| TeoPT a întrebat:

De acord cu mine?

1. Zicala "gusturile nu se discuta" este folosita pentru a diminua conflictele intre sustinatorii genurilor diferite de muzica gen Rock vs. Rap sau Disco anii 80 vs. Pop-ul prezentului. Majoritatea folosesc aceasta zicala ca pe o scuza penibila pentru faptul ca asculta muzica de tot *******

2. Adevaratele motive care te fac sa asculti un anumit gen de muzica sunt: anturajul, cultura si capacitatea intelectuala. Cand vine vorba de muzica, nu tine de gusturi.

Spuneti-va parerea.

Funda? O sa o dau cand o sa consider ca merita data.tongue

21 răspunsuri:
| TeoPT explică:

عفونی
Un stupid nu vrei? Numai din-ala am deocamdata.happy

| TeoPT explică:

@anamaria91
Nimeni nu asculta toate genurile de muzica.
Cine asculta rock si manele? Sau rap si disco-ul anilor 80? straight face

Un om care asculta manele, inseamna ca lumea care il inconjoara
(familie, prieteni) asculta manele, asa ca se ia si el dupa ei. Asta ce inseamna? Ca este influentat de anturaj. Considera ca doar ce a intalnit el pana acum este frumos si ca tot ce asculta altii e de *****. Prin urmare, acesti oameni pot fi considerati redusi mintal.

Nu cred ca nu esti de acord cu nimic din ceea ce am scris.

| TeoPT explică:

@ andrusca

si eu ascult rock dar asta nu inseamna ca trebuie sa ii imit pe rockerihappy

si nu am zis ca daca asculti o melodie-doua dintr-un gen ca manelele gata esti incult.

in orice caz

| TeoPT explică:

@Jelli
Ceea ce mi-ar plăcea mie să știu este ce cauți la o întrebare de-a mea veche de 11 luni laughing

| TeoPT explică:

@Eclipse
Realizezi când am pus întrebarea, da? Eh, între timp mi-am dat câteva palme și am realizat ceea ce ai zis tu.

| xSoaked a răspuns:

Eu cred ca zicala aceea nu este folosita neaparat in domeniul respectiv, dar am intalnit si astfel de cazuri. Si totusi, desi genul meu preferat de muzica este cu siguranta rock ( si restul, pop-rock, alternative rock etc. ) nu cred ca muzica rap sau pop este de tot *******. Mai sunt si astfel de melodii, dar altele sunt ok. Intr-adevar, rock-ul este ascultat in principal de cei care au gusturi bune in materie de muzica si, cum muzica uneste oameni, daca intalnesc pe cineva care are gusturi asemanatoare cu ale mele legate de muzica, devine prietenul/prietena mea mult mai usor decat o persoana care asculta alte genuri. Dar am foarte multi prieteni/prietene ( majoritatea ) care nu asculta rock, sau doar foarte putin. Ca sa fim sinceri, in Romania mai ales, daca iubesti rock-ul si ar fi sa iti alegi prietenii dupa gusturile muzicale asemanatoare cu ale tale, nu ai avea niciun prieten. happy
[vorba vine...]
Btw, pe mine personal anturajul nu m-a influentat niciodata, in niciun sens. Si sigur nu in materie de muzica thinking Cultura si capacitatea intelectuala, da.
Scuze ca m-am lungit cu vorba laughing

| Insurgent a răspuns:

Hmm... mie una imi place rockul:X sunt anti menelelaughing sh urasc populara

| Silviix3 a răspuns:

Buna!
Nu inteleg de ce aveti impresia ca totul se invarte in jurul rock-ului."Gusturile si culorile nu se discuta" e un proverb din Evul mediu, iar el sugera ca exista lucruri atat de banale si personale incat nu tebuie sa te contrazici pentru ele.Si e adevarat.Adevaratele motive care te fac sa asculti un gen de muzica este mediul in care traiesti, familia.Pentru ca, copilu ce vede in casa face si el.De exemplu vara trecuta am cunoscut niste baieti de la tara si m-am uitat pe telefonul lor,erau doar manele asa ca i-am intrebat daca nu asculta si altceva si-au zic ca populara pentru ca citez:"Asa e la ei". Daca ei au crescut cu manele si muzica populara, nu au auzit de altceva nu cred ca merita facuti cocalari sau injositi pentru ca ei asa au crescut, la ei nu exista altceva.Sunt oameni, si oameni.Voi toti spuneti sa nu generalizam, dar exact asta faceti si voi.Bagati toti manelistii in aceiasi oala.Nu e corect.Sunt mai multe tipuri de manelisti.Si scuza'ma...in legatura cu "capacitatea intelectuala", am vazut mai multi rockeri prosti decat manelisti, si am vazut persoane intelectuale care asculta house.Persoane care sa se considere atat de culte pentru ca asculta muzica rock nu am gasit decat pe site-ul asta.
Bye!

