| anonim_4396 a întrebat:

Dacă s-ar porni un război între muzica proastă și cea cu esență, frumoasă, cum s-ar desfașura el? Cine ar câștiga? De care parte ați fi și de ce?

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

Asta e una din cele mai bune intrebari puse vreodata pe site-ul asta.

Cred ca am castiga noi, cei care asculta muzica buna.De ce? Stiu ca pare cam greu de atins lucrul asta,dar nu e deloc imposibil.Cei care asculta muzica slaba nu sunt foarte uniti,adica asculta un artist de carton pe care l-au ales ca idol de care n-ai voie sa te atingi,pe cand-am vazut aici pe site-la majoritatea rockerilor, gusturile coincid, avand vreo 20-30 de trupe pe care le asculta 90 % dintre rockeri.Al doilea motiv zic eu, ar fi puterea rock-ului.Cum e in videoclipul asta:
http://www.youtube.com/watch?v=oQCC2gb0V-Q
In multe momente, vreo 300 de mii de oameni se aud mult mai tare decat Hetfield la microfon.E ca intr-o lupta aici,cu cat suflet pui mai mult,cu atat ai mai multe sanse sa castigi lupta.Iar eu spun ca noi,in majoritate covarsitoare fata de comercialisti,punem suflet cand ascultam sau cantam un cantec care ne place.Un altfel de ''arma'' ar fi instrumentele si luptatorul ce foloseste armele.

De o parte,sa zicem ca ii avem pe Slash(cel mai bun chitarist din istorie),Lemmy(cel mai bun bassist din istorie),Steven Tyler(pe care eu il consider cel mai bun vocalist din istorie) si alti tipi cum ar fi fratii Young,Brian Johnson,Lars Ulrich,fratii Van Halen,Richie Sambora,Tarja Turunen,Axl Rose,Tony Kakko,Matt Bellamy,Ben Burnley,Shagrat & Silenoz & Gaahl,Bono,Serj Tankian si tot asa,fiecare fiind un general trecut prin sute de batalii, neinduratori.Iar de cealalta parte, cred ca iti imaginezi si tu cine poate fi.Nu conteaza cat de multi soldati sunt intr-o tabara, ci cel care-i conduce, cum a spus si Alexandru cel Mare.Ar fi o batalie dificila,dar cred ca am reusi sa castigam,intr-o lupta finala mai mare decat cea din LOTR,undeva pe campiile de langa Woodstock sau Nurnber(Rock am Ring).As fi,desigur,de partea muzicii bune,indiferent ce nume poarta ea; si am incredere ca se poate castiga,pentru ca comercialisti,rapperi,house-istii,manelistii asculta doar din lipsa de ocupatie,dar noi ascultam pentru a fi una cu cantecul pe care-l ascultam si pentru ca traim povestea si versurile cat ascultam, fata de ceilalti, care numai danseaza.

Si la versuri se poate compara cu un razboi.Versurile de la pop si house sunt un pumnal, iar versurile de la rock sunt o sabie greu de manuit.Iti ia mult mai putin timp sa te deprinzi cu pumnalul, dar in batalie nu-ti va fi de niciun folos.

@ScurtCircuit...dar James Horner unde-i ma? :))
@angus35,@Paulla: Nothing Else Matters e net superioara oricarei melodii de la Good Charlotte si aproape oricarei melodii de pe Pamant.Nici Good Charlotte,nu sunt rai, mai au timp sa creasca dpdv profesional, dar nu vor fi niciodata nici macar un sfert din Metallica.

Si va las sa va delectati cu o melodie pe masura intrebarii :))
http://www.youtube.com/watch?v=71ww3XH4zEg

24 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu-mi plac războaiele în general. Mi-aş lua o bere, mi-aş băga ceva bun în căşti şi aş urmări spectacolul, hihi.
Şi apropo, de ceva-ul bun:
http://www.youtube.com/watch?v=PuwDBnbLqVs
Şi bineînţeles:
http://www.youtube.com/watch?v=bAsA00-5KoI
Peace!

