Întrebare recomandată | SakuraMiraiEdo a întrebat:

Vreau sa invat sa cant la chitara. Ce chitara sa imi cumpar, pentru un incepator?

10 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Chitara clasica. Iti recomand sa-ti cumperi chitara daca iti permiti sa si platesti cursul de muzica sau daca te poti inscrie undeva unde se preda gratuit,cum este Palatul Copiilor. Ideea este sa inveti,nu sa o cumperi degeaba. Daca stii ca ai timp si o faci din pasiune(iti si permiti financiar sa o achizitionezi) eu zic sa o cumperi. Alte beneficii,excluzand faptul ca iti va face placere sa canti,te va relaxa si iti va exersa creierul,de altceva nu prea o sa ai parte. Nu vei castiga bani daca nu esti un bun compozitor instrumentalist cu relatii si cu greu poti face lumea din jur sa danseze pe piesele interpretate de tine. Chitara te va schimba cat de cat spiritual,dar doar pe tine. Trebuie sa muncesti mult pentru a avea rezultate si cand te hotarasti sa dai banii pe ea,ar fi bine sa fi sigura ca esti suficient de ambitioasa in a munci ca mai apoi sa nu te apuce regretele pentru banii pierduti. Vei castiga ceva doar daca muncesti, insa trebuie sa te multumesti cu putin pentru ca, asa cum ti-am spus, chitara va avea efect doar asupra ta, cel putin la inceput. Iti doresc succes si spor la invatat!

Răspuns utilizator avertizat
| Bernardus a răspuns:

Depinde si ce gen de muzica iti place, ca daca vrei sa canti extreme metal nu o sa-ti iei o clasica
Eu zic sa mergi la un magazin de muzica, si sa vorbesti vu un angajat de acolo, ca sigur i sa te poata ajuta

| Andreea213 a răspuns:

Ar fi bine sa iti iei o chitara clasica. Inveti sa canti mai usor la ea.

| alexandru0995 a răspuns:

Or ce chitara, au acceleas corzi, deci poti sa iti iei ce chitara vrei in functie de ce banuti ai. Sper ca te ajuta

| Harlab_Liana_1998 a răspuns:

Nu conteaza daca esti incepator. Evoluezi. I-ati Yamaha de pe net. Sunt super

| Radacini a răspuns:

Buna, in mod normal, daca vrei sa dai niste banuti pe ceva de calitate, uite aici (in linkul de mai jos) o chitara Fender care vine la set cu un DVD cu explicatii pentru incepatori, dar si cu tuner, pene si curea.

http://www.guitarshop.ro/......_p723.html

| MariaAlexandra2017 a răspuns:

Buna! Părerea mea este sa înveți să cânți la o chitară clasică. Eu ti-o spun din propria mea experiență că și eu am o chitară clasică și mi-a fost mai ușor să învăț să cânt la ea.

| roberto222288 a răspuns:

Chitara clasica.Pentru ca acolo inveti mai usor si mai repede dupa ce crezi ca canti de nota 10 poti la electrica.Succes

| Anemarryalinaqet a răspuns:

Eu sunt la fel ca tine si mi am cumparat chitara ibanez v50 si este foarte buna