| Silviix3 a răspuns:

Buna!
Nu m-am uitat sincer. Si oricum,@Jelli esti geloasa de-l implori atata?
Bye!

| Dmonik a răspuns:

7h30, raspunsul meu a fost refuzat, motivul fiind irelevanta lui, pe care o contest, asa ca il repostez:
Cand vine vorba de muzica, nu tine de gusturi?
Iti spun ceva: daca eu vreodata ajung sa am un prieten care adora manele, inseamna ca am Alzheimer. Deci, nici nu-l recunosc ca fiind prietenul meu. Si acum un copy/paste dintr-un raspuns vechi:
Reprezentam suma obiceiurilor, gesturilor, placerilor, antipatiilor, gusturilor si atitudinilor noastre, iar genurile muzicale spun ceva despre noi, ajuta la conturarea unui tablou, la creionarea personalitatii.

E vorba de educatie, de modelare, consider ca educatia are rol decisiv in formarea gustului, pentru frumos, adevar, iubire…!

Daca eu il admir pe Van Gogh, il savurez pe Bruckner, gustul nu-mi da voie sa ascult Guta NICIODATA! Pentru ca mi-am format gustul cand bunica imi canta in limba franceza, cand ma intalneam cu prietenii ca sa ascultam Iris nopti intregi sau Andries sau Phoenix sau…!

| anamaria91 a răspuns:

Te contrazic. Zicala "Gusturile nu se discuta!" este pe deplin adevarata. Nu tine doar de genurile de muzica ci si de imbracaminte, filme, coafura, mancare, anotimp preferat si lista continua.
Daca eu ascult toate genurile de muzica, cum is? Din ce ai scris, consideri ca unele genuri muzicale sunt pentru redusi mintali si altele nu. Daca eu ascult tot, sunt undeva intre sau cum?
Fiecare asculta ce ii face placere si nu mi se pare normal ca acest aspect sa fie judecat in toate directiile. Conteaza ce asculti sau cine esti?
Fara sa ma iei in nume de rau, dar daca si tu consideri ca unele persoane sunt mai prejos decat tine doar din cauza unui gen muzical, esti ipocrit. Asta e parerea mea despre toti cei care eticheteaza astfel oamenii. Accept-o sau injura-ma!

| greenapple a răspuns:

Tine de modul fiecaruia de a asculta si de a alege muzica!

| SatanaInIzmene a răspuns:

Nu sunt de acord cu tine.Totusi,primesc funda?batting eyelashes

| SatanaInIzmene a răspuns:

Ma asteptam sa ai.Esti plin de eiwinking

| Азбука a răspuns:

7h30, de fapt, problema ta care este, gustul fiecaruia in materie de muzica? Fiecare om asculta muzica preferata, chiar daca amesteca Guta cu Claiderman.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt de acord cu tine la nici una.

1. Zicala aia nu vine de la muzica.Fiecare om are o mentalitate diferita. Daca mie imi plac gogosile americane e posibil ca lui georgica sa nu-i placa. Daca mie imi place verdele e posibil ca lui ionica sa-i placa rosul.Acum gandeste: Il pot face pe georgica sa manance si el gogoasa? Il pot face pe ionica sa se imbrace in verde? Pot sa-i fortez, dar ei se vor supara si nu le va conveni.Asa si cu muzica, mancarurile, vestimentatia, etc:Fiecare om face ce-i place. Daia "gusturile nu se discuta". Nu poti obliga o persoana sa faca sau sa suporte o persoana care face ceva ce nu-i place. Uite un mic exemplu in care aceasta zicala se pune in practica:

Mie imi place Def Leppard dar tie nu.Eu imi voi baga castile in urechi ca sa nu te deranjez iar tu ma vei lasa in pace fara sa comentezi in spatele meu. Nu e bine asa?

