| OmulDeStiinta1986 a întrebat:

100% din oameni stiu ca exista Soarele si numai vreo 25% de pe planeta considera ca dumnezeu exista. daca e atotputernic si omniprezent, de ce nu se arata si gata? 25% nu e extrem de putin pentru un zeu omnipotent?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iahve are un singur popor cel evreu atat, restul sunt secte aparute peste noapte

| sublime89 a răspuns:

Din cate stiu eu, crestinii sunt in jur de 30%. Oricum, e foarte putin pentru o religie care se declara cu atata incredere singura adevarata. Daca nu era imperialismul european, nu erau nici pe departe atatia crestini in lume. Si sa nu uitam ca si cei 30% sunt impartiti in nenumarate secte. Care e cea corecta? Ortodocsii, protestantii, catolicii, mormonii etc? Sigur nu pot fi toate aceste interpretari diferite adevarate. Nu stiu ce incredere mai poate sa prezinte religia in asemenea conditii. Dar cine nu judeca, nu-si da seama de lucrurile astea.

| AC4S4 a răspuns:

Aproximativ 30% sunt crestini, 20% musulmani si sunt si 14 milioane de oameni apartinand iudaismului. Daca ne luam dupa datele de mai sus, cel putin 50% cred in existenta Lui Dumnezeu. Doar iti corectam datele, ca erau gresite happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se arată pentru că nu există. Eu am citit că sunt aprox 2 miliarde de creștini pe Terra, deci 25% este o valoare aproximativ corectă. Legat de a doua venire a lui Isus că tot a spus cineva, am citit de la cineva că evreii vor să producă o hologramă de pe satelit a așa zisului isus care să vină la oameni și să le spună să-și unească toate religiile. Firește că, creștinilor n-o să le creadă ochilor ce o să vadă, DACĂ va fi așa într-adevăr, deși eu tind să cred că nu.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Dupa studiul celor de la "Ipsos Social Research Institute" sunt 50%, nu 25. Despre Dumnezeu Tatal se spune ca nu L-a vazut nimeni si nici nu il va vedea. Despre Iisus insa se spune ca la a doua venire, va fi vazut de orice ochi.

Are Cedry2k un vers:

"Vorbesti de Dumnezeu! Ce? Ca nu-L cunosti!
Doar frica de moarte va face curiosi."

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru BogdantheDreamer):

Nope. indienii au 3 zei principali care nu sunt dumnezeu, iar musulmanii considera ca alah nu e dumnezeul crestinilor.

| MinionDodo a răspuns:

Pai asta dovedeste ca Dumnezeu nu e real. Extraterestii mai vezi pe cer dar Sfinti nu

| RaduAlx a răspuns:

Stii cum consider eu toate chestiile astea....PRIETENI IMAGINARI