| SmileDy a întrebat:

Vreau sa gasesc un nume pentru o formatie care canta in general rock si nu am nicio sursa de inspiratie. Ma ajutati si pe mine? happy

2 răspunsuri:
| Cretaker a răspuns:

Pai... o poza cu trupa?

sa-mi fac o idee.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

- un nume care sa va defineasca mereu;
- poate fi un nume unic care sa insemne ceva foarte personal, sau sa fie ceva complet aleatoriu;
- ganditi-va la numele altor trupe rock, ce anume i-au inspirat pe respectivii cantareti sa aleaga acel nume?
de ex. Incubus - au deschis dictionarul la intamplare (asta as face si eu pentru inceput) si li s-a parut un cuvant fain (reprezinta un demon, nu detaliez).
Iron Maiden - un instrument de tortura din Evul Mediu; au vrut un nume care sa includa "iron", fiindca erau fanii unei anume echipe de fotbal, supranumita "The irons".
INXS - sunt mari petrecareti, iar numele lor care se citeste "in excess" ilustreaza acest lucru
Garbage - un amic le zicea cand erau in "faza de garaj" ca muzica lor suna a "garbage"
Mai aveti aici si alte exemple: http://www.amiright.com/names/origins/g.shtml
- sper sa va inspire!