| RedBull9988 a întrebat:

1.De ce a mai creat dumnezeu celelalte planete, sisteme solare, galaxii, cand stim ca exista viata doar pe o planeta? Cu ce rost ar mai crea atatea galaxii (peste 100 miliarde)?

2. Dumnezeu a creat pamantul pentru univers sau universul pentru pamant?

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Este a N-a oara cand spun ca aici se pun intrebari cu tenta religioasa (adica asa cred unii) FARA sa se fi citit Biblia. In Biblie se confirma ca in UNIVERS sunt foarte multe lumi sau cum le spuneti voi, planete locuite asa ca intrebarea este tendentioasa si fara subiect.

NOname
| NOname a răspuns:

Se antrena. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| pilaf a răspuns:

1. Nu Dumnezeu a creat Universul (implicit planetele, galaxiile, etc.). Ai auzit de Big Bang? Viață există pe multe planete, doar că până în momentul de față nu avem dovezi că există fome de viață inteligente (tu ești una dintre aceste forme de viață).

2. Vezi răspunsul de mai sus.

| RedBull9988 explică (pentru pilaf):

Intrebam din prisma unui crestin, eu cred in teoria BigBang, dar voiam sa vad raspunsul crestinilor.

| danut a răspuns (pentru pilaf):

De unde sti tu cine a facut univerul, era pe acolo cand a fost creiat sau ai vreo dovada a bigbangului in care nici "oamenii de stiinta" nu mai cred?

| Oxymorone a răspuns (pentru pilaf):

Ce ai citit prima data, Biblia sau teoria Big bang-ului?

| pilaf a răspuns (pentru Oxymorone):

Încerc să-mi dau seama dacă vorbești serios sau nu. Nu că m-ar interesa foarte tare, dar aș vrea ca răspunsul meu să fie la obiect.

| Oxymorone a răspuns:

De ce spui ''cand stim''? Sunt unii oameni care inca mai cred cu tarie ca Pamantul a fost creat pentru Univers si pe langa Pamant mai sunt si alte planete care adapostesc viata (cred cu tarie in asta). Nu degeaba se spune ca a lasat cele ''99 de OI sus si a venit dupa cea ''RATACITA'' '' Pamantul stie mai multe despre asta dar nu impartaseste nimic din ce stie cu noi, oamenii de rand carora nu le-a mai ramas nimic altceva decat optiunea de a presupune.