| TheChamp a întrebat:

Sall TPU, deci imi doresc foarte mult sa invat sa cant la chitara si sa am sansa de a fi memtru unei mari trupe metal, asta e unul dintre marile mele vise, problema e ca eu n-am pus mana pe o chitara in viata mea, sunt baiat si am 19 ani, ma ingrijoreaza faptul ca sunt prea "batran" ca sa m-i se indeplineasca acest vis, adica ma gandesc ca trebuia sa ma apuc mai devreme de asta si am senzatia ca e prea tarziu, ca doar degetele sunt mai flexibile atunci cand esti mai tanar si t-i le formezi atunci..., voi ce credeti?,

Răspuns Câştigător
| StevenMetalhead a răspuns:

Ei da, să ai chiar 40 ani, tot reușești să te înveți să cânți la chitară. Dar referitor la dorință, cam târziu te-ai mobilizat de a-ți dori să fii rockstar, dar e tot ok, totul e înainte.
1) Deci, în primul rând ai nevoie de chitară, o procuri, împrumuți, găsești-o de unde vrei și începe în a căuta video pe Youtube, acolo sunt tutorialuri de te faci profesional pe ele. Și plus mai sunt site-uri unde sunt scrise acordurile.
2) Cât despre trupă, ai avea nevoie de prieteni ce ar dori la fel și să-i convingi să cânte la bass, tobe sau vocal ( vocal poți și tu să înveți )
3) Îi găsești, vă găsiți un garaj sau la tine acasă și începeți a cânta cover-uri la track-uri, apoi puteți propria voastră muzică s-o compuneți și să ieșiți pe scenă la vreun eveniment. Bravo, ești pe drumul de a fi rockstar. Tot de ce ai nevoie la moment, este să înveți să cânți la chitară.