| ChrisInFamous a întrebat:

Cum imi acordez chitara? Funda pentru cel mai detaliat raspuns

Răspuns Câştigător
| Ciprian a răspuns:

E destul de simplu sa acordezi dupa ureche:

Acordezi Mi-ul gros, si dup-aia observi magica proprietate a acordajului EBGDAE: Fiecare coarda la tasta 5 trebuie' sa aiba aceeasi nota ca si coarda imediat mai subtire, lasata libera. Exceptia este la Sol, care trebuie sa sune Si la tasta 4 in loc de 5.

Deci, ai Mi-ul gros acordat:

1) Te joci cu La-ul pana suna la fel ca si Mi-ul gros la tasta 5 (La)
2) Te joci cu Re-ul pana suna la fel ca si La-ul la tasta 5 (Re)
3) Te joci cu Sol-ul pana suna la fel ca si Re-ul la tasta 5 (Sol)
4*) Te joci cu Si-ul pana suna la fel ca si Sol-ul la tasta 4 (Si)
5) Te joci cu Mi-ul subtire pana suna la fel ca si Si-ul la tasta 5 (Mi)

Am pus un asterisc acolo unde trebuie sa fii atent sa folosesti tasta 4 si nu 5. Daca nu vrei sa le tii minte mecanic, plimba-te pe taste pana ajung la nota la care trebuie sa fie acordata coarda imediat mai subtire - adica de la Mi ai in ordinea tastelor: (1) Fa, (2) Fa#, (3) Sol, (4) Sol#, (5).

1 răspuns:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Exista programe de acordare pe internet, si nu iti trebuie decat un microfon desktop. Mini Guitar Tuner mi se pare cel mai usor de folosit.
Nu incerca acordarea fiindca, daca nu ai ceva experienta, s-ar putea sa rupi corzile.