| MeAndMe1000 a întrebat:

Care chitara e mai buna pentru incepatori? Cea clasica sau cea acustica? Imi trebuie si pana pentru a invata?
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| MimiPopescu a răspuns:

Si eu sunt incepatoare! Eu cred ca cea mai buna e cea acustica. Are corzile de otel si e mult mai manevrabila. Nu stiu ce sa iti spun de cea clasica dar cred ca ar trebui sa inveti pe una acustica. Iti e mult mai usor sa treci pe una electrica apoi. Da. Ai nevoie de pana pentru ca suna mai bine. La inceput de tot nu o vei folosi dar apoi o sa vezi ca nu te poti descurca fara ea. Incearca sa iti iei pana de acustica pentru ca cea de bas e mai groasa. Are 1, 20 mm si poate rupe corzile uneori. Succes in a invata!

3 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Eu de curand mi-am luat o chitara acustica, si cred ca cea acustica e mai buna decat o chitara clasica.Acustica suna mai bine,poti canta mai usor cantecele la ea, si la raport calitate-pret, eu o consider mai buna.Dar incepatorii pot folosi fara nicio problema si o chitara acustica.Nu,nu-ti trebuie neaparat pana,se poate canta cu mana libera, dar este recomandat sa-ti iei pentru primele luni cand te obisnuiesti cu chitara, pentru ca vor ajunge in cateva luni sa te doara si degetele de la mana dreapta daca vei canta fara pana/cremene.Pentru incepatori sunt bune modele Swagg, Epiphone si Aria.Pace!

| zdrangoi a răspuns:

E mai simplu cu una clasica (chitara rece) si nici asa de costisitor precum cu una electrica.

| ColdAndrew a răspuns:

Clasica este cea mai buna fundita plzz