| ANAANAklhnkln a întrebat:

Care e diferenta dintre o chitara clasica si una acustica? adica cea clasica nu e acustica?
funda

Răspuns Câştigător
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

S'a mai discutat mult pe tema asta.Deci:
Există chitara acoustică de două feluri:clasică si western.Deci, şi chitara clasică e tot acoustică. Diferenţa dintre clasică şi western constă în tipul corzilor. cea clasică are corzi de nylon iar cea western are corzi de metal happy

4 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Chitara clasica este o chitara acustica. Adica sunetul este produs de corzi si cutia de rezonanta a instrumentului, nu de corzi si gadgeturi electrice. Chitara clasica este o chitara acustica cu 6 corzi. Adica, chitara matrice, mama chitarelor.

| Bodu90 a răspuns:

Aceasta intrebare a mai fost pusa. Uite aici: http://www.tpu.ro/......entru-cei/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciunul din voi habar n-aveti. A facut vreunul din voi chitara? Se aud altfel, se folosesc fiecare la alte genuri de muzica. Se incepe cu cea clasica pentru ca are corzi din plastic, cea acustica din metal si te dor degetele daca incepi cu ea. si nu prea mai am timp sa explic. Intra pe guitar shop ca sa vezi diferentele

| ionut3008 a răspuns:

Deci fiti atenti nu exista chitari bune si chitari proaste ci chitari cu diferite feluri de sunete depinde de ce muzica vrei sa canti, intelegeti daca v-a ajutat dati-mi un semn, molnar_ionut@yahoo.com.Aidiul meu, va stept sa ma cautati!