| Anonimus4Ever a întrebat:

>-pot invata sa cand la chitara fara profesor gen numai de pe iternet yotube etc thinking si daca da imi spuneti si mie cam ce chiatara e buna pentru inceput big grin vreau chitara simpla cu electrica dianaia de lemn happy

2 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Ai putea sa incepi direct pe electrica. Una potrivita ar fi Fender Squier Stratocaster sau un Epiphone. Poti incepe prin a invata acordurile de baza si apoi poti canta melodii simple folosindu-te de acestea. O alta varianta ar fi sa inveti din video, daca gasesti mai usoara varianta asta, insa este mai bine sa stii putina teorie inainte. Eu cred ca este la fel de usor sa inveti de unul singur, mai ales ca poti repeta cand vrei tu, poti trece mai departe atunci cand te simti complet pregatit si nu esti nevoit sa mergi la cursuri in anumite zile si la anumite ore.

| ThePoet a răspuns:

In primul rand iti trebuie ureche muzicala ca sa poti invata bine de pe youtube. Ei iti explica ce trebuie sa faci, dar daca tu canti mecanic atunci nu are rost sa canti la chitara.
In al doilea rand nu-ti lua chitara electrica. In primii ani se incepe cu acustica ca sa te obsinuiesti. Ii si foarte ieftina una, se gasesc usor.