| Gizăz a întrebat:

Pastila muzicală de azi:

http://www.trilulilu.ro/Tiberius/c3a7061ecc54a6

32 răspunsuri:
| Gizăz explică:

Unde nu e minte nici Dumnezeu nu cere. rolling on the floor Voi sunteți mult, muuuult prea reduși pentru muzica asta. Nu o zic ca pe o jignire, e doar o simplă constatare. laughing

| Gizăz explică:

„Muzica ţine de gusturi" e un clişeu în spatele căruia se ascund mulţi şi noţiunea asta e o cretinitate. Reprezentăm suma a ce gândim, cum gândim şi cum simţim.
Educaţia muzicală e necesară în formarea noastră ca oameni, e necesară pentru profunzimea noastră şi pentru a evita superficialitatea.
Românul de azi habar nu are ce e aia muzică, mai ales puştii. Toţi se limitează la papagali gen Bieber, house, manele sau rap de 3 lei.
Simţiţi muzica bună şi învătaţi să fiţi oameni, nu nişte roboţei îndoctrinaţi şi înjugaţi.
Educatia muzicală e la fel de importantă ca gramatica sau literatura. E la fel de importantă ca istoria sau geografia. Toate astea servesc scopului de a avea habar ce se întâmplă în jur şi de a nu trece prin viaţă ca musca prin lapte. Asta e părerea unui umanist convins.
Nu vă place piesa? Nicio problemă! Nu asta mă deranjează ci faptul că voi nu puteți pricepe arta poetică din spatele ei; vă limitați la ambalaj și la noțiunea VOASTRĂ asupra frumosului, nefiind capabil să vedeți peste asta.
Muzica asta mă reprezintă pe mine(sunt multe pastile) și modul „de sub ambalaj" în care gândesc. Apreciați voi Corine cu muzică superficială și de carton și lăsati-ne pe restul. Ce odioși!

| Gizăz explică:

@Pragmatica: Pleci de la prezumția ca am spus că tot rapul e de 2 lei, ceea ce nu am zis niciodată. Dacă voiam să generalizez spuneam doar rap, nu rap (de 2 lei).
Vrei rap? Veritasaga, CunninLynguists, Cumicu.
Ce înțeleg prin rap de 2 lei? Manele în alt ambalaj! Cum ar fi Puya, cum ar fi 50cent care se laudă că are bani și mașini... în fine, cred că ai prins ideea. Rapul e o artă care transmite ceva real dară fără să scoată în față evidentul(adică ăia spuși de tine) altfel devin niștre truisme slabe. Foarte puțini scot rap de calitate.
Vrei Rock/metal? Draga mea, ce am pus eu e tot rock pentru că... are totuși 140 de subgenuri aproximativ.
Nu ai idee câte metale am ascultat în viața mea, începând de la Arkona și Korpiklaani până la Sonata Arctica sau Judas Priest.
Ție-ți garantez că nu ai înțeles ABSOLUT NIMIC din ultimul meu răspuns aici pentru că se vede, ai interpretat prost ABSOLUT TOT ce am scris.
Da, e o țară liberă și asculți ce vrei; asta nu înseamnă că nu sunt și eu liber să spun că gusturile unora put!

@Roxx: La tine nu mă obosesc să scriu atâta pentru că pe tine... pur și simplu nu te duce capul. Lăsând la o parte faptul că nu ai înțeles nimic din ce am scris(spre deosebire de Pragmatica care doar a interpretat greșit) mai dai și stupid, fără niciun contraargument la spusele mele. Cum ai putea? Doar habar nu ai ce am scris.
Să o iau altfel? Cum îmi judeci tu piesa, să-ți judec și eu avatarul și să te fac emo sinucigaș? Nu e bine, nu?

| Gizăz explică:

@Pragmatica:
Dragă, tu iei totul mult prea personal. Nu văd unde scrie că am zis eu că asculți manele. Aaaaaa... că tu ai dedus din ce-am scris despre rap că asculți muzică proastă e altă treabă și ți-am dovedit că nu am zis nimic rău despre TOT GENUL; acum sper că vezi unul dintre punctele pe care le-ai înțeles greșit(unul din toate). Nici măcar nu vezi mecanismele logice pe care le ai dar nu mai intru în amănunte că iar nu mai pricepi nimic.
Spui de Ascendent că se bagă? Dragă, întrebarea asta e postată de mult timp și mie mi se pare dubios că exact când m-am luat de prințesă au apărut atâtea critici. Nu cumva a venit fetița să se plângă la părinți și-ati sărit toți cu gura? Că văd că sari ca arsă și la faza cu emo pe care iarăși, nu ai înțeles-o. Era doar o prezumție comparativă pentru a-i demonstra ceva, nu am făcut-o de fapt emo. Cu Ascendent nu am vorbit în viața mea până acum.
Eu zic că ar trebui să încetezi cu prezumțiile astea pe care, deși îi acuzi pe alții de ele, tu le faci cel mai mult. Ai venit ofuscată nevoie mare și ai văzut că dracul e muuuult, mult mai negru decât credeai.

@Ascendent: Pastilele astea sunt puse cu scopul de a mai deschide câte o minte și cine are urechi de ele bine, cine nu... la Corina și Nane.

| Gizăz explică:

@Ascendent:

Îți spun eu ce caută. O breșă! Ceva ce să poată critica pentru a se simți mai bine. De ce? Pentru că e orgolioasă, faptul că e și femeie o face și mai orgolioasă.
Ea a venit chemată probabil de prințesă cum a venit Sf. Gheorghe să omoare balaurul.
Nu se aștepta să dea de cineva suficient de inteligent încât să „îi dea o coadă și să intre cu tot cu sabie în pământ" și acum moare de ciudă și de oftică. Asta e tot!

| Gizăz explică:

@fanaticdupatine:
Vreau să-ți mulțumesc de piesă în numele celor ce o vor aprecia, o știam dar din păcate nu o mai ascultasem de mult și-ți spun mersi că mi-ai reamintit. O altă piesă superbă e Trooper - O Viață este prea mult pe care am pus-o și aici și care merită. E o piesă cu o lirică genială.
Eu pun pastilele astea pentru cei care au curajul să gândească în afara cutiei în această societate așa de fadă și bolnavă; pentru cei pentru care frumosul e altceva sau care au posibilitatea de a îl vedea în nuanțe și nu ca un tot simplist, subiectiv și superficial.

| Gizăz explică:

@Scamaa:Ai venit cu niște argumente pe care eu le-am combătut deja, ceea ce mă face să cred că nici tu nu ai înțeles ce am scris.
Pe mine m-a deranjat că a venit Roxx cu aere de intelectual și a chemat și pe alții după ea.
Eu mă bucur că i-am demonstrat că din punctul ăsta de vedere, amândouă trebuie să se înmulțească cu 20 ca să mă poată ajungă și la glezne. Poate asta pare gretos de arogant dar zic doar ce constat. O seară bună și altădată nu vă mai băgați în chestii despre care nu aveti nici cea mai mică idee.
Eu mă bucur doar că am demonstrat că nu e usor să vii după tine cu încă două tufe de Veneția cu idei preconcepute și inteligență cel mult medie, ofuscate nevoie mare.
Toate răspunsurile astea demonstrează ce am scris în al doilea. Pentru o anumita muzică, trebuie să te ducă și capul nu sa fii doar o puștoaică de maxim 18 ani care nu are habar pe ce lume e.

| WatswovskyvonAle a răspuns:

F******ca ce melodieeeee...straight facestraight face
oribila! zici ca nu e om cel care canta...
Ramai cu muzica ta si lasa-ne pe noi cu pastilele noastre muzicale! nu avem nevoie de ale talestraight facestraight face

| WatswovskyvonAle a răspuns:

