| cristina93 a întrebat:

Toti artistii romani ajung la un moment dat sa faca/cante o melodie in alta limba (engleza, cele mai multe, franceza, germana, si altele) de ce? de ce nu se pot multumi cu melodiile in romana? nici unul din artisti straini nu au facut melodii in romana, daca da, spuneti-mi cine si ce melodie.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa se faca cunoscuti, in romania nu ai public pentru muzica, ai public pentru manele si plangaciosi care se dau cu capu de pereti cand moare cate un artist.Si de ce ar canta guns'n'rosses o piesa in limba romana? sau sa luam o trupa activa coldplay, mob deep, pink? eu nu prea te inteleg...stiai raspunsu.

10 răspunsuri:
| Ecaterina a răspuns:

Pentru a'si vinde muzica si peste hotarele tarii.....pentru a cuceri noi si noi auditorii.

| LuS[z] a răspuns:

Un artist doreste sa-si faca cunoscuta muzica si sa aiba cat mai multi fani iar pentru asata piesele in engleza sunt cele mai accesibile

| LuS[z] a răspuns:

Un artist doreste sa-si faca cunoscuta muzica si sa aiba cat mai multi fani iar pentru asata piesele in engleza sunt cele mai accesibile

| cristina93 explică:

Mmm da...pe cine am vrut sa pacalesc eu?hee hee care artist strain ar canta o piesa in romana?
RASPUNS: nici unul(momentan, cine stie)

| YepIsSuspended a răspuns:

Pt.ca,muzica englezeasca are mai multe rime si se aude mai bine la ureche, voua nu vi se pare? Nu am auzit vreun roman care ca cante muzica in germana si franceza(ok, poate in franceza pentru ca este mai,, romantica'', dar in germana...)

| cutache a răspuns:

Nu e nimic rau in asta dupa parerea mea, nu cinta nici un strain in romaneste pentru ca nu este o limba de circulatie internationala...

| withoutme a răspuns:

Ptr a fi mai bine promovati si in alte tari.pentru k un lucru frumos in romana suna mai atragator si mai bine in alta limba.pentru k taranii mor dupa melodii din care nu disting nimic, fiind in alta limba.pentru k "prostimea"face vanzare de albumuri. k daca baba dochia zice ca e frumos pai se si vinde tot...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
S-au epuizat cuvintele în română şi au luat cu împrumut din alte limbi: engleză, franceză, italiană, etc.
Pentru străini, limba română este prea grea şi dificilă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, sunt de parere cu Legiuita, dar ma intreb cind folosesc alta limba pe-alor unde o baga?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca cei din alte tari nu inteleg melodia in romana, dar pe cea in alte limbi da. Artistii straini nu ar canta in romana fiindca lu se pare ca este o limba grea. Si mai ales. cele mai cautate melodii sunt cele in engleza.