Întrebare recomandată | SilentAsaSSin a întrebat:

fac de 3 ani vioara si nu prea imi place si sunt interesat sa ma apuc de saxofon sau clarinet...ce ziceti ca e mai usor?

P.S:Sa comenteze cei ce stiu!

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu ştiu care e gradul de dificultate al fiecărui instrument, dar saxofonul mi se pare mult mai atractiv şi de viitor. Este un instrument senzual şi mai deosebit, care scoate sunete extrem de frumoase. Personal, aş alege saxofonul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E grav... faci de 3 ani vioara si nici acum nu ai terminat-o...
Asa prost esti la tamplarie? Vai vai vai...nu-i binie...
λουκάνικο σε ένa ρaβδί

| helpfriends a răspuns:

Cantand la saxofon esti mai bine vazut fata de vioara.
Uite-te pe net la persoane care canta la acele instrumente si fa singur comparatia.
Sper sa iti fie de folos raspunsul meu.

| Aliendina27 a răspuns:

Buna! Ambele sunt instrumente grele. Trebuie sa ai plamani puternici pentru a scoate sunetele. Clarinetul suna foarte frumos. Are sunete mai subtiri decat cele ale saxofonului. Saxofonul suna mai profund si mai romantic. Asta este parerea mea. Clarinetul este un instrument cu un defect destul de mare. Daca sufli prea tare, acesta nu va raspunde la octave. Pe de alta parte, saxofonul este un instrument inalt de aprox. 40 cm si greu de cam 2 kg. Clarinetul are 0, 85 kg. Sper ca te-am ajutat! happy Mult succes si alegerea e a ta!

| DanielaSiPunct a răspuns:

Aman2 sunt la fel de grele, acum depinde de ce vrei tu.

| Antonia555 a răspuns:

Nu-ti putem spune noi ce sa alegi, tu decizi.Eu am facut 4 ani vioara dar m-am lăsat si nu e un instrument usor.Pot spune ca e printre, daca nu chiar cel mai greu. Poti discuta cu profesorul sau familia sa vezi si parerile lor.Nu ma pricep la saxofoane sau clarinete, deci nu ma pot decide care sa-ti spun ca e mai bun.
Ai grija sa nu regreti dupa vioara;-)

| Lore2020 a răspuns:

E cu siguranta mai usor!