''Uaaaau''
Ce-mi plac persoanele...care spun lucruri despre altii si nici macar nu ii cunosc: Dmonik@ eu zic sa te uiti la tine apoi la noi si sa ne spui cine asculta ina si toate rahaturilehappy
Nu ne cunosti si chiar daca ai face asta nu ne-ai intelege.
Stiu ce sa spun cand o melodie suna bine dar sa fim seriosi...melodia pe care Спинесхиверс o numeste ''pastila muzicala'' e penibila! Absolut penibila!
Eu am spus ce aveam de spus!wave pupici, multi, multi, multi.:-& Bleah deja mi se face scarba

| WatswovskyvonAle a răspuns:

Спинесхиверс @ ce sa zic...eu incep sa iti dau dreptatethinking
Poate si noi am gresit cand ti-am judecat melodia...de multe ori am fost si eu in aceasta situatie in care am fost judecata pentru muzica pe care o ascult.
Totusi e o tara libera, fiecare asculta ce vrea si nimeni nu e in masura sa spuna ceva despre o persoana(fie o parere buna sau rea).
Eu pot doar sa iti garantez ca Pragmatica nu asculta muzica proasta, ca Roxx nu este emo si ca niciuna dintre noi nu asculta ina sau alte prostiibatting eyelashes
Pe ambele persoane despre care ti-am vorbit mai devreme le cunosc foarte bine.
Eu iti urez Sarbatori Fericite!

| Anonim69 a răspuns:

Ramai draga tu cu muzica talaughing da mi se pare geniala, adica draceraised eyebrows, nu trebuie sa fie neaparat de cea mai buna claitate ca sa mi placa, ce mi suna bine, asculthappybine pa!

| Anonim69 a răspuns:

App, acum nu din razbunare dar mi se pare diabolica "melodia" astastraight face doamne, zici ca vorbeste satana!straight face

| Anonim69 a răspuns:

Lasa`ne pe noi cu ina noastra si ramaneti voi cu ragaitii vostriiii:* va pupam, intens chiarsmug!

| Anonim69 a răspuns:

S`a facut atata tambalau din cauza gusturilor care nu corespundbig grin
in fine`tu nu trebuia sa faci atata gura cu rap de 2 lei, ceea ce zici pana la urma esti! te descriilaughing hai numa bine>big grin

| Anonim69 a răspuns:

Ohhh doamneyawn, stai ca mi-am iesit din doza de gutoi:X, asa ce spuneai? nu ma duce capul? aa, mercihappy, stiamoh go on pentru ca nu mi`l pun cu asemeni ca voi, aab-)app, nu mai scrie romane ca degeaba le scrii! nu ma intereseaza ce spui si ce scrii! te pupulets!

| Anonim69 a răspuns:

Peace! Sarbatori fericite>big grin

| Minks a răspuns:

Mersi. Frumoasa piesa! happy

| Ascendent a răspuns:

Mulțumesc. Interesantă melodia. Lasă-i pe cei care nu înțeleg ce e aia muzică să asculte ce vor ei. Oricum, nu ne pasă nouă.

Ascendent

| Ascendent a răspuns:

@Спинесхиверс

Câtă dreptate poți avea. Rar se întâlnesc astfel de utilizatori pe acest site. Nu cred că te poți înțelege cu astfel de oameni, ei tot vor rămâne în prostia lor. Daca te iei de gusturile lor muzicale, zici că i-ai înjurat de mamă. Ei se consideră importanți că nu ascultă Guță, dar ascultă Puya. Explicați-mi și mie dacă se poate diferența, eu nu o văd nicăieri.

Puțini oameni mai apreciază o muzică de calitate. Situația e cam gravă, să privim în viitor? Nu cred că am tăria necesară. Cu cât tehnologia avansează, cu atât scade calitatea muzicii. Trist.

