| anonim_4396 a întrebat:

Hello! tongue
Zilele astea mi-am adus aminte de un cantec ce mi-l canta verisoara mea cand eram mici...
"Pe cararea din padure/ a plecat o mama-n lume/ cu copilul desfasat/ alungata de barbat".
Mai zicea ceva de niste haiduci. Puteti sa imi dati si mie versurile sau cantecul? happy Thanks!

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va rog dati-mi si mie cantecul hello.bonjur buenos dias!

| Bogdan_Gane_1989 a răspuns:

Va ro frumos daca se poate un link cu un interpret care canta mel.asta pentru ca o caut de mult...si daca se poate tot din acelasi domeniu si melodia la o margine de sat,, ceva cu 2 copi care se sinucid,, multumesc anticipat.

| Nicolaescu_Andrei_1986 a răspuns:

Lexa.happy pe cararea din padure trece o mama si un copil cu copilul desfasat alungata de barbat Nici doi pasi nu mai facura si haiducii aparura... Si mai ceparte nu mai stiu... Si i llua pe copilul mami si il duse la haiducie. Si il crescura 7 ani tot cu lapte de cioban. Copilul cand auzi la aceea curce si fugi. Mama ma auzi sau nu vrei sa ma asculti. te ascult copilul mami. dar pamantul e foarte greu. Si eu am uitat din versuri dar da-mi addd daca aio gasit melodiaa andreimedias2000

| Anailui_Iulia_1960 a răspuns:

Ahhhhh Daca ai știi de când încerc sa dau si eu de cântecul asta.
Ai incercat sa iei legătura cu verișoara ta poate își mai aduce aminte niște versuri?
As fii tare fericita sa il găsesc.

| Constantinescu_Ana_1988 a răspuns:

Eu imi aduc aminte asa. Nu stiu daca e bun : pe cararea din padure/o femeie pleca in lume/ cu un copil nebotezat/alungata de un barbat/pe la mijloc de padure/copilul incepu sa planga/taci copile nu mai plange/ ca ne ies banditii in cale/vorba ceea ce era/ banditii in cale era/ tu femeie ce ne dai/ ne dai viata sau copilul/ eu viata mea nu v-o dau/ nici copilul nu v-il dau/banditi cand auzira/ pe femeie omorara/ copilul la sapte ani/ lua lapte de la ciobani/ trandafir rosu pe masa/ ramai mama sanatoasa/ trandafir rosu aprins/ ramai mama cu alt vis/ in sicriul cel de aur/ omorata de un balaur/ in sicriul cel de argint/ omorata de un bandit.

| Ionela_Nicolae_1995 a răspuns:

E asa cantecul:pe cararea din padure o mama plecata-n lume/pe carea dinpadure o mama plecanta-n lume./cu copilul desfasat alungata de barbat/cu copilul desfasat alungata de barbat./pana ce nu o ajunge copilu-ncepu a plange./pana ce nu o ajunge copilu-ncepua a plange/taci copile nu mai plange ca te duc pe ira mea/taci copile nu mai plange cate duc pe ira mea/bine vorba nu sfarsira haiduci-n cale-iesira/bine vorba nu sfarsira haiduci-n cale-iesira/pune copilu-n pamant hai cu mine la haiduc/pune copilu-n pamant hai cu mine la haiduc/copilu nu l-oi punea capu de mi l-ai taia/copilu nu l-oi punea capul de mi l-ai taia/pe copil il mangaiara capul mamei il taiara/pe copil il mangaiara capul mamei il taiara/co[pilu din ce crestea pe haiduc il intreba /copilul din ce crestea pe haiduc il intreaba/mai haiduce mai haiduce unde-i mama mea cea dulce/mai haiduce mai haiduce undei mama mea cea dulce/mama ta e ingropata in aceea stanca de piatra /mama ta e ingropata in acea stanca de piatra /copilul cand auzi la mormant se repezi/copilul cand auzi la mormant se repezi/m-auzi mama ori n-auzi ori nu vrei ca sa-mi raspunzi/m-auzi mama ori nauzi ori nu vrei ca sa-mi raspunzi/t-aud fiule prea bine dar tarana-i grea pe mine/t-aud fiule prea bine dar tarana-i grea pe mine/nici o floare nu-i amara ca mama de-a doua oara/nici o floare nu-i amara ca mama de-a doua oara si nici painea nu-i mai dulce ca mama care se duce...

| Oana-Maria_Foleanu_1999 a răspuns:

Pe cararea din padure
A plecat o mama-n lume
pe cararea din padure
A plecat o mama-n lume
Cu copilul desfasat alungata de-al sau barbat
Nu trecura mult si bine si haiducii aparura
Las` copilul la pamant si hai cu noi la haiducime
Eu copilul nu il las chiar de-o fi sa-mi luati viata
Un haiduc se infurie capul mamei il taie
Un haiduc mai inimos lua copilul si-l crescu
Copilul ce tot crestea tot de mama intreba
Mai haiduce, mai haiduce unde-i maica mea cea dulce
Mama ta e ingropata sub acea stanca de piatra
Copilul cum auzi drept la mama lui fugi
Mama, mama tu ma auzi dar nu vrei ca sa-mi raspunzi
Eu te aud puiule bine dar e mult pamant pe mine
Trandafir rosu pe masa ramai maica sanatoasa

| Stefania_Boncea_1982 a răspuns:

Suuuper,de muult incercam sa imi amintesc versurile, ii place cantecul acesta si baiatului meu...multumim pentru versuri, eu le stiu ca ionela_nicolae_1995, multumesc