| popmirgea1999 a întrebat:

1/ Masturbatul e un pacat?(detaliaza)

2/ Oamenii care nu merg la biserica dar se roaga acasa(parere)
-toti sunt pacatosi, unii mai mari sau mai mici
Sunt de parere ca si cei care merg la biserica altii o fac doar pentruu ochii lumii
Paste fericit

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Mai intai sa-si epureze popimea propria scriptura de texte pornografice si pe urma va avea dreptul moral sa-ti interzica sa folosesti porno.

| milan9 a răspuns:

De ce pui de zece ori aceasta intrebare? E suficient o data;
Chiar si daca nu e la fel de grav precum relatiile intime inainte ca cineva sa fie casatorit, sau ca adulterul (care au consecinte grave asupra familiei ce va urma), pacatul masturbarii este totusi o treapta a pacatului desfranarii, avand gravitatea si consecintele ei…

"Nu vă amăgiţi: Nici desfrînaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii, nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu." I Corinteni 6, 9-10

http://ortodoxia.md/......avea-copii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece actul masturbarii se presupune a fi un act egoist si prin natura sa incapabil de a exprima dragoste si interes pentru alta persoana, el este privit drept o pervertire a darului sexualitatii. Aceasta fiind vizibila in special atunci cand masturbarea devine dependenta si ma refer aici din punct de vedere al ortodoxismului.
Oamenii care nu se roaga in biserica NU sunt pacatosi. Se spune doar ca biserica este locul unde sunt mai bine primite rugaciunile, asta datorita sfintilor ale caror icoane sunt sugravite pe pereti, acestia intovarasind omul in rugaciune. Dar si rugatul in singuratate este la fel de valabil iar asta se poate citi si in Biblie. Insusi Mantuitorul se ruga in locuri singuratice, in pustie (Luca 5- 16) in munti si mai ales pe muntele Maslinilor (Luca 22 - 39). Singuratate insemnand nu neaparat pustiu ci un loc retras, o incapere unde sa poti face rugaciunea in liniste. "Tu insa cand te rogi intra in camara ta si inchizand ziua ta roaga-te Tatalui…" (Matei 6, 6).

| ada92 a răspuns:

1. Dumnezeu i-a creat pe oameni cu poftă, sau dorinţă, sexuală, aşa cum i-a creat cu pofta de a mânca şi de a bea. Aşadar, Biblia nu condamnă pofta sexuală în sine, aşa cum nu condamnă nici pofta naturală şi rezonabilă de a mânca şi de a bea. Totuşi, din cauza stării noastre imperfecte, poftele pot scăpa de sub control.
Biblia nu menţionează în mod concret masturbarea. Cuvântul lui Dumnezeu însă le porunceşte creştinilor: „Omorâţi deci mădularele corpului vostru care sunt pe pământ în ce priveşte fornicaţia, necurăţia, pofta sexuală [nepotrivită]" (Coloseni 3:5). Masturbându-te nu ‘omori pofta sexuală’, ci mai degrabă o alimentezi.
Masturbarea promovează un punct de vedere deformat şi egocentric asupra relaţiilor sexuale. Cel ce se masturbează poate ajunge să-i considere pe alţii simple obiecte sexuale, sau instrumente pentru obţinerea plăcerii sexuale. Sexul ajunge să nu mai fie o manifestare a iubirii dintre un bărbat şi o femeie, ci un simplu act fizic, care produce o plăcere de moment. Ea poate face din tine un ‘sclav a tot felul de dorinţe şi plăceri’ şi duce la atitudini nesănătoase (Tit 3:3).

2. Ioan 17:3, Iacov 2:14, 26

| Anaais a răspuns (pentru ada92):

Matei 5,6

'Daca ochiul tau cel drept este o cursa pentru tine, scoate-l si arunca-l de la tine, caci este spre folosul tau sa nu piara unul din madularele tale si sa nu-ti fie aruncat tot trupul in gheena.'

| casian_6565 a răspuns:

La biserica esti mai aproape de Dumnezeu cred ca la manastiri e mai frumos acolo e liniste si un "pustiu frumos" acolo nimeni nu te deranjeaza esti mai aproape de cer daca mergi la biserica te si rogi nu zici un Tatal nostru in timpul slujbei cu toti credinciosii? la prima intrebare nu ma bag inca nu stiu prea multe profa de religie a zis ca da mai mult nu am ce sa zic

| Anaais a răspuns:

Buna. La prima intrebare nu sunt in stare sa iti raspund.Dar eu nu sunt de acord.
Ori la biserica,ori acasa e aceeasi treaba. Tu crezi atunci cand te rogi? Crezi in ceea ce spui? Crezi ca exista un Dumnezeu si un Fiu?
' Cine crede si se va BOTEZA,va fi mantuit,cine nu va fi osandit'. Intr-adevar,unii oameni merg la biserica doar pentru a-si arata noile achizitii,nu pentru Domnul. Uite ce scrie in Scriptura despre preoti:

' Carturarii si fariseii stau pe scaunul lui Moise,deci toate cate va spun eu,paziti-le si faceti-le,dar dupa faptele lor sa nu faceti! Caci ei zic si nu fac. Toate faptele lor le fac ca sa fie vazuti de oameni.Le place locul dintai la ospete,le plac salutarile prin piete si sa fie numiti de oameni 'Rabi,rabi'!
Voi sa nu va numiti Rabi fiindca unul singur este Indrumatorul vostru,Hristos!'
Si acum,ce este mai important :
'Vai de voi,carturari si farisei fatarnici! Pentru ca voi mancati casele vaduvelor,in timp ce, de ochii lumii, faceti rugaciuni lungi.'

Citeste din Noul Testament, Evanghelia dupa Matei 23, 24.

Numai bine!

| Anaais a răspuns (pentru Anaais):

Si uite ce mai scrie:
'Tu,deci,cand faci milostenie,nu suna cu trambite inaintea ta,cum fac fatarnicii ca sa fie slaviti de oameni.Tu, cand te rogi, intra in camaruta ta, incuie-ti usa si roaga-te Tatalui tau, care este in ascuns'

| popmirgea1999 explică (pentru Anaais):

Ceea ce mi-ai explicat tu acolo am citit chiar asearabig grin
mai am 2 cap si ajung la evangelia dupa marcubig grin

| milan9 a răspuns (pentru Anaais):

Nu confunda te rog pe farisei cu preotia crestina, si nici IUDAISMUL cu CRESTINISMUL...

- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."

6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."

- NOUL TESTAMENT despre episcopi (mitropolitul şi patriarhul având tot harul de episcopi, diferenţa de titulatură ţinând doar de organizare administrativă):
1). -Fapte 20, 28:,, Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său."
2). -I Timotei 3, 2:,, Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără de prihană, bărbat al unei singure femei, veghetor, înţelept, cuviincios, iubitor de străini, destoinic să înveţe pe alţii."
3). -I Timotei 3, 6: "Episcopul să nu fie de curând botezat, ca nu cumva, trufindu-se, să cadă în osânda diavolului."

| Anaais a răspuns (pentru popmirgea1999):

Citeste Evanghelia dupa Ioan. E mult mai interesanta si vei intelege mai multe.

| RexCuParuCret a răspuns (pentru milan9):

Poate s-a referit la preotii care nu au har sau macar interes pentru Hristos prin care toate aceste vindecari s-au facut posibile.