| anonim_4396 a întrebat:

Ce instrument va place si va relaxeaza sa-l ascultati cel mai mult? Niste exemple de melodii, concerte etc care va plac?

5 răspunsuri:
| AirănMeidăn a răspuns:

chitara, clar chitara
sau bass

| Cameliapantiru a răspuns:

Imi place muzica de pian, e preferata mea. Ador tot ce au compus, pentru pian, Mozart, Chopin, Liszt, Beethoven. Debussy, insa in mod cu totul si cu totul special indragesc lucrarea "Invitation to the dance" a lui Weber, care imi da o stare de liniste si relaxare imposibil de egalat de alta compzitie...
Mai iubesc mult, din muzica de pian contemporana, "Ballade Pour Adelline", interpretata de RIchard Clayderman. Ahh, si beethoviana "FUr Elise", in aceeasi interpretare.
Ocazional, ii ascult, interpretand la pian si pe Yanni si Yrumia, sunt foarte talentati si au un repertoriu muzical special, unic, foarte potrivit gusturilor mele.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Iubesc pianul si tot ce inseamna el! Cele mai linistitoare opere mi se par lucrarile lui Chopin, mai cu seama "Nocturnes"( compozitii muzicale inspirate de noapte, sau scrise in timpul noptilor)

https://www.youtube.com/watch?v=V60USaluxGA

| Irinoasa a răspuns:

Imi plac aproape toate instrumente muzicale mai ales flautul, vioara, pianul si violoncelul. Piano Guys canta super si mai sunt unii pe YouTube care canta foarte fain cum ar fi coreanul Daniel Jang. Tie ce iti place?