| alexutza222 a întrebat:

1.Ce meserii nu artrebui sa practice un bun crestin? 2. Credeti ca actoria, jurnalismul sau psihologia se incadreaza in aceasta categorie?

17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Uită-te la popi, care le cuprind cam pe toate. Cu greu se poate coborî mai jos de atât...şi sunt creştini.

Sunt şi "jurnalişti" (celebri pentru baliverne şi speculaţii "cancanoniadice", pentru destorsionarea realităţii), şi "psihologi" (se joacă cu minţile oamenilor, spală creiere, manipulează, hipnotizează, şantajează sentimental, induc idei, schimbă mentalităţi...), şi "actori" (maeştri ai prefăcătoriei, ai ritualurilor şi discursurilor teatrale), plus "politicieni" (escroci, care taxează, dar nu îşi plătesc taxele, hoţi, laşi, mincinoşi, manipulatori, disperaţi după putere şi bani...), "gropari" (te îngroapă, dacă îi plăteşti, dacă nu, descurcă-te singur - "fii cu Domnul!"), "funcţionari de la Evidenţa Populaţiei" (îţi fac o primire - contra-cost, desigur - în "turma domnului", când eşti fără discernământ, îţi numără căsătoriile şi copiii - la fel de lipsiţi de discernământ şi la fel de contra-cost - şi te şterg din listă când ai dat ortul popii - desigur, ortul fiind nu tocmai ort, ci "doar" vreo câteva sute de euro, pe lângă ce iau de la stat; nu scapi chiar atât de uşor), "profesori" (îndoctrinează cu ortodoxismul copiii în şcoli), "ciobani" şi "dresori" (îşi dresează turma să le execute comenzile: de aici şi minunatele rezultate de la alegerile prezidenţiale, parlamentare şi cam de orice fel), "vânzători" (predominant de iluzii), "afacerişti" (de afaceri murdare), "ghicitori" şi "vrăjitori" (îşi amăgesc clienţii cu superstiţii, poveşti şi speranţe deşarte, pretinzând că ştiu viitorul şi deţin adevărul absolut), "prostituaţi" (se fac preş sub oricine e la putere şi dă mai mult, oricât ar fi de "hitler"), "contabili" (numără banii credulilor, care ajung în "cutia milei" - buzunarele lor), "avocaţi" (îşi apără mârşăviile, demolează casele oamenilor, parcurile, locurile de joacă pentru copii, atacă statul în instanţă, etc. şi se apără între ei), "agenţi de marketing" (se promovează şi îşi promovează marfa şi serviciile, inducând populaţiei ideea că există o reală necesitate pentru ei/ele: crează imaginarele probleme pentru a vinde soluţii imaginare), etc.

| Elvina a răspuns:

Unde scrie în Biblie de aceste meserii? Asta ar însemna că eu ca jurnalistă aș fi parte dintr-un gulaș făcut de niște demoni pentru eternitate, nu? Poți practica orice pe lumea asta. Nu trebuie să te împiedice religia. Dacă eu vreau să joc în filme porno, dar respect regulile de bun simț: să nu înșel, să nu fur, să nu mint etc. aș ajunge în iad? Mă îndoiesc.

| danay72 a răspuns:

Nu ar trebui sa practice meserii care contravin pricipiilor biblice, de exemplu sa lucreze intr-o fabrica de armament.Isaia2:2-4

| OnuOnulică a răspuns:

Nu.

| neutrino a răspuns:

Un bun crestin trebuie sa se faca calugar.

| Doub a răspuns:

Nu.Atata timp cat faci ce iti place poti practica aproape orice meserie.

| sublime89 a răspuns:

Toate meseriile care exista. Uita-te in Romania, e plina de "buni" crestini peste tot.

| Alphawolf a răspuns:

Poate(incerca) sa practice oricare dintre ele, insa ma indoiesc ca va fi bun in vreo una dintre ele, mai ales in psihologie. - Asta nu i-o recomand, un bun crestin nu o va putea stapani.
Daca totusi va deveni un bun psiholog, isi va da seama ce se petrece in capul oamenilor, de ce cred oamenii in prejudecati, si foarte probabil sa devina ateu sau agnostic.

| Moisie a răspuns:

Nu acestea nu se potrivesc cu crestinismul! Un bun crestin trebuie sa aleaga meseria de gropar, asta pentru ca Isus este "Stapanul cheilor mortii" vezi Apoc. 1.18 si astfel toti cei carora Isus le deschide larg usa mortii... au nevoie de un gropar, asa ca meseria de gropar este una in care colaborezi direct cu Isus Christos! Asa ca toate celelalte meserii in afara de cea de popa, NU sunt pentru crestinii care cred totul a proasta, pentru ca cer multa invatura, adica Stiinta, si nu credinta, iar meseriile pentru crestini trebuie sa fie bazate pe credinta,... eventual pe credinta a proasta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca si acesta se poate numi un pacat, inseamna ca la cate fac oamenii in zilele de astazi, ar trebui sa ardem cu totii in iad. Nu, nu are nici o treaba meseria cu Dumnezeu. Atat timp cat iti place ce practici si faci cu bunavointa, sunt sigura ca celui de sus o sa i convina acest lucruhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este un bun crestin stie ce sa faca si ce nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate oamenii sunt oribili nu meseriile in sine. dar meseriile iti dau putere. daca pui un om liber la putere devine crud. alta intrebare politica, pana unde mergi cu moralitatea ta.

| jamal000 a răspuns:

Nu consider ca intre a fi un bun crestin si meserie exista o legatura.

| HelpingHands a răspuns:

Pai jurnalismul am inteles ca e cam prost vazut pentru ca trebuie sa scrii la comanda ceea ce cred altii, nu ce crezi tu, sau ce-ai vazut tu. In principal, pe considerente politice. Poate si psihologia, am auzit o persoana religioasa care terminase facultatea de psihologie, ca unele practici psihologice interfereaza cu liberul arbitru al omului pe care incerci sa-l ajuti. Cea mai sanatoasa e actoria, si e o meserie chiar foarte frumoasa; Trebuie sa ai tinere de minte, si fii un tip original, autentic, care are ceva de aratat; Actoria se bazeaza pe transmiterea emotiilor catre public, nu e nimic diabolic in asta, ba din contra, te ajuta sa fii mai destupat.

| HelpingHands a răspuns:

Am uitat sa spun si ce alte meserii nu ar trebui sa practice: prostitutia, nimic din industria armamentului, sa nu omoare oameni ca soldat, sa nu refuze sa ajute oamenii daca nu dau spaga, in cazul in care e medic, in principal nici preotii n-ar trebui sa ia bani pentru cununii pentru botezuri, pentru inmormantari (pentru ca acestea sunt taine sfinte) si nu se pune pret pe ele; Si nu-mi mai vin altele in cap

| Elena1396 a răspuns:

Eu una spun ca nu, acum esti libera sa crezi ce doresti!
Eu vreau sa merg la Teologie din diverse motive.
De exemplu, poti fi profesoara de religie si sa ii inveti pe copiii de iubirea lui Dumnezeu.
Pe perioada vacantei poti fi voluntar la o casa de copiii si sa te ocupi de cei care sunt cu dizabilitati
Actoria nu cred ca e buna pt.ca tu poate ajungi la TV si ti se urca faima la cap(valabil si pentru. jurnalism)
Psihologia e buna intr-un fel pt.ca ii ajuti pe oameni sa iasa din probleme, dar poate va trebui sa apelezi la hipnoza si asta e un pacat.
Si eu am vrut sa merg la psihologie, dar am renuntat.
Tu trebuie sa iti urmezi sufletul, nu ce te indruma ceilalti.
Incearca sa gasesti job-uri care sa iti ofere o linisteste sufleteasca, unul in care sa iti fie drag sa il faci
Sunt atatea meserii pe care le poate face un bun crestin, trebuie doar sa le descoperi si sa iti fie drag sa le faci.
De ce nu iti poti alege o meserie in care sa te ocupi de oamenii batrani si copiii care nu sunt sanatosi? Asta este o fapta buna in fata Domnului.Gandeste-te ca poate multi nu se apropie de ei sau o fac superficial pe cand o fapta de afectiune sincera e altceva.
"ce tie nu iti place, altuia nu ii face", deci fa altora ce tie ti-ar placea sa ti se faca.Un bun crestin nu ar trebui sa practice meserii care nu sunt pe placul lui Dumnezeu(prostitutia,tatuator, vrajitor, cei care se ocupa cu armamentul)
Sper ca te-am ajutat cat de cat

| Elena1396 a răspuns:

Un bun crestin nu ar trebui sa practice tot ce tine de diavol(vrajitorie, tatuator etc)