| zuly a întrebat:

Voi ce intelegi din versul "Te iubesc cu mila si cu groaza" din melodia lui
Emeric Imre?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Foarte frumoasa melodia Nebun de Alb. Trebuie luate aceste versuri alaturi de : '' Ca un nebun de alb ce captureaza / Regina neagra pentru vesnicie " pentru a intelege sensul lor. Eu inteleg ca e vorba de o iubire dificila. E vorba de contrast. E vorba de caractere opuse care au in comun doar o iubire mai mare ca oricare alta. A iubi cu mila si cu groaza eu inteleg o iubire blestemata. Iubesti cu mila pentru ca iubind aceea persoana ii dai trasaturile tale pe care le consideri blestemate si totodata iubesti cu groaza pentru ca iti e teama ca te va umple ea de trasaturi mai blestemate ca ale tale. Iubesti cu mila si groaza pentru ca vrei totodata si sa protejezi si sa distrugi trasaturile persoanei iubite.

Totusi versurile lui Emeric Imre sunt parte din poezia Nebun de alb a lui Adrian Paunescu. Si cum stim ca un poet gaseste sensuri unde nu sunt poate nici nu ne apropiem de sensul adevarat. Eu stiu ca poezia lui Adrian Paunescu reprezinta viata vazuta prin prisma jocului de sah.

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Sa le luam pe rand... Te iubesc cu mila e o prostie, nu poti iubi din mila, ci poti tine la cineva din mila. Te iubesc cu groaza, ce e asta? Pentru masochisti poate ar avea sens dar...
Metaforic fiecare poate da un inteles mai aproape sau mai departe de ce a trait.

| betty17 a răspuns:

O iubeste, dar ea este o persoana foarte rea(diabolica), din cauza acestei rautati ii este mila de ea caci va ajunge rau mai tarziu, dar ii este si groaza(frica de rautatea ei)in acelasi timpbig grin(asta am inteles eu)

succes

| Smackdown a răspuns:

Femeia e atat de disperata dupa el, incat ii e si frica :-))

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Mila care i-o poarta il ingrozeste, traind cu teama ca va ajunge sa treaca la lucruri negativewinkingpfff

| bluesky a răspuns:

Adica te iubeste dar ii e frica, groaza sa te iubeasca si cu mila, adica ii e mila de tine, de voi, de situatie.
Zic eu!