O zi bună
Ascendent

| Ascendent a răspuns:

@Pragmatica
Care vorbe? Te simți jignită? Nu mă refeream la tine, ci la toți cei care fac pe șmecherii pentru că ascultă ce e la modă. Mi-am exprimat opinia în legătură cu calitatea muzicii după care tânjesc majoritatea. Nu îmi amintesc să fi făcut vreo referință la tine în special, dar dacă te simți... Mă "bag" pentru că simt nevoia sa îmi exprim opinia. E o țară liberă, nu?

Ascendent

| Ascendent a răspuns:

La Corina și Nane laughing Bine spus

@Pragmatica
Tu ești aia deranjată de melodia postată aici, tu ești aia deranjată de afirmațiile lui Спинесхиверс, tu ești aia deranjată de cuvintele mele si tot tu ești aia care încă stă pe această pagină. Mai ai vreun motiv?

| Dmonik a răspuns:

Wow, spine~ deja ai antifanclub. Cum ai reusit? Baga o INNAAAAAAAAAAAAAA!
Sa ne bucuram toti!

| Dmonik a răspuns:

@fanaticdupatine, nu mai pronunta inna, lady gaga cu atat mai putin! Risti sa-ti pui lumea-n cap. Sau poate iti place! Sa-ti pui lumea-n cap, ca alea stiu clar ca nu-ti plac!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar, doamne, melodia asta e oribila.straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

INAAA?!?!
WTF girl/boy?
Hai frate ca ne dai pe spate cu ideile tale.
Si stii ce?, asta e doar o fantezie de-a ta.oh go on.
N-am chef de explicat care este de fapt muzica buna de ascultat.straight face
Hai ca te pup si eu mai intesssss...pa>big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca ascult un rap de 2 lei ce?!
Macar nane sau teasta si chiar guess who stiu sa transmita adevar prin versuri dar daca asculti melodia publicata de tine nu auzi nici macar un cuvant.
Si ce daca ascult rock?!
Macar in melodiile celor de la nirvana, sistem of a down si chiiar GunsNroses prin viata ascultandu le si au culoare in ele spre deosebire de melodia ta care.sa fim sinceri.nu prea are viata.

Nu ar trebui sa te grabesti si sa spui cuvinte care nu isi au rostul, cum ar fi ca noi asc si. biberon pentru ca nu e asa.Si daca as fi ascultat care ar fi fost treaba ta?
Este o tara libera pot sa ascult manele, rock, pop, rap sau orice fel de muzica vreau.
Dar las'o baltaoh go on.
Alta data nu va mai grabiti voi sa judecati oamenii happy. Clar?big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ascendent cat timp eu nu ti am zis ca esti prost/a tu de ce recurgi la astfel de vorbe?straight face
Nu inteleg de ce te bagi.big grin
Hhmm... uite Спинесхиверс vreau sa se termine asta... poate ca eu am inteles gresit, poate ca tu daroh go on.las'o asa.happy
Cat despre Roxx... poti spune ce vrei. dar emo neah.laughing
Doar ca nu ar trebui sa crezi ca eu ascult puya sau guta sau alti interpreti expirati!
Mda.in fine.happy
Sper ca am terminat'o.
Paa.>big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine nu...la Corina si Nane?!
Si eu care vroiam sa se termine.straight face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuze, dar, ce inseamna bresa?

Si te rog sa nu aduci vorba de feminism pentru ca in fiecare zi incerc sa ma resemnez ca sunt femeiestraight face, dar nu am ce facestraight face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.trilulilu.ro/Teonna/25c77d2eec4222 Daca ma pun in pielea unui creier spalat, chiar e oribila! am aici o piesa putin mai lunga, ma intreb daca lady gaga sau Ina o pot canta, ah dar am uitat, ina e doar un produs media pentru stupidoizi, ele nu folosesc instrumente, ci doar microfoane cu care se fac de ras.