| anonim_4396 a întrebat:

O intrebare doar pentru cei care canta sau chiar sunt cantareti
voi cand va-ti apucat sa cantati pentru prima oara ca orice incepator ati cascat ma refer si ati simtit ceva ca un nod in gat?
eu am o problema si stiu ca poate nu trag aerul cum trebuie dar nu inteleg care-i problema de tot casc atunci cand cant, eu cred ca niciun incepator nu ar face greseala asta(sa caste) sau este ceva cu mine va rog mult sa ma ajutati daca intelegeti!

Răspuns Câştigător
| Gabitza a răspuns:

Buna! Si eu la inceput am patit la fel... dar cu timpul a trecut! In plus... conteaza si varsta ta! Pentru ca la un moment dat, vocea ta e in transformare si e normal sa nu poti canta si sa iti oboseasca vocea repede! Si depinde cum respiri! Trebuie sa incerci sa iti reglezi singur respiratia! Dimineata incearca sa faci macar 15 minute vocalize pentru a putea canta ok. Cu timpul vei scapa si de cascat si de acel nod in gat! happy