NOname
| NOname a răspuns:

angus35, încă încerc să-mi dau seama, dacă tu CHIAR vorbeşti serios sau ne iei peste picior. Nu-mi vine să cred, că cineva chiar poate gândi în felul acesta, mai ales dacă este un ascultător de rock, nu de manele.
Să spui, că "Nothing Else Matters" e varză, îţi trebuie ceva tupeu! Hmm...sau inconştientă?
Am râs cu lacrimi. Dacă eşti un troll, să ştii, că îţi faci treaba bine - mă faci să iubesc "Metallica" şi mai mult, mersi! Ăsta-ţi era scopul, nu?batting eyelashes

| Dean1996 a răspuns:

Un razboi: muzica proasta vs muzica buna.Sa stii ca m-am gandit si eu la asta,si din pacate cred ca ar castiga muzica proasta,pentru ca exista foarte multi cocalari si pitipoance[dovada,uita-te la like-urile lui Justin Bieber de la Babystraight face].Eu sunt de partea muzicii bune, logic. Apropo @angus35, cum adica Sting si Metallica sunt varza? Mi-e frica sa te intreb ce muzica o consideri tu a fi buna, daca nu melodiile alea doua care au un mesaj superb.Si acum, ca sa nu o mai lungesc[sunt genul directa], voi incheia cu o intrebare: Stii cum s-a terminat Spartanii 300?

| Paulla a răspuns:

@angus35 Metallica varză pe lângă Good Charlotte? Glumeşti, nu? Nu insulta Metallica comparându-i cu Good Charlotte. Nu spun ca Good Charlotte fac muzica naşpa (nu ascult) dar nu vor ajunge niciodata la nivelul la care sunt Metallica. Niciodata. Bagă la cap si nu mai fă comparaţii atât de stupide.
Singura melodie pe care o consider reuşită de la Good Charlotte e asta:
http://www.youtube.com/watch?v=yVm8PjWCvLg
Şi ghici de ce. Pentru că, din fericire, cântă şi Matt Shadows.
Asta e muzică bună:
http://www.youtube.com/watch?v=_z-hEyVQDRA

| Paulla a răspuns:

Cine ar caştiga? Greu de zis. Deşi cei care ascultă muzica proastă ne depaşesc numeric mă tem ca cel puţin 80% dintre ei sunt destul de proşti încât să se bată între ei pe un motiv idiot (gen: Justin e al meu!).
Deci, eu spun ca rămâne speranţă şi pentru muzica bună.

| Paulla a răspuns:

@иeмaиנa am zis eu ca nu e? Asta incercam sa-i explic si eu lui angus.

| Paulla a răspuns:

@angus35 "Mesajul e net superior. Punct" Degeaba încerc să-ţi excplic, nu vrei să bagi la cap. Tu ori glumeşti cu noi ori o ţii pe a ta doar de dragul de a nu ceda. Repet, nu insulta Metallica comprand o melodie de a lor cu una de la Good Charlotte.

| iHeartKpop a răspuns:

Nu exista muzica buna sau muzica proasta (exceptie face bieber).
fiecare cu ce-i place.dar exista niste melodii care chiar sunt suuuper naspa, cum ar fi : melodiile lu bieber, barbra streisand sau nu stiu cum si aia cu all day all night.
in rest nici nu-mi pasa.
daca sunt 2 pers., la una ii place manelele si la una ii place beethoven, normal ca pers.1 va crede ca manelele e 'muzica buna' si beethoven e 'muzica proasta' iar a doua va crede invers.
asa ca nu exista muzica proasta sau muzica buna... exista muzica care ne place si aia care nu ne place.
ce poate fi mai simplu?

| Iisusa a răspuns:

@angus35 - tu ai nevoie de urechi noi...sau de un creier

| Fiction a răspuns:

Desigur,muzica proasta, deoarece in prezent, cam 3 sferturi din populatia lumii asculta muzica proasta.Nu as fi de nici o parte, deoarece eu ascult aproape orice muzica.Manelele? nici sa n-aud de ele!
Apropo,@angus35, fara suparare, melodia de la good charlotte este varza.(in comparatie cu nothing else matters)
Numai bine! happy

| Plague a răspuns:

