| diana_2273 a întrebat:

La orele de canto sunt incurajata sa forțez vocea.nu pot atinge anumite note si trebuie sa le forțez.profesorul mi-a explicat ca astfel se dezvolta elasticitatea vocii si ca fortand-o se obisnuieste urechea interna si notele înalte nu vor mai fi greu de atins.dar la școala profesoara de muzica mi-a spus ca prin fortarea regulata vocea se distruge si se pot forma noduli. vocea se dezvolta prin vocalize,a spus ea, dar de 3 luni de canto nu am făcut vreo vocaliza. Ce trebuie sa fac? la notele acute e ușor de sesizat fortarea si nu suna bine...

1 răspuns:
| MihaiHH a răspuns:

Nu mai fa canto...Ce iti trebuie note daca sa zicem ai voce si talent? Nu te duci la opera. Daca vrei sa canti ceva poti canta dupa "ureche" adica cum se aude si nu trebuie sa te stresezi sau sa te fortezi big grin Parerea Mea