| pamparam20 a întrebat:

Daca nu se mai nasc compozitori ca mozart si bach ceo sa se intample cu muzica clasica? eu cred ca o sa dispara in timp? n-ar fi trebuit de atunci sa apara alti compozitori renumiti si muzica clasica sa reinvie sa se reinventeze... nu stiu da cred ca daca lumea nu va mai avea nici un talent in compus piese muzica va disparea... voi ce ziceti? da sincer si fara misto ca sunt satula de oamenii prosti care raspund numa la misto happy multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Woodenpints, asculta muzica legendarului John Williams...cred ca s-ar putea sa te razgandesti in privinta calitatii. Vei observa ca e mai complexa muzica lui John decat a clasicilor, lucru firesc, fiind in secolul 21!

http://www.youtube.com/watch?v=GbUeK1PP7-s (Home Alone)
http://www.youtube.com/watch?v=a7z8HGXVR80&feature=related (Harry Potter)
http://www.youtube.com/watch?v=D8zlUUrFK-M&feature=related (Jurassic Park)
http://www.youtube.com/watch?v=e9vrfEoc8_g&feature=related (Superman)
http://www.youtube.com/watch?v=O15x-B8PgeE&feature=related (E.T.)
http://www.youtube.com/watch?v=PxeuDPQyUpo&feature=related (Star Wars - Imperial March)
http://www.youtube.com/watch?v=sFvQOc4xS2k (Star Wars - Main Theme)
http://www.youtube.com/watch?v=yMx2SKIRkw4&feature=related (Schindler's List)
http://www.youtube.com/watch?v=5pNlMgH2p-Y&feature=related (Indiana Jones)
http://www.youtube.com/watch?v=5YTqmhLqZoQ (Munich)

Cam atat. Macar sa asculte cineva ce am postat mai sus, dar merita cap-coada fiecare melodie in parte! Are cea mai emotionanta muzica auzita de mine vreodata in lumea filmelor! Pentru mine e un adevarat geniu, singurul in stare sa creeze laitmotive! Ati vazut pe tot TPU-ul pe cineva intreband de nu stiu ce melodie auzita nu stiu unde care se dovedea ulterior o melodie din soundtrack-ul realizat de John Williams? E cineva care sa nu stie sa identifice 2-3 note dintr-o melodie de a lui John Williams imediat cu un film gen Star Wars, Indiana Jones, Harry Potter...fiind mai cunoscute?
La Hans Zimmer ii auzi pe toti cu "Cine canta melodia aia de la Romanii au talent?" -->Hans Zimmer feat. Lisa Gerrard - Now We Are Free...Ideea e ca nici nu trebuie sa vezi neaparat un film ca Star Wars, caci stii oricum deja tema lui muzicala, auzind-o deja vrand nevrand daca n-ai trait intr-o pestera.
Cum sa zic, sunt si alti compozitori remarcabili in lumea filmelor, dar John Williams are un talent la a face o tema muzicala usor de recunoscut! Vezi o singura data Star Wars sau Harry Potter si iti amintesti tema aia muzicala si peste 50 de ani daca n-o mai auzi pana atunci!
@Bunny, pai tocmai asta e problema! A auzit cineva de pe TPU macar de John Williams? Nu e mediatizat la TV sau nu stiu prin ce alte parti! Dar cinefilii si pasionatii de muzica clasica au auzit de el! In lumea filmelor John Williams e un fenomen! In lumea noastra, aici in Romania, fenomen ajunge Puya, Inna, Edward Maya, etc. prin intermediul radio-ului sau TV-ului, cluburilor etc.
De John Williams n-a auzit multa lume, dar de muzica lui au auzit mai toti, chiar daca nu stiu ca-i apartine!

Muzica nu se imparte in noua si veche! De ce? Pentru ca exista cea veche(sau de calitate) si in ziua de azi executata de alti oameni, dar nu sunt bine mediatizati, asta e diferenta!

6 răspunsuri:
| Radioactive a răspuns:

Stai tu linistita ca si daca nu apar, parerea mea e ca Simfoniile, Anotimpurile si toata varietatea de muzica a clasicilor va ramane nemuritoare... vreau sa zic, banuiesc ca nu e un om care sa nu recunoasca, macar fara sa stie compozitorul, vreun fragment dintr-o compozitie clasica sau sa nu fi auzit la viata lui de Mozart, Beethoven, Vivaldi sau Schubert...

Stai linistita, ca aceasta muzica mai clasica e deja inlocuita de cea electronica ori de club. Na', nu-i poti cere unui manelist sa treaca pe Puccini!

| Bunny a răspuns:

Fiind o muzica buna si foarte renumita, o sa ramana mereu in istoria muzicii.Cred ca mereu vor fi amintiti marii artisti de muzica clasica, chiar daca pentru cultura generala.Nu stiu cate persoane se mai bucura de muzica lor, dar eu daca sunt stresata prefer sa stau o ora relaxata ascultand muzica clasica, decat sa imi pierd timpul framantandu-ma si desconcentrandu-ma aiurea. Poate vor mai aparea, asa cate unul la 100 de ani doar ca va avea nevoie si de public.Macar ca istorie si tot vor fi reamintiti.

| Skylar a răspuns:

Antichitatea,muzica clasica si muzica rock nu o sa disparawinking Tot ce auzi azi la radio,la tv,sunt lucruri trecatoare, tot ce e prost dispare, tot ce e bun ramane in picioare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai auzit de individul asta?

http://ro.wikipedia.org/wiki/John_Williams_(compozitor)

N-are cum sa dispara, denisa, pentru ca muzica clasica inca exista, ba chiar intr-o forma upgradata!
John Williams e un fel de Mozart contemporan.
45 nominalizari Oscar. E persoana in viata cu cele mai multe nominalizari!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa incerc s-o spun mai pe scurt. Muzica clasica n-are cum sa moara pentru ca inca exista, doar ca de data asta, aflandu-ne in secolul 21, se foloseste in special pentru filme, muzica de acest tip fiind foarte vizuala!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu aveam niciun interes in a-ti schimba tie preferintele. Oricum mai sunt si altii. Am tinut totusi sa-l mentionez doar pe cel mai aclamat dintre compozitorii contemporani. Ce am vrut sa subliniez prin tot ce am scris e ca muzica clasica si compozitori brilianti inca mai exista. E langa noi tot timpul aceasta muzica!
Asa cum noi stim acum de Mozart, Beethoven, Tchaikovsky, Bach, Debussy, Rachmaninoff, Vivaldi, etc. ca au fost ei mari genii acum 200 de ani, asa vor sti stranepotii nostri si despre compozitorii din ziua de azi.