| SouthOfHeaven a întrebat:

Chitara electrica sau acustica? Pro si Contra! Dau funda celui mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| MariusFurduescu a răspuns:

Pro si chitara electrica si chitara acustica, avand in vedere ca ambele chitare fuctioneaza dupa acelasi principiu (notele si acordurile sunt aceleasi), singura diferenta dintre ele va fi de sunet, datorat tipului de corzi (clasica - corzi de nylon si acustica - corzi metalice). Totul depinde de ce anume iti doresti sa canti pe chitara: chitara electrica este folosita predominant in muzica rock, metal, blues, iar chitara acustica in muzica pop, folk si uneori in rock (http://www.the-guitar.ro/2011/05/04/alegerea-chitarei-potrivite/). Marius Furduescu.

4 răspunsuri:
| EnterSandman a răspuns:

Chitara bass...

| morphin a răspuns:

Daca esti incepatoare ia-ti acustica daca nu electrica. nu-ti lua din prima electrica ca nu faci nicio branza! laughing

| KaRioKa a răspuns:

Pentru inceput opteaza pentru chitar ACUSTICA. trebuie sa te obisnuiesti cu ea, deoarece la electrica e mai greu!

| FeliciaWilson a răspuns:

Acustica (Western)- deoarece daca mai intii incepi sa inveti la acustica iti va veni usor sa cinti la electrica, dar daca incepi cu electrica, va fi greu cu acustica...mai bine sa cinti si la una si la alta, decit la una singura...