| gaby_2978 a întrebat:

Salut.Am o problema, m-am dus la scoala de muzica sa cant la chitara si inainte de testarea pentru urechea muzicala, am facut 2 cursuri cu un profesor de orga, si a constatat ca nu am deloc ureche muzicala si stau binisor cu ritmul, mi-a zis ca ma admite fara fara sa afle directoarea ca nu am ureche muzicala. Eu nu am mai cantat niciodata la vr-un instrument ...Acum vreau sa va intreb :

1.Se formeaza pe parcurs urechea muzicala, sau nu o sa o am niciodata?

2. Pot sa invat sa cant la chitara daca nu am ureche muzicala?

3.Se merita sa incerc?

Multumesc,
Ast raspuns

8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Hei, nu vreau sa-ti dau sperante false, totusi se poate si sa ai ureche muzicala dar sa fi fost afectat de anumite conditii. Poate ai avut o problema la ureche, cum ar fi o raceala sau otita, si din cauza asta nu percepi sunetele cum trebuie, poate sa nu ai antrenament. Si oricum, talentul este 5% si restul este munca.

| heyulika a răspuns:

Nu stiu cum poti sa stai bine cu ritmul daca nu ai ureche muzicala...parerea mea. Si cred ca poti sa canti la chitara chiar daca nu ai ureche muzicala insa nu stiu daca iti poti da seama un de gresesti sau nu stiu daca poti reda intervalele muzicale perfect. Cred ca poti sa canti de pe partitura insa nu si dupa ureche. Asta e strict parerea mea. Si inca ceva: de obicei acompaniezi chitara cu vocea deci... Eu totusi nu cred ca nu ai ureche muzicala din momnet ce ai cantat la orga.

| acdcfan a răspuns:

1. Eu zic ca se poate sa ti-o formezi.
2. Poti sa canti, ba chiar este indicat, cu cat asculti sau canti mai mult cu atat ti se formeaza mai bine urechea.
3. Normal ca merita. Muzica este cel mai frumos hobby. Este pacat sa nu incerci mai ales daca ti-ai propus asta si chiar iti doresti asa de mult sa inveti.

| katala a răspuns:

Doua variante :
1.profesorul de orga e escroc si vrea sa-ti ia banii; asta inseamna ca ai ureche muzicala dar te-a mintit tocmai ca sa-ti ia banii
2. chiar nu ai ureche muzicala, si atunci nu vad cum poti sa faci muzica.

| Edwward a răspuns:

Ori e prost proful, ori nu ai inteles tu.....pentru a sta bine cu ritmul, trebuie sa ai ureche muzicala, daca nu aveai ureche, faceai varza tot ritmul.Prin urechi auzi ritmul pe care trebuie sa-l reproduci.Eu cred ca ai probleme cu notele....trebuie sa asculti notele cu atentie.

| Lectiideorgacopii a răspuns:

Salut, urechea muzicală se poate forma în timp dacă dorești sa te ajut îmi poți scrie la numărul de telefon 0771 264 667

| PIAZZOLA a răspuns:

Dac te ia dup profesori de la scola de muzica nu ai sa canti niciodata... urechia si auzul se formeza in timpul studiului ...nimeni nu sa nascut sa auda din prima

| andreas5 a răspuns:

Cursurile de chitara sunt mai mult niste lectii de teorie daca inveti notele si gamele iti este usor pentru ca vei canta doar pe note si nu iti trebuie ureche muzicala ...pana sa incep cursurile de chitara si percutie nu credeam ca voi putea canta la un instrument sau ca am ureche muzicala si totusi am incercat merita sa incerci nu ai nimic de pierdut.in + nu sti la ce o sa iti foloseasca big grin :X fundita?