| Eduard44 a întrebat:

Frati, am o chitara acustica care are toate freturile ruginite in mare parte.....sunt foarte incepator si nu stiu daca asta imi va afecta sunetele chitarii cand voi incepe sa fac ore de chitara, acum intrebarea este ce fac cu chitara? ruginirea freturilor strica suntele? sau este la fel de buna chitara? tin sa spun ca corzile nu sunt ruginite

2 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Nu afectează sunetul, că tot metal este.
Dar dacă stai cu ele ruginite şi cânţi, ţi se vor rupe mult imi repede corzile la chitară. Aşa am păţit şi eu cu o electrică acum ceva vreme, pentru că am ţinut-o în umezeală. Freturile devin mai abrazive de la rugină şi zgârie corzile, iar acestea fac şanţuri în dreptul freturilor şi se rup.
Există soluţii în comerţ care îndepărtează rugina. Nu 100%, dar tot e mult mai bine decât să stai cu le ruginite.
Ai putea chiar să-ţi cumperi hârtie abrazivă (cea mai fină, ca să nu le deformezi), să pui scotch de hârtie între ele casă nu zgârii gâtul, şi să îl freci uşor pe fiecare în parte. De preferat înainte să le dau cu soluţie pentru rugină, ca să iei "grosul".

| lukario99 a răspuns:

Nu afecteaza daca zici ca merge eu zic sa incepi sa canti incaontinuar iar daca nu merge duo la un specialist...plss fundita