Vad o intrebare interesanta, intru pe ea asteptandu-ma sa vad raspunsuri inteligente, si vad o gloata de oameni care se cearta aiurea. Nu te legi de Metallica. Nu spui ca manelele fac exceptie cand vorbesti de muzica proasta, nu faci comparatie intre 2 melodii bune (pentru ca fiecare o tine pe a lui si e degeaba cearta). Ca sa raspund la intrebare: oamenii care asculta muzica proasta, desi NET superiori, sunt totusi prosti. Un rocker bate 20 de cocalari, o rockerita bate 100 de pitipoance. Un om inteligent (care de exemplu asambleaza bombe) asculta muzica culta si pusca un oras de cocalari. Muzica buna ar castiga! Rock! Metal! Alternativ! Muzica culta! Instrumentala! Folk! Pana mea stie ce am uitat! GO muzica buna, atat am de zis \m/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar castiga muzica proasta pentru ca sunt mai multi cei care asculta muzica proasta.Eu sunt de partea muzicii bune.Prin muzica buna inteleg o muzica care te face sa meditezi, sa te gandesti.Nu muzica care te indeamna la chefuri, betii. Uite niste melodii care imi plac.Motivele sunt evidente.
http://www.youtube.com/watch?v=aezAhZhv7v0
http://www.youtube.com/watch?v=oGS1qA2eWOQ
http://www.youtube.com/watch?v=EBo0G6C8nyQ
http://www.youtube.com/watch?v=La52oCVIOds
http://www.youtube.com/watch?v=wAPadRsjTac&feature=related
Nu stiu daca iti plac.Asta e. Crede-ma nu e vorba de gusturi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@NOname
Melodiile tale sunt varza. Fara suparare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nothing else matters, varză mă? Nu ești pe strada ta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Jelli, tare mă tem că angus35 are dreptate cu primul răspuns, în sensul că cei care ascultă muzică proastă ar câștiga, că doar sunt mai mulți. Nefiind în filme fantasy, neexistând supranatural sau miracole atunci cei care ascultă muzica cu esență, vor fi "overwhelmed and lost in agony".
În orice caz, un asemenea război ar trebui să aibă o coloană sonoră scrisă de Clint Mansell, Howard Shore sau Alexandre Desplat laughing ca să pară mai emoționant.

Așa că de aici și replica aia cunoscută, dar, probabil iritantă pentru mulți: "Gusturile nu se discută"...ca să nu pornim războaie, pentru că până și eu, la fel ca NOname, nu prefer războaiele. Fiecare să asculte după cum îl duce mintea și să fie mândru de ce ascultă.
Muzica merită o altfel de atenție, iar aceea nu se dă prin războaie. De fapt, muzica ar trebui mai degrabă să le stopeze.
Bun, ți-am spus cine ar câștiga. Acum să-ți spun de partea cui sunt.
Nu voi fi de partea nimănui, pentru că nimeni nu va fi de partea mea(așa cum zicea și Treebeard în Lord of the Rings, unde erau bătălii/războaie cu nemiluita) big grin Dacă nu-mi plac războaiele... logic!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@jelli si @monawar
Melodia aia de la Metallica e varza in comparatie cu asta:
http://www.youtube.com/watch?v=2GAeSa0txN0
In comparatie cu manelele si "manelele" normal ca e superioara.
Daca compari mesajul melodiei "Nothing else matters" si mesajul melodiei de mai sus.E ceva diferit.Trebuie sa fii orb si surd sa nu iti dai seama la ce se refera.Asta e

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lasa-ti Good Charlotte in pace.Eu nu comparam formatiile.Eu comparam melodia "The world is black" si "Nothing else matters".Adica, mesajul celor doua. Dupa numarul de fani normal ca Metallica sunt superiori dar daca vorbim de mesaj net superiori sunt Good Charlotte.Ce mesaj extraordinar are melodia voastra? "So close no matter how far''? "The world is black the hearts are cold there's no hope". Mesajul e net superior. Punct

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Voua va place Metallica pentru ca ei reprezinta rockul pur de la mama lui de acasa.Pe voi nu va intereseaza mesajul (sau prea putin).Pe voi va intereseaza ca suna bine si ca au o multime de fani.In plus, Good Charlotte este o formatie de pop-rock si instrumentalul lor este mai varza decat al celor de la Metallica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atat vreau sa mai spun:
"In the dark
In the darkness you will find
Dirty little secrets we all hide
Cause we all have a darker side
A place we keep where no one else will find

Cause everybody wants to hide their secrets away
Nobody wants to stand up to the pain
But I will...

