| Aliiss a întrebat:

am niste probleme la mate care nu le inteleg deloc. ma poate ajuta pls cineva? daca nu vreti nu mai lasati commuri urate va rog
2. Determinari perechi de numere prime astfel incat suma lor sa fie un numar natural impar de forma aaa cu bara deasupra.(Numerele sunt in baza 10).
4. aratati ca din 4 numere naturale, cel putin doua au diferenta divizibila cu 3.
5. aratati ca din oricare sase numere naturale se pot alege doua a caror diferenta este divizibila cu 5
4 si 5 chiar nu stiu cum sa le fac

Răspuns Câştigător
| mihaibrasov a răspuns:

Temele nu se fac pe TPU!
la 4. daca iau numerele 2, 4, 6, 8 doar diferenta 8-2 e divizibila cu 3. e o intrebare destul de ambigua, daca vorbim si de diferente negative (cand cerinta avea numere naturale) atunci e altceva

5. la fel ca la 4.