| anonim_4396 a întrebat:

Ce ziceti, o chitara sau un pian? ce v-ar infatisa imi plac amandoua dar parca mai usor e la pian dar as vrea si o chitara!

12 răspunsuri:
| monikaaaaaaaaa a răspuns:

Chitara; x

| mnia a răspuns:

Poti canta la amandoua.

| SussieLex a răspuns:

Eu as alege chitarahappy

| SussieLex a răspuns:

Eu as alege chitara...tongue

| ganton a răspuns:

Un pian real e scump, mai bine zici ii zici "ceva cu clape" laughing.

Dar ca idee, o orga (synth) poate produce mult mai multe sunete decat o chitara (ma refer atat la stiluri cat si la note muzicale in sine), e mai simplu de invatat, de improvizat; plus de toate astea daca inveti sa canti la asa ceva te ajuta mult in teoria muzicala, in sensu' ca vei putea "prinde" mai repede alte instrumente, vei putea compune tu etc.

| andreeamitoi a răspuns:

La chitara este foarte greu de cantat deoarece trebuie sa ai degete foarte puternice sa apesi acordurile. Eu as prefera un pian pentru ca intotdeauna mi-am dorit sa cant si cred ca chitara nu ma caracterizeaza. Totul depinde de ce-ti doresti tu... happy

| AndY_8355 a răspuns:

Parerea mea e sa te apuuci de pian de preferat sa-ti iei o orga electrica pentru ca pianul este mult mai usor si ai mult mai multe optiuni

Eu m-am apucat de chitara si sicer sa fiu e foarte greu mai ales sa schimbi acordurile am incercat ore insir sa le schimb cu viteza si tot incet le misc

oricum nu ar trebui sa ceri parerea mea sau a celorlalti! apucate de ce iti place mai mult! ma refer ca si sunet.nu are importanta cat de greu sau usor poate fi atata timp cat iti place cum suna
Pana la urma vei invata sa canti la instrumentul ales si cand iti vei da seama de asta o sa fi foarte mandru
Eu ti-as mai recomanda tobele deoarece poti face multe beat-uri cu ele

Bafta si spor la invatatwinking

| JustRally a răspuns:

Pai pentru inceput i-ati chitara, da intr-adevar e mai greu, dar incearca si vezi cum te descurci sau fa niste meditatii de chitara, daca iti place si iti merge bine ramai la ea daca nu, i-ati pian. thinking
Eu una asa as face. big grin

| AdeeLinee a răspuns:

Chitaraaaa=p~

| GrellSutcliff a răspuns:

Votez pentru chitara. e mai mica si parca inveti sa canti la ea mai usor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vezi aici : http://ascultamuzica.net/

| KyufyxD a răspuns:

E mai gru la chitara si e e... mainile ti se fac basici si e naspa dar invetzi repede eu zic chitatra ca scoate sunete mai fainewinking