| AlleXx5785 a întrebat:

Intrebare pentru chitaristi: Ce inseamna si cum se face hammer ons cred ca se scrie.nu stiu, in melodia Metallica-Nothing else matters, cantata de Marty Schartz la chitara (k de acolo o invat) in partea a 2-a spune in engleza hammer ons si eu nu stiu ce inseamna sau ce presupune. Ma puteti ajuta? Acord funda si vot.

1 răspuns:
| thegatekeeper a răspuns:

Stiu ce inseamna, in mare parte (nu cant la chitara, insa am auzit termentul si am fost curioasa), insa nu prea stiu cum sa-ti explic, dar am sa incerc, totusi. Presupune ca, in loc sa canti fiecare nota in parte, ceea ce ar fi dificil in melodii mai lungi si ar crea un efect de sunet sacadat, intrerupt, sa le canti cursiv, insa nu am inteles cum. Uite aici un video care arata diferenta dintre normal si hammer on: http://www.youtube.com/watch?v=fMnjnIOM2fQ Din pacate, mai mult nu pot sa iti explic fiindca nici eu nu am inteles cum se face de fapt hammer on.