| razvan_3732 a întrebat:

Ma gandeam de ceva timp sa ma apuc sa cant la chitara dar as avea nevoie de cateva informatii:
-Ce tip de chitara ar fi potrivit pentru inceput(nu am mai cantat pana acum la chitara)
-Eu ma gandeam la o chitara acustica (pentru ca sunetul produs de acest tip de chitara imi place cel mai mult)dar nu stiu ce model...
-Cam cat ar trebui sa coste o chitara destul de buna?(un buget de aproximativ 90 eur/370lei)
-cum este mai bine:cu pana sau fara(nu cred ca m-ar deraja cateva bataturi la inceput)
-Se poate invata ceva teorie si practica de baza de unul singur..cu ajutorul tutorialelor de pe net?
-Ce recomandari aveti pentru inceput(am 15 ani)

Răspuns Câştigător
| OOOLEOOO a răspuns:

1. Orcare, depinde si ce fel de muzica vrei sa faci (rock, flamenco, sau muzica obisnuita)
2. te gandeai bine, si eu am inceput cu una acustica, nu prea conteaza modelul, un lucru important ar fi calitatea corzilor (pana la urma ele scot sunetul)
3.Cam ata e pretul chitarelor noi, eu am dat 4 milioane pe una acustica.
4.da, dai un search pe youtube...insa dejaba dai si te straduiesti daca iti lipseste interesul.
5.Recomandari niciuna, doar incearca...insa ia-ti adio de la degetele ''finute'' dupa ce o sa-ti arzi degetele pe corzi o sa se intareasca dea binelea laughing

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| razvan_3732 explică:

Pai chiar factorul ce m-a determinat sa ma gandesc sa cant la chitara este ca imi place si am vointa

| Emily_Emy_1998 a răspuns:

Eu am o chitara acustica ibanez pe care am dat cam 500 ron.iti spun din propria experienta ca e bine si cu pana, si fara, dar cu pana sunetul este mult mai clar si mai dulce.in privinta bataturilor,nu iti fa griji, ca vei face doar la mana cu care apesi corzile(daca vei canta cum trebuie), si ca sa iti raspund la ultima intrebare, daca iti dai silinta, se poate sa inveti foarte bine! sper ca ti-am fost de ajutor. happy