| b3b3tza a întrebat:

Ce parere aveti despre manele sau rock?

17 răspunsuri:
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Ce sunt intrebarile astea...de ce nu puteti sa lasati la o parte chestiile astea...rock'ul si manelele nu trebuie puse in aceeasi oala dupa cum a spus @MissPsychoPanda.Fiecare are dreptul sa asculte ce vrea.Eu una ascult rock pentru ca muzica asta chiar transmite un mesaj, muzica asta o traiesti...si ma deranjeaza ca unii oameni cand se gandesc la rock se gandesc vai doamne la grohaieli si nebuni...nu e chiar asa...si daca ati asculta putin din "grohaielile" alea v'ati da seama ca transmit chiar un mesaj bun...bine recunosc ca sunt o gramada de formatii rock care nu transmit un mesaj foarte bun dar asta se intampla in toate genurile de muzica nu numai in rock...in manele de ex :bani, femei, masini...nu mi se pare un mesaj foarte frumos...in fine :-J

| crisS a răspuns:

Pai mai bine Rock decat manele happy

| Alex >D a răspuns:

Baaaaaaaaaa voi nu stiti ce e rock!?!?! ce comentati... cica zgomot infernal. fatoo nu ai auzit o balada in viata ta .mai ales de dragoste!
cauta si informeaza-te ca rockul nu inseamna depreesive black metal. ca idee sa stii si tu...winking

| SakuraTheCherryBlossom96 a răspuns:

Mie imi plac manele.Ma rog doar vreo doua melodii.Eu una as prefera rockul decat manele.

| denisa_4752 a răspuns:

Buna! o sa ti spun ca ''manelele'' pentru mine reprezinta un simbol al inculturii, aceasta nu se poate numi muzica! ce poti intelege din aceste ''chestii'', ca melodii nu sunt, unde se vorbeste numai de bani, femei, masini, si mai stiu eu ce porcarii! nu am cuvinte sa explic acum cat de mult ma desgusta manelele! cat despre rock, nu oblig pe nimeni sa asculte acest gen de muzica. pot spune ca este special, ma regasesc in acest gen si stil, muzica rock ma linistetste, ma relaxeaza si cel mai important mi se pare faptul ca melodiile rock imi transmit un mesaj...versurile si muzicalitatea ma patrund in suflet si. ce sa mai zic.rock on!\m/\m/\m/

| Ioonela a răspuns:

Urasc manelele!:-&

| amfetamina a răspuns:

Pai... ce este mai bine?
sa asculti manele si sa fii un inapt.incult.idiot etc...
sau sa asculti rock un gen de muzica foarte complex pe care putini il inteleg.rock evident.happy

| deleuandrei a răspuns:

Eu de ex ascult rap si hip-hop. dar prietena mea asculta rock si stii ca si mie imi place rocku putin. dar manelele nu miau placut si nici no sa-mi placa. manele sa le dau eu denumire ar fi

| caramelitamia a răspuns:

Manele -sucks!:-&
rock`u - rocks! :X
in primul' rand maneau nici nu se poate numi muzica
rocku'i muzica si istorie.

| MADALINAAAA a răspuns:

De la manele iti vine sa arunci televizorul pe geam cand vezi asa numiti manelisti,, iar de la rock te iei cu mainile de par, si te urci pe peretiilaughingserios.asta imi ispira mie aceste genuri de muzica.Aaa.si nu am nimic cu cei care le asculta.Fiecare cu ce-i place. Dintre ele 2 cred ca as alege manele.macar pe ele poti dansa la o petrecere, la un chef, la discoteca.cat de rock. zgomotul acela infernalsad...

| AndreeaDeea56 a răspuns:

Manele?! :\
Rock'u e mult mai dragut.happy

| mariutza a răspuns:

Eu zic k fiecare cu preferintele sale...cum se zice...gusturile nu se discuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, de ce am senzatia ca le-ai pus in aceeasi oala? straight face Despre rock, numai de bine. Cat despre manele... nu le pot numi muzica, dar acum fiecare cu preferintele sale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Manelele`s :-&, iar rocku` e zgomot!big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai manelele imi fac greata asa ca Rock On! \m/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte frumos rock-ul
imi place sa intalnesc oameni care asculta rock
cu blugi negrii rupt si jegosi
cu lanturi de drujba ca accesorii
cu par lung de 1m nespalat de cand nu a plouat
cum fumeaza tot felul de porcarii
cum beau vodca cu halba de bere si intra in coma alcoolica
rock on

| narcis13 a răspuns:

Romanii nu au o traditie in ceea ce priveste muzica rock.Stiu ca unii ar putea zice-Phoenix, Iris, Compact si alte cateva trupe, pe care le numeri pe degete. Dar, Romania nu e nici Marea Britanie, nici SUA, tari cu traditii puternice, care au creat, inovat si revolutionat rock-ul.Noi avem doua-trei formatii mai vechi, care pe timpul lui Ceausescu erau cenzurate, iar muzica lor o ascultau niste grupuri de studenti, pe cand in tarile mai sus amintite, rock-ul era si este o manifestare uriasa, un fenomen, adresandu-se tuturor categoriilor de public.
Astfel, rezulta nestiinta, confuzia si stereotipurile multor romani despre rock-"zbenguiala, urlete, grohaieli". Rock-ul este un gen atat de vast, cu zeci de subgenuri, care ajung sa se deosebeasca aproape radical unul fata de celalalt.
Cat despre faptul ca ai alaturat manelele cu rock-ul...