| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre 'dubstep' si 'trapstep'? De unde stii ca o melodie e dubstep si ca una e trapstep?

Răspuns Câştigător
| spiridus25 a răspuns:

Dubstep:

Ritmul Dubstep este în general bazat pe sincopatie cu un tempo între 130 și 148. Dubstep este un gen de muzica dance electronica, care isi are originea în sudul Londrei, Anglia. Sunetul său general a fost descris ca fiind „strâns legat de productii rulate cu linii de bas copleșitoare și probe reverberant tambur, trimming și, ocazional, voce. Dubstepul a aparut in 1999 fiind un experiment, iar el a fost luat in serios dupa 2002.

Trapstep:

Pentru o perioadă mare de timp cultura trap s-a dezvoltat numai în partea nordică a SUA. O nouă direcție muzicală se asociază exclusiv cu hip-hop, iar artiștii, care lucrează cu acest gen, în textele sale ne povesteau avantajele vieții de stradă a Atlantei și despre vânzări de droguri. Din traducere din engleză trap semnifică "capcană" sau "prinsoare". În limbajul slang "trap" – este locul unde se răspândesc droguri. Cu alte cuvinte, dacă este un tip de treabă și răspunzi pentru cuvintele tle și ai crescut pe străzi și știi nu din auzite ce înseamnă droguri, atunci ți se potrivește stilul trap. Istoria lui trap a început în anul 2000, când T.I. a lansat album u denumirea "Trap muzica". În anul 2005 Young Jeezy și Gucci Mane au creat un trap-release propriu și o direcția muzicală a început să se dezvolte. Anul 2009 a fost unul de trecere: trap a fost conceput de artiști, care nu erau implicați în afacerile cu droguri. Waka Flocka și Lex Luger au lansat un număr mare de track-uri, care s-au transformat în muzica trap tipică. În anul 2012 trap a devenit o parte din muzica de club și astfel a apărut trap de club (la bit-ul standard s-a alăturat muzica electronică).

Diferenta dintre trap si dubstep este ca muzica trap este mai recenta si se bazeaza pe „tobe" iar dubstepul pe „electronica"