| userul7200 a întrebat:

Care e differenta dintre un MIDI Keyboard si o orga (digital keyboard gen yamaha psr.)? Din cate am inteles eu cu MIDI e mai usor sa canti deoarece se poate conecta la calculator si are un fel de interfata...in fine, Funda.

Răspuns Câştigător
| Stavi_Alex_1987 a răspuns:

Eu as merge pe o midi key.
1 mai ieftina(in primul rand)
2 daca ai boxe conectate la pc, nu mai ai nevoie de boxele unei orgi
3 nu esti limitat la ce are orga in ea (instrumente) - Daca ai cunostinte intr'un soft de muzica, si ai de unde sa faci rost de instrumente vst reale(inregistrate direct de la sursa instrumentului), poti sa canti la ce vrei pe o clapa midi
Orga are, de obicei, MIDI-out, adica trebuie conectata la o placa de sunet care are midi-in, apoi din placa intra semnal in PC, apoi la boxele tale

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Midi Keyboardul este mai mic si stie mai putine. Si orga se poate conecta la PC. Depinde cum o alegi dar majoritatea pot.