| contador24 a întrebat:

Am achizitionat de curand un sistem Logitech z506 (5.1). Problema este ca se aude sunet doar de la left si front speaker. Rear left, rear right si center nu se aud deloc... Am facut configuratia de la windows pentru sistem 5.1, driverul este ultimul aparut(realtek hd) si firele sunt conectate ok. Sunt sigur ca placa de sunet suporta 5.1. Orice ajutor este binevenit. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

Eu sa pun urechea? N-am decat doua boxe, sunt mai sarac. Normal ca sa se aude mai incet pe rear, sunt sateliti conceputi pentru filme, rear-urile fiind responsabile de redarea efectelor surround. Pune un film in DTS, apoi un track inregistrat multicanal si vei vei vedea ca se aude la fel.

2 răspunsuri:
| Utilizator1234 a răspuns:

Felicitari, ai cumparat un sistem de 6 boxe ca sa asculti muzica inregistrata stereo! Bifeaza fill speakers din aplicatia realtek ca sa asculti muzica in 6 boxulete, adica mai prost decat pana acum.

| contador24 explică (pentru Utilizator1234):

Optiunea fill speakers va face toate boxele sa mearga, dar cele rear si center vor reda sunet la o calitate mult mai mica decat cele 2 front. Daca nu esti sigur, in timpul redarii unei melodii, pune urechea pe o boxa front si una rear. Eu as dori toate boxele sa se auda la fel... Oricum mersi de raspuns!

| Utilizator1234 a răspuns (pentru contador24):

Eu sa pun urechea? N-am decat doua boxe, sunt mai sarac. Normal ca sa se aude mai incet pe rear, sunt sateliti conceputi pentru filme, rear-urile fiind responsabile de redarea efectelor surround. Pune un film in DTS, apoi un track inregistrat multicanal si vei vei vedea ca se aude la fel.