| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Incerc sa invat sa cand la chitare; stiu cateva acorduri si invat de pe http://www.youtube.com/watch?v=faaHWOZxRMU. Doar ca nu snua prea bine - e binisor, dar nu perfect, si repet de ceva vreme.
Care poate fi problema? degetele le tin apasate pe corzi, acordurile le schimb bine, bataie e ok, chitara e acordata. care o fi problema?
Myltumesc.

1 răspuns:
| Lalatrilu12 a răspuns:

Poate tii degetele prea pe spate si atingi cu degetele pe alte corzi si de-aia e aude diferit, ca poate le blochezi, alt scenariu ar fi ca poate lovesti in mai multe corzi decat e necesar: La un acord de Re major de exemplu, nu trebuie sa lovesti ultimele 2 corzi, mi si la (bas). Oricum depinde si de modelul de chitară, cat e de ieftina, lemnul, corzile cat sunt de vechi si modelul, pana. Dacă știi engleza, găsești multe tutoriale în engleză, mai in detaliu. Dacă nu te auzim/ vedem e greu de spus.