| LALALALALALAAAAAA a întrebat:

Ce parere aveti despre muzica noua romaneasca? Nu vi se pare ca toate melodiile sunt identice?

Răspuns Câştigător
| Alexandru a răspuns:

Muzica buna nu se mai face de mult timp in Romania. Numai mana a doua. Si mai trist este faptul ca li se acorda o asa mare importanta asa-ziselor voci in voga de pe meleagurile autohtone. Nu stiu cum de au acaparat atat de multi ascultatori aceste "melodii". Si nu mai spun de inca o trasatura comuna, ca tot ai adus in discutie similitudinea: domnule destepti mai sunt romanii astia, o tot tin cu limba engleza in mai toate melodiile.Esti roman, canta romaneste, nu-ti uita originile. Nu esti mai interesant daca canti in engleza si nici pe plan international nu ai mai mult succes. Daca se intampla sa ai mai mult succes este si din cauza faptului ca nu numai in Romania muzica s-a degradat ci si in strainatate.
Putin mai fac muzica buna ca in anii 60' 00 sa zic asa.
Toate cele bune!

9 răspunsuri:
| viatadecacatt a răspuns:

Acum toti artistii fac melodii de club.altceva numai stiu.

| ELD a răspuns:

Ba da mie chiar imi pare rau ca s`a pierdut muzica care o ascultam acum cativa ani si multi artisti ies pe piata, dar daca se duc la o emisiune si le este cerut sa cante live spun ca sunt "raciti". Artistii adevarati au cantat si raciti asa cum erau. Pa pa!

| Tera a răspuns:

Asa e in ziua de astazi sunt multi artisti care fura de la alti doar pentru ca le e lene sa face ei ceva original, multi artisti romani se inspira de la cei straini cum ar fi Anda Adam de la Lady Gaga si lista poate continua. Problema in general cu muzica in ziua de astazi e ca o melodie nu are mai mult de un vers si refrenul care se tot repeta. E clar : criza ecomomica vine impreuna cu criza de inspiratie pentru muzica.

| Serendipity17 a răspuns:

Mm.ba da sunt identice unele. Dar asta e ca o moda trecatoare, de exemplu majoritatea melodiilor sunt in voga 1 saptamana dupa aia apare alta si tot asa happy inna a dat startul modei. dar mie imi place de inna happy

| M.madallina a răspuns:

Ba da, si de aceea nu ascult deloc artistii romani

| ♦EthernalVampa♦ a răspuns:

Chiar ma plangeam de aceste aspecte ale noii muzici romanesti. Si serios, ce ar putea transmite o astfel de muzica? Nu are ceva ce sa te emotioneze, sa iti induca euforia sau sa-ti aduca aminte de ceva trist, drag, etc. Este pur si simplu zgomot inutil facut de oameni si tineri ce au fost pacaliti de proprii prieteni sau, si mai rau, de familie, ca au talent. Ei au doar bani! In timp ce altii, cu un adevarat talent si o afinitate pentru. muzica, stau si sufera in tacere ca nu au posibilitati de a-si impartasi talentul cu lumea. Dar acesti. nu pot sa spun artisti, practic duc o viata plictisitoare si nu au alte idei decat sa complice existenta oamenilor fara cultura muzicala cu aceleasi stupide, insignifiante, banale melodii care, pe deasupra, mai si samana exasperant de mult una cu cealalta. Iar cand ne referim ca ''Deh, asa este in Romania'', uitam ca tara in sine nu are absolut nici o vina! De vina sunt oamenii ce ne strica renumele. Dar sa revenim la subiect. Cum spunem, aceasta nu este muzica, este zgomot fara valoare. Cat despre versuri, dupa mine, nu-i nimic mai special fata de manele.

| ClaudiuN a răspuns:

Sincer, doar rapu`, rest, o mare bascalie, connect-r face pe jamaicanu`, aia cu Morena, si multi alti...

| dilitzy a răspuns:

Nu pentru ca unele sunt mai ritmatice ca celelalte...si orice piesa transmite ceva catre cititor...

| soulofdeity a răspuns:

Pai treaba cu muzica romaneasca se "concentreaza" pe "mizeria" din Romania, in special rapp-ul. Astai toata chestia...tongue