Stand up to the pain
Wake up and fight again
If you could
Dance with me through this rain
We will fight
We'll fight again
Fight again

In the back
In the closets of your mind
That's where skeletons and dirty secrets hide
And I'll rip out my insides
And leave them on display for you tonight

Cause everybody wants to hide their secrets away
Nobody wants to stand up to the pain
But I will...

Stand up to the pain
Wake up and fight again
If you could
Dance with me through this rain
We will fight
We'll fight again
Fight again
(Fight again)

All my life I hide my secrets away
In the dark

We all try to hide our secrets away
In the dark

Stand up to the pain
Wake up and fight again
If you could
Dance with me through this rain
We will fight
We'll fight again
Fight again

Cause everybody wants to hide their secrets away
And that's okay
Nobody wants to stand up to the pain
And fight again"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@giuly
Cred ca am nevoie de amandoua ce zici?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N-am chef de certuri. Am mai pus întrebarea asta mai demult și cineva inteligent s-a găsit să o raporteze, el știe de ce...
Nu pot să cred în ce s-a transformat acum.

Eu îl știu pe angus35 de aici
http://www.tpu.ro/......uri-cand/, așa că nimic de comentat. Deși sunt certăreață, acum fac o excepție.

@angus35, ai gusturi bune tu, dar niște convingeri idioate, care nu corespund cu ale multora de aici însă știi, în situația de față totul e relativ.

Iar eu nu mă refeream doar la un război pe site-ul ăsta... însă cred că și aici se va ajunge :))

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@iHeartKpop
"Nu exista muzica buna sau muzica proasta (exceptie face bieber)."
85 % din muzica din ziua de azi "este" manele. Uita-te si tu pe U tv, pe MTV manelele la putere.Melodii despre betii, panarame, droguri.Astea sunt manele chiar daca sunt pop, rock, hip hop etc.Crede-ma nu e vorba de gusturi.Cine spune ca e vorba de gusturi e orb.Asculta si tu asta.Nu stiu daca iti va placea.Asta e.
http://www.youtube.com/watch?v=fwYB2p9lTwk

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca sa fiu sincer cu voi mi se pare foarte bun coverul de la "Nothing else matters" facut de cei de la Apocalyptica
http://www.youtube.com/watch?v=rbTozgoj9OQ
Melodia e mai buna fara cuvinte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce amuzant...nu numai că vorbim de războaie între cei care ascultă muzică proastă sau bună, dar avem "certuri" și între noi, adică... da' care are domne cele mai rafinate gusturi prin melodii preferate cu mesaje? Folosind o metodă gen Divide et Impera vom ajunge să dăm bătălii între noi, ăștia, care ne pretindem că avem gusturi bune. Ha ha ha ha laughing
@иeмaиנa, îmi cer scuze. Data viitoare(dacă va mai fi una) înșir vreo 40 de compozitori de muzică de film(probabil doar ca să mă laud sau să par interesant) sau pe toți pe care i-am ascultat. În felul ăsta n-are cum să lipsească chiar și James Horner. Pentru bătălii epice, de exemplu, îl prefer pe Howard Shore, doar a scris istorie cu LotR până în 2004. Aș mai fi inclus și voci precum Sissel Kyrkjebø(vocea de fundal din Titanic), Enya(Lord of the Rings), Loreena Mckennitt, etc. Hai nu-mi spune că și aici ai vrea să menționez vreo voce care să-ți placă ție și eu am uitat iar, căci, după cum vezi, mi-e lene să dau multe exemple. Mă rog, vocile, de genul ăsta, ar merge pe fundalul unei bătălii cu săbii, securi și buzdugane, explozii, flăcări, etc., dar noi ne batem în cel mai rău caz cu albume(CD-uri). Aruncăm cu ele după noi. devil sau aruncăm cu HDD-urile dacă doar piratăm rolling on the floor, dar atenție că astea sunt dure, iar CD-urile pierd bătălia cu HDD-urile.
Apropo, иeмaиנa, foarte frumos răspunsul tău, dar chiar și așa, eu nu mă asociez cu vreo tabără, pentru că, după cum vezi, există preferințe diferite chiar și între noi. Oricum, vorbim doar ipotetic aici. Nu o să existe vreodată un asemenea război. Stăm și noi și ne punem imaginația la treabă big grin

(răspuns repostat pentru că a fost raportat ieri, abuziv)