2. Daca tot spui tu ca un om trebuie judecat dupa genul muzicii ascultate hai fii atenta aici:
-Eu ascult ROCK! Ascult si genuri usoare si genuri din astea "brutale". Dupa logica ta ar trebui sa fiu un satanist cu unghii vopsite, inele/lanturi cu cranii, imbracaminte neagra, par lung si lanturi de bicicleta pe pantaloni. Ei, NU e asa! Ma imbrac normal(chiar culori foarte deschise), sunt foarte linistit(sunt printre cei mai cuminti copii din clasa), invat bine si niciodata nu mi-a facut vreun profesor morala ca nu-s atent/nu stau cuminte.Deasemenea, niciodata nu m-a certat mama ca am facut o traznaie pe afara.
-Cunosc muuulte fete care asculta doar muzica de aia deprimanta si culmea, tot timpul sunt extrem de vesele si placute. Dupa tine ar fi trebui sa fie "emo-kide", dar NU sunt!
-Una din profele cele mai iubite din scoala si care preda cel mai bine asculta manele! Dupa tine ar trebui sa fie inculta dar nu e! E exact opusul!
-lista poate continua dar ma opresc aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pff. E un adevărat subiect de filosofeală pentru mineeeee.
Jumatea` mea de concluzie este că e subiectivă treaba și poate fi privită în mai multe feluri.
1. Omul acela să fii studiat mult la viața lui, dar să aibă o convingere anume întipărită. Tatălui meu, de exemplu, îi place, printre altele și house straight face. Consideră că melodia sună bine și că doar asta contează. Că el oricum nu știe engleza prea bine și că la prima ascultare a melodiei nu poate să fie impresionat de mesajul transmis fiindcă nu-l înțelege. Că nu îi pasă că la melodia aia nu s-a muncit, fiindcă...sună bine urechii! Că nu toată lumea face headbanging (am scris bine laughing? ) și că nu prea poți dansa vesel pe o melodie tristă și că avem nevoie și de ele. Pe mine m-a lăsat mască și culmea, să nu crezi că nu are carte. Ah da, și nu mă laud cu nimic.
2.Da, aia așa e, dar stai asta înseamnă că fac ce zice anturajul ca să fiu ca ei sau că doar mă influențează? Și ce, dacă sunt mai proastă nu pot asculta simfonii de exemplu? Sau rock sau orice altceva mai complex? Ba da, pot fiindcă îmi place cum sună deși nu pricep nimic. Ha! Iar cultura? Poate am studiat mai mult la altceva și sunt o persoană foaaaarte cultă, dar de muzică nu știu nimic mai presus. Ți se pare că anumite genuri sunt făcute pentru o anumită categorie de oameni?
Dar, dacă lor le place? Mai bine să asculte așa decât altfel.
În concluzie (mda, finală) dacă ai înțeles ceva. E pe jumătate adevărat ceea ce zici tu. Cealaltă jumătate încă mă preocupă și filosofez la ea.

P.S: Ce interesant, după atâtea luni... zgârcitule!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@7h30, chiar mi-ar placea sa iti raspunzi in prezent la propria-ti intrebarebatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@7h30
1. Voiam sa aflu cine ma urmareste. Dat fiind ca intrebarea e veche si nu o mai gaseste nici dracu', nimeni nestresandu-se sa caute, inseamna ca cineva trebuia sa fie in raspunsurile mele acum.
2. Uita-te ca pe 22 mai 2011 ti-am raspuns la mai multe intrebari vechi. Nu aveam ce face.
3. Voiam sa am parte de o nostalgie love struck. Nu te cunosteam pana atunci, dar imi aminteam de mine si de TPU de atunci cand am intrat prima data day dreaming.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

7h30, 7h30, 7h30, 7h30, te imploooor sa nu ii mai spui nimic lui Eclipse, e noua si nu intelege nimic din intrebarile celor din jur sau interpreteaza numai cum vrea ea. Nu-i explica, nu va intelege. E grea de cap rau de toooooot! O sa devina un stres in plus, las-o in pace sa debiteze aberatii si sa se bage in treaba altoraaaaaaaaaaaaaaaaaaa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oh @Eclipse daca ai stii tu ce geloasa sunt... daca te cuplezi cu 7h30 si te va lua de buna? Vai, il iubesc pe 7h30. E iubirea vietii mele. Am tot felul de fantezii cu el, crede-ma. Si nu vreau sa ramana nimic neimplinit. Daca vei fi tu in locul meu I don't want to see? Sunt ingrijorata din aceasta cauza

Mai pe scurt, pa-pa.