| Parkmin a întrebat:

Chitara electrica merge si fara amplificator.Adica se poate canta la ea si fara?

5 răspunsuri:
| RXN a răspuns:

Se poate canta la ea si fara, dar suna cam tern si logic ca nu suna ca atunci cand e conectata la amplificator.

| sensesDelight a răspuns:

Da, normal.
Amplificatorul este folosit pentru a avea sunetul mai puternic. Tot pentru a se auzi mai tare este stația care în funcție de cât de tare face sunetul să se audă se folosește la concerte.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Da. La inceput e recomandat (daca nu sti sa canti la chitara) sa canti la ea fara amplificare (amplificarea si efectele iti ascund greselile).
Sunetul e mai slab insa, si nu poti canta decat pentru tine.
PS: La o chitara electrica e mai important cum suna fara amplificare decat cu amplificare. Marii chitaristi cumpara chitarile doar ascultandu-le cum suna la rece (neamplificate). Principiul este: o chitara electrica nu o sa sune niciodata mai bine decat suna cand canti fara amplificare, iar partile electrice se schimba usor, si chiar e indicat sa personalizezi partea electrica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Treaba sta cam asa:daca canti la chitara electrica fara amplificator e ca si cum ai canta la sarme.Iti dai seama de note/acorduri si etc dar vei auzi doar tu. Uite-te aici(asta inca suna tare):
http://www.youtube.com/watch?v=VgeAZhWrfeQ

| Lord Baal a răspuns:

Treaba este ca, la chitara electrica n-o sa auzi suficient de tare sunetele pe care le scoate fara niciun fel de amplificator. Poti totusi sa canti prin calculator cu Amplitube sau Guitar Rig, sau poti sa-ti cumperi un mini amplificator numit Vox AmPlug care costa 150 de ron nou. Sper ca ti-am fost de ajutor.