| chilledzebra a întrebat:

Coldplay, Nirvana sau Arctic Monkeys? big grin

49 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Wtf is "artic monkeys"?

| chilledzebra explică (pentru whatevernvm):

Scuzati greseala, mai greu cu tastatura pe telefon. Mneah.

| whatevernvm a răspuns (pentru chilledzebra):

Ce greseala? Nu eram sarcastica. Ai bagat 2 trupe de rock alternativ faine si la a 3-a ai dat-o in bara. Mi-am facut totusi curaj sa ascult si a fost mai nasol decat ma asteptam. Am tot auzit de trupa asta pe la niste presupusi ascultatori de rock, in general fete de 12-13 ani si mi-am format o parere anticipat. Trupa nu are ce cauta in categorie, really

| Coquina2 a răspuns (pentru whatevernvm):

Sunt curioasa ce melodii ai ascultat tu de la ei de zici ca nu au ce cauta in lista.
coldplay nu are ce cauta in lista, sunt mult mai soft decat ei.

arctic monkeys sunt definitia cea mai buna a rockului alternativ, au toate ingredientele necesare, instrumentale, acorduri, ritm misto, versuri pe masura, atitudine scumbag si de rebeliune in versuri si in stil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Coquina2):

Are perfectă dreptate.
Trupa aia e perfectă pentru adolescente sau pokemoni îndrăgostiţi.
Şi alternativ e Coldplay, Cage the elephant etc, nu aiurela aia pop.Mai lipseşte să-i dea pe kiss fm.

| Coquina2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Repet, sunt curioasa ce piese te fac sa crezi asta.
au piese intr-adevar pentru toata varstele, dar asta ii face diferiti, ca sunt caracterizati de diversitate.
si eu le stiu mai toate piesele, si sincer, nu am dat de niciuna care sa fie destinata pentru adolescenti, nu au piese siropoase, de prost gust, dimpotriva, au un spirit nebunesc, rebel, si oricine se poate regasi in versurile lor cu spirit ludic.
dafuq, coldplay sunt infantili, si buni pentru kiss fm, de fapt stai!
coldplay chiar se baga pe radio, deci tot ce spui tu e irelevant si stupid.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Coquina2):

E irelevant şi stupid pentru mi-am spus părerea despre trupa aia şi ţi-ai simiţit atacate gusturile, plus că ai tras o concluzie din neant, fiind imediat după ceva cu Coldplay.
Prima dată când am ascultat ceva de la ei, am întrebat de ce au pus 1D.
În legătură cu spiritul nebunesc, rebel etc., Arctic Monkeys îmi aminteşte de the neighbourhood şi the 1975, iar dacă asculţi,ai să vezi că se aseamănă, dar nu asta era ce voiam să zic. Mă rog, stilul ăsta de care vorbeşti mi se pare plictisitor. Nu e nimic răscolitor în piese lor, nici instrumentalul nu mă încântă şi am întâlnit o grămadă de fete care să asculte asta, şi ele neavând mai mult de 15 ani.

Apoi, nu mă intersează cum e Coldplay, i-am auzit doar pe rock.fm şi atât şi nici cu Nirvana nu mă omor. Prea multe fete cu tricou cu Nirvana, zgardă şi îmbrăcate de sus până în jos numa în negru.

Şi să nu uit de curiozitatea ta, am ascultat r u mine, do I wanna know, arabella şi I wanna be yours.

| Coquina2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact, esti irelevant si stupid.
pentru ca din experienta mea, toti care mi-au atacat gusturile muzicale au fost irelevanti si stupizi.
ce zic eu e adevar universal.
ma asteptam sa-mi dai exemple de melodii de pe noul lor album, pentru ca guess what? ultimul lor album nu se prea numeste rock alternativ, deci raspunsul tau e fail.

uite aici o discutie despre ei la care am luat parte mai demult.
cineva de acolo a punctat foarte bine despre ei "Ce ținea Arctic Monkeyz în picioare era hiperenergia aia adolescentină, extatică, de garaj, cu amp-uri 10G cu Gain-ul pe 10".

http://www.tpu.ro/......c-monkeys/

deci ei cu fiecare album s-au reinventat si si-au cam schimbat stilurile de fiecare data, aduceau ceva nou, exemplu fiind ultimul lor album care e cel mai soft, unde bajetii sunt si ei la cravata, frumosi eleganti cat de cat.
deci, eu cand am spus de rock alternativ, m-am referit la albumele lor vechi, iar tu, irelevantul, neavand habar de stilul lor principal care ii tinea in picioare, mi-ai dat exemple de melodii din cu totul alt album care nu se pupa cu genul de care vorbim.
poti sa te uiti si pe linkurile pe care le-am dat la acea discutie, exemple de melodii mai vechi de la ei care se incadreaza in genul rock alternativ.

"Prea multe fete cu tricou cu Nirvana, zgardă şi îmbrăcate de sus până în jos numa în negru. "

si ce dreacu de legatura are asta cu ce discutam noi? deci tu ti-ai format o parere eronata despre ascultatorii de rock alternativ si despre arctic monkeys, dupa categoria aia de oameni descrisa de tine?
mai limitat de atat puteai sa gandesti? dar nu ma mira, cum spuneam, care imi ataca gusturile muzicale sunt de fel si limitati.

stai tu linistit, ca sunt destui care asculta si ce asculti tu, adolescenti edgy imbracati in negru sau emoisti.
faptul ca tu faci afirmatii din astea si iti faci pareri eronate despre trupe si despre un anumit gen luandu-te dupa cativa oameni mediocri edgy peste care ai dat, nu te face mai superior decat ei, dimpotriva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Coquina2):

De ce aş da exemple din noul album dacă mie efectiv nu-mi place nimic de tot ce ţine de trupa aia?
Dacă te adori şi te idrolatrizezi prin gusturile tale,n-ai avea freza aia atât de naşpa.
Când zici de o trupă,zici de tot ansamblul cu toate albumele nu
" mi-ai dat exemple de melodii din cu totul alt album care nu se pupa cu genul de care vorbim."

" si ce dreacu de legatura are asta cu ce discutam noi? " - Am zis de trupa aia pe care o tot ridici tu în slăvi,am zis şi de Coldplay,mai rămânea Nirvana.

" deci tu ti-ai format o parere eronata despre ascultatorii de rock alternativ si despre arctic monkeys, dupa categoria aia de oameni descrisa de tine?" - Şi eu ascult rock alternativ,doar că nu toate rebuturile.

"mai limitat de atat puteai sa gandesti? dar nu ma mira, cum spuneam, care imi ataca gusturile muzicale sunt de fel si limitati." - Dacă să asculţi muzică de calitate înseamnă să fii limitat, atunci asta e. Mă încadrez aici.
Ce vină am eu că preferi de toate?

"stai tu linistit, ca sunt destui care asculta si ce asculti tu, adolescenti edgy imbracati in negru sau emoisti.
faptul ca tu faci afirmatii din astea si iti faci pareri eronate despre trupe si despre un anumit gen luandu-te dupa cativa oameni mediocri edgy peste care ai dat, nu te face mai superior decat ei, dimpotriva." - Îmi fac o părere despre fiecare în parte, n-am nevoie capete de listă pentru fiecare trupă, oameni care ascultă etc.

Faptul că iei de colo şi de colo şi mai adaugi câte ceva, nu te scoate frumos.

| Coquina2 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dacă te adori şi te idrolatrizezi prin gusturile tale, n-ai avea freza aia atât de naşpa. "

laughing

mi-ai dat cu NT, la fel ca toti ailalti care ramaneau fara argumente logice, luandu-se de felul bengos in care arat.
oh, tu expertule in muzica, mai spune-ne, mai impartaseste-ne din viziunile tale!
vreau sa iau niste lumina de la tine, ca mi s-a ars becul din camera.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Coquina2):

Ce te-ai focusat doar pe aspectul tău. laughing))))
Ţi-ar fi stat mult mai bine brunetă, dar nu cu reflexii albastre şi fără acel bob.
Dar e alegerea ta şi te înţeleg.

Şi ăsta care se dă expert în muzică eşti chiar tu, cică eu sunt limitată la capitolul rock alternativ.

A propos, eu sunt fată.

| Coquina2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Avem ceva in comun, lumea de aici ma confunda mereu cu un tip.
imi pusei o data o poza cu mine si lumea tot imi zicea ca sunt tip laughing.
sa te puna dreacu sa zici ca "din cauza ca ai moaca de tip"...ca-ti bag lumina aia undeva.
eu sunt bruneta, dar ma plictisesc repede de culoarea mea de par, rosul imi place cel mai mult, la fel si bobul, care ma prinde foarte bine.
de tine nu stiu ce sa zic...
nu-ti sta prea bine cu diacritice, la felul cum gandesti, dar e alegerea ta si te inteleg.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Coquina2):

Naah,ai faţă de fată, nu e asta o problemă.
Mai rău de cât roşul acela ar fi fost blondul platinat.

Şi legat de diacritice.
Ar fi fost mult mai naşpa să te legi de gramatică, în loc de felul în care gândesc.
Aceea chiar ar fi fost o replică bună.

| Coquina2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sorry to break it up to you dar am intalnit oameni care scriau cam naspa dpdv gramatical dar aveau o gandire foarte ok si erau deschisi la minte.
gandirea face diferenta, nu felul cum scrii.
si mai ales aici pe site, cati arfisti limitati care scriu cu diacritice nu am intalnit...bine, noi doua ne-am contrazis doar din pct de vedere muzica, asta e nimic ce vreau sa spun.

| whatevernvm a răspuns (pentru Coquina2):

Coldplay sunt rock alternativ pe bune. Si nirvana la fel, nu inteleg de unde au aparut maimutele alea. Daca nu ai nicio treaba cu muzica rock, lasa-te

| whatevernvm a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact!

| whatevernvm a răspuns (pentru Coquina2):

Nu cred ca si-a format o parere eronata despre ascultatorii de rock alternativ si implicit despre trupa aia, cred ca se raporta strict dpdv muzical. Si eu la fel. Faptul ca e ascultata doar de copii care n-au nicio treaba cu muzica e bonus

| Coquina2 a răspuns (pentru whatevernvm):

"Coldplay sunt rock alternativ pe bune."

usurel, ca de la atata ras, imi iese pe nas tot ce am mancat pana acum.

interesant cum toata lumea care m-a contrazis pana in acest moment nu mi-a dat niciun link cu muzica care sa contrazica ceea ce am scris pana acum.
repet a mia oara, astept linkuri cu lab@reala si infantilitatea ce caracterizeaza coldplay si dupa vorbim.

| whatevernvm a răspuns (pentru Coquina2):

"pentru ca din experienta mea, toti care mi-au atacat gusturile muzicale au fost irelevanti si stupizi." Serios? Pe langa pasajul asta penibil pe care nu are sens sa il mai comentez, tu vezi calitatea unei trupe in functie de faptul ca mereu aduc ceva nou si isi schimba stilul? Sunt trupe si artisti, inclusic Nirvana aici de fata care nu si-au schimbat nicio secunda stilul si au devenit cum sunt astazi. Eu zic ca ar trebui sa fie invers, sa aiba ceva specific lor. Mie trupa aia nu imi transmite absolut nimic si da, ai dreptate, e muzica de garaj, dar nu asta inseamna rock alternativ. Nu inteleg ce te-a deranjat mai tare: ca am zis ca trupa e de **** sau ca am zis ca nu e rock alternativ? Prima e discutabila in functie de gusturi pe care nu ai dreptul sa le judeci, iar a doua e clara.

| Coquina2 a răspuns (pentru whatevernvm):

La cat esti de paralela cu muzica si despre melomani in genere, ma mir cum de nu ti-ai bagat in gura invers tigarea.
eu zic sa stai departe de tigari, sunt periculoase rau pentru tine, ai sanse mari sa te arzi in gura, sanse mai mari sa mori in acest mod decat de la cancer.

| whatevernvm a răspuns (pentru Coquina2):

Din partea mea poate sa iti iasa pe nas si creierul, really. Coldplay au influente pop, dar la baza canta rock alternativ si indie. Ce **** link? Tu acum vrei sa imi demonstrezi mie ca trupa aia a ta e rock alternativ sau ca (,) Coldplay nu sunt? Nu mai ai niciun argument valid? Deja o dai in penibil

| whatevernvm a răspuns (pentru Coquina2):

Pentru ca inca nu mi-a aparut raspunsul cu tigara, dar l-am citit la tine: din nou ajungi sa pari penibila. Momentul ala cand nu mai ai nimic de zic legat de subiect si o dai in bara pe langa, te legi de poza mea si implicit de mine. Stai linistita, nu ai tu cultura muzicala in veci cata am eu. Ramai si asculta muzica de pasarici obosite de 12 ani care se topesc dupa 2 acorduri de doi bani si versuri "profunde". Eu raman la muzica mea "de ****". Si nu iti face griji pentru sanatatea mea.

| Coquina2 a răspuns (pentru whatevernvm):

Bun, lasa ca pun eu si pentru tine.

coldplay:

https://www.youtube.com/watch?v=1G4isv_Fylg
https://www.youtube.com/watch?v=RB-RcX5DS5A
https://www.youtube.com/watch?v=k4V3Mo61fJM
https://www.youtube.com/watch?v=d020hcWA_Wg

arctic monkeys:

http://www.youtube.com/watch?v=fLsBJPlGIDU
http://www.youtube.com/watch?v=vQTAnQMgQ98
http://www.youtube.com/watch?v=ZtLuDz3qCTc
http://www.youtube.com/watch?v=30w8DyEJ__0

aoleo! aproape ii confund!
nici nu mai stiu care din ei e coldplay si care sunt maimutele! nici nu mai disting care e rock alternativ si care nu!

ma iau de poza ta pentru ca eu am voie, pentru ca am logica, spre deosebire de altii care au facut acelasi lucru cu mine de-alungul timpului.
si nu mai sari de fundul tau (ars cu tigarea) in sus, nu m-am luat de felul cum arati.

| whatevernvm a răspuns (pentru Coquina2):

Nu am zis ca te-ai luat de felul cum arat pentru ca acolo te puteam ataca si eu, am zis ca te-ai luat de poza mea si implicit de mine(de gusturile si viziunile mele), deci mai citeste iar.
Se vede clar ca trupa aia are influente garage, in timp ce coldplay sunt orientati mai mult catre pop. NU poti compara trupe de rock alternativ adevarate precum REM, RHCP, The cure, Nirvana etc cu trupa aia. Ca sa vezi diferentele, asculta si iti dai seama. Ala e rock alternativ, in privinta asta Coldplay fiind mult mai apropiati prin stil. Pe langa asta, ai ales cele mai proaste melodii ale lor. Nu sunt fana, dar tot sunt cele mai proaste. In Yellow iti dai cel mai bine seama ca e rock alternativ (https://www.youtube.com/watch?v=yKNxeF4KMsY) si de asemenea e cea mai buna piesa a lor.

| Coquina2 a răspuns (pentru whatevernvm):

Ce link mi-ai dat tu acolo? cine canta, arctic monkeys? ti-am zis, ii confund.
esti periculoasa rau, cum ai putut sa ma pui sa ii compar si sa pun linkuri cu ei?
m-ai facut praf.

| whatevernvm a răspuns (pentru Coquina2):

Ai un sarcasm ieftin, nu-ti sta bine.

| Coquina2 a răspuns (pentru whatevernvm):

Oh tu, melomana experta intelectuala maiastra care considera pop-ul rock alternativ, invata-ma si pe mine sa sarcasm.

| anonim_4396 a răspuns (pentru whatevernvm):

De acord, de acord.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Coldplay.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Coldplay :x
https://www.youtube.com/watch?v=RB-RcX5DS5A
O seara buna :)

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nirvana, dah? big grin

As adauga si Skillet cu toate ca nu prea se incadreaza (si totusi...)

| aXy99 a răspuns:

Nu obisnuiesc sa ascult niciuna dintre aceste trupe, dar am auzit cateva melodii de la Arctic Monkeyz care mi-au placut foarte mult, deci...ARCTIC MONKEYS.

| Florentina9210 a răspuns:

Coldplay.

| Idkidk a răspuns:

Nirvana.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu ma pot decide intre Arctic Monkeys si Nirvana.Imi plac la fel de mult

| Sociopat a răspuns:

Arctic Monkeys

| Deaad a răspuns:

Nirvana.

| alexandrualind a răspuns:

Nirvana.

| Staind a răspuns:

Dan Spataru

| chilledzebra explică (pentru Staind):

Chiar imi plac raspunsurile tale! big grin

| syd a răspuns:

Nerdvana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nirvana

| spiridus25 a răspuns:

Nirvana

| MistretulPufos a răspuns:

Nirvana, de la Arctic Monkeys cel mai mult imi place Do I Wanna Know?

| TheMaggot12 a răspuns:

Nirvana!

| RaulB1997 a răspuns:

Coldplay,Nirvana sunt total diferiti de trupele care le-ai zis tu

| Bogdan_Alex_1997_k2y5 a răspuns:

Coldplay

| biarock a răspuns:

Nirvana \m/

| Themis14 a răspuns:

Nirvana