| Lizzu a întrebat:

"2. Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului (...)
3. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină! Şi a fost lumină.
4. Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina, şi A DESPARTIT Dumnezeu lumina de întuneric.
5. Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ZIUA INTAI "
-----
"14. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pe pământ, sa desparta ziua de noapte " (...)
16. A făcut Dumnezeu cei doi luminători mari: luminătorul cel mai mare pentru cârmuirea zilei şi luminătorul cel mai mic pentru cârmuirea nopţii"
18. Să cârmuiască ziua şi noaptea şi SA DESPARTA LUMINA DE INTUNERIC. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
19. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ZIUA A PATRA "

--Intrebarea : Unde e logica? Cum e posibil ca lumina sa apara inainte de crearea soarelui,in ziua intai iar sursa de lumina tocmai in ziua a patra?
Deci la inceput ziua de noapte le-a despartit dzeu, iar apoi, odata cu crearea luminatorilor ele au fost despartite din nou.

Sa-mi explice si mie cineva!batting eyelashes

83 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Era lumina de la el, cica, se aprindea ca becul, cineva a zis ca lumina era de la big-bang :>, erau si zile, ma intreb oare cum le-o fi masurat? apa in stare lichida :>, erau si plante :>, si uite, Luna e luminator :>, http://i.imgur.com/LRMnOIC.png
;))
Unde mai pui ca unii spun ca o zi nu era de 24 de ore, ci erau secole, sau ere, sau ce mai vor ei? Si daca e asa, probabil mai ploua intre timp, iar fara Soare "ie" cam imposibil: http://i.imgur.com/VKSE4rq.jpg

| suffarstar a răspuns:

La inceput se zice ca era intuneric deasupra adancului (universului). Atunci Dumnezeu a facut stele si "lumintorii" din "intregul" univers.
In a doua parte se spune ca a fost despartite ziua de noapte.(in prima parte Dumnezeu a despartit lumina de intuneric iar in a doua ziua de noapte)
Adica Dumnezeu a pus la punct sistemul solar, miscarea de rotatie a Terrei si astfel au aparut diferentele zi\noapte.
E mai dificil de conceput, nici eu nu am inteles tot, de ce se : spune a fost o
seara si apoi o dimineata cand astrele nu erau inca facute. Probabil erau doar conceptele de zi si noapte, probabil atunci Dumnezeu a creat dimensiunile spatiu-timp.

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

Daa,doamna logica! Du-te tare, nu?
laughing

| Lizzu explică (pentru suffarstar):

Nu,suffarstar. Nu pomeneste nimic de univers si alte planete, ci se axeaza doar pe pamant si atat si pe bolta cereasca (atmosfera) pamantului.

| suffarstar a răspuns (pentru Lizzu):

Imaginea-ti ca Biblia a fost citit-a de oameni care au trait acum 3000 de ani.
Pune pe oamenii astia sa inteleaga sistemul solar. Am zis ca a afacut sistemul solar intrucat scrie ca a facut ziua si noaptea(acestea apar in urma miscarilor de rotatie si de revolutie) Aceste lucruri nu puteau fi intelese in aceea perioada, Dumnezeu a facut biblia sa fie inteleasa de orisicine.

| contαbαndonαt a răspuns:

"Allah e mare!
Allah, Allah!", cum ar veni.

Asta-i logica teista, n-ai ce-i face.
Dupa logica lor noi sintem aia incultii si ignorantii, aia care ne punem intrebari.Nu ca n-am fi intr-adevar, o buna parte dintre noi, ignoranti (intr-o masura mai mica ori mai mare) dar cu ce tupeu sa vina unul mai prost si mai stupid la tine sa-ti zica tie ca esti ignorant? Adica: "Amice, la tine te-ai uitat in ultima perioada?!".

| 220V a răspuns:

O explicatie simpla, daca nu ar