| xNoNaMe a întrebat:

Oare cat de tare se aud boxele astea, cine se pricepe sa-mi raspunda dau funda!
putere de 120 W pe canal (2x120W )
- puterea maxim 130 +130 W
- intrare putere ~ 220V 50HZ 150W
- Bass Speaker Impedance :4-8 ohm
- Ohm Speaker Impedance :4-16
- amplificat putere intrare 100W +100 WRMS + (THD = 10%)
- 600w puterea de varf.
- gama de frecvente 16Hz-18KHz

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

Daca ti-as zice 100 dB, ti-ai da seama cat de tare se aud? Ai ascultat vreodata 100 dB, ai vazut diferenta dintre 100 dB si 80 dB? Nu vreau sa fac pe desteptul, dar daca-ti zic sa tipi cu 50 dB, poti oare? Doar din noroc poate, ca ori o sa tipi mai tare, ori mai incet. In plus, e si relativ, dupa ce-ai ascultat 15 minute ceva la 80 dB sa zicem, o sa ti se para mult mai incet decat era la inceput. De obicei, oamenii masoara "cat de tare se aude", in cati oameni si ce incinta poate acoperi acel sistem audio, iar aici sunt din nou o gramada de relative. Cel mai simplu ar fi sa incerci. O alta solutie ar fi sa inveti cateva carti de acustica si electrica, ceea ce e ceva mai greulaughing.