| RMoise a întrebat:

Care este echivalentul in romana la "power chord"?

4 răspunsuri:
| αŁз a răspuns:

Putere de Coarda.hee hee

Asa Cred:d

| Bogdan_8232 a răspuns:

Parca ai fi intrebat care este echivalentul lui "laptop". se poate traduce mot-a-mot. chiar sunt curios de raspunsuri

| Ghost a răspuns:

Power chords sau acordurile cvinte sunt cele mai simple acorduri. Folosesc doar doua note: au o nota la baza + a 5-a treapta de deasupra ei, cvinta. Se mai foloseste si in varianta cu 3 note, a 3-a fiind la fel ca baza doar cu o gama mai sus.
Aici este acordul G5 sau acordul cvint Sol cu doua note. Prima fiind la tasta 3 de pe Mi gros (nota Sol) si cealalta fiind tasta 5 de pe coarda La (nota Re). Nota Sol se tine cu degetul 1 iar Re se tine ori cu degetul 3 ori cu 4 (eu prefer 4).

| Simionescu_Cristian_1984 a răspuns:

"cvinta" - pun aici ca poate mai cauta cineva.