| TeoPT a întrebat:

Oare nu vi se pare ciudat faptul că 95% din oamenii de pe TPU spun că urăsc manelele și că le aud peste tot și că toată lumea ascultă manele? Adică, statistica asta ar fi fost potrivită pentru acum 10 ani. În prezent consider că e mare lucru dacă sunt 2 pe kilometru pătrat care ascultă manele. Restul ascultă house, rap, dance și tot setul de clubăreli pentru cocalari. Culmea, tocmai cei care ascultă aceste rahaturi spun că urăsc manelele, ei nici nu își dau seama că muzica lor e la fel ca o manea. Ce părere aveți? Oare chiar toată lumea ascultă manele? Eu aș zice că toată lumea ascultă manele electronice. Toți se plâng că îl aud pe Guță peste tot, eu poate sunt surd, dar nu îl aud nicăieri. Eu îl aud pe Puya. (Manelist în variantă modernă) Comentați acest aspect. Aștept răspunsuri.
Nu sunt manelist!

7 răspunsuri:
| TeoPT explică:

Da, interesantă întrebare, păcat că nimeni n-a înțeles-o.
Mă refer aici, pe TPU, toți spun că manelele sunt peste tot, eu ziceam că nu aud manele aproape nicăieri. Și chiar așa și este. 0, 01% din români ascultă manele. Și mai ziceam și de cei care spun că urasc manelele și ascultă muzică comercială și se cred superiori maneliștilor.
@Alexandra - la o petrecere poți să asculți și hard rock dacă vrei. Eu așa fac cu prietenii mei. Depinde de grupul tău de prieteni, nu scrie nicăieri că la petrecere se ascultă numai manele și house.

Dar mă rog, ce să mai lungesc, nici unul n-ați înțeles ce am vrut eu de fapt să zic.

| AxxyAlexandra a răspuns:

Bunahappy
Ai mare dreptatehappy
Aici as vrea sa`mi spun si eu parereahappy
Cred ca mare majoritate dintre toate aceste persoane care spun ca nu asculta manele,de fapt asculta.
Toata lumea in ziua de azi spune"daca asculti manele esti cocalar!" si mi se pare normal ca si cei care sunt manelisti sa aiba gura mare si sa nege faptul ca asculta manele.
Si in legatura cu Puya si manelele electronice de care spui tu acum, ai mare dreptate [repet din nou].Asa e, uneori in ziua de azi fara sa vrem ascultam manele.
Eu sincer nu am nimic impotriva manelelor,cred ca fiecare e liber sa asculte ce vrea.
Nici eu nu ascult manele, dar nu sunt nici contra lor pentru ca la o petrecere nu poti asculta muzica clasica sau hip-hop. Tot ceva de dans sau pentru petrecere trebuie sa asculti. Si petrecere fara manele eu nu prea am vazuthappy
App, Interesanta intrebareahappy

| Pepper9 a răspuns:

Buna.Nici eu nu prea aud oamenii care asculta manele,inainte, din cate mai stiu eu, erau mai multi manelisti.Singurul artist care imi place si canta rap este Eminem.Dar Inna,JB,Miley Cyrus si mai stiu eu ce,cred ca aud in fiecare zi,nu ma deranjeaza asa de mult fata de manele,dar tot nu-mi plac,mai ales Puya.El pur si simplu ma enerveaza(recunosc,mi-a placut Undeva in Balcani,dar de atunci,nici o melodie)la fel ca si JB(la fel,mi-a placut o melodie,dar acum nu),ei sunt comerciali si de asta auzi mai mult decat rockul sau chiar manelele(daca asculti manele,toata lumea tipa la tine ca esti cocalar/pitipoanca si atunci cred ca ei se rezuma doar la ascultatul acasa), rock-ul este subapreciat(in afara de trupe ca TH care nu sunt de fapt rock, tot e ceva comercial)pentru ca ...nu stiu, nu ii inteleg de ce nu asculta mai bine rock sau chiar metal cateodata in locul melodiilor de astazi(gen inna).

| Wolfenstein a răspuns:

Lool. pai... mda. cam totti sunt manelisti dar nu recunosc le ie rusine ce dracu maa straight face... viata. oamenii is diferiti unii de altii straight face

| davidstefan a răspuns:

Mai adevarul e ca mai toti asculta poluari foncie dar house (mai ales de la noi) adica gen inna a fost vanzatoare si a douia zi e mare artista sau tot felul de obositi care zic de printzesa de acasa pe o varianta house

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ti-ai dat raspunsul singur, manele = house + dance + muzica orientala in varianta romaneasca distrusa (nu gasesc alt termen) + rap gen Nane.
Deci da, e plin de manelisti. Si nu asculta TOATA lumea, sunt suficienti rockeri.
Si nu isi dau seama. Dupa cum bine stii, acum vreo 3 ani era la MODA sa fii manelist. Acum e la MODA sa urasti manelele. Spirit de turma. Daca unul mai "kewl" se arunca pe geam, ceilalti il urmeaza. Acum e la moda house.
Sa fiu sincera, cred ca aceia care asculta nu prea judeca melodia. Ce le pasa de versuri, emotii transmise, voce? Se multumesc cu sunetul care li se intipareste, daca ii atrage, gata melodia e super "marpha". Intelegi ceva din ce am zis? De-aia.
Bafta.

| X a răspuns:

Nici eu nu-s manelist dar fiecare cu genul lui de muzica.eu sunt de parere ca toti ascultam toate genurile de muzica. la o petrecere nu prea lipsesc manele si muzica populara, in cluburi house si dance.la concerte hip-hop dance rock sau pe acasa cand da unu volumul la maxim.eu fara sa fi cautat vreodata vreo manea pe net recunosc ca stiu unele refrenuri e inevitabil ca un om sa nu stie macar un refern dintr-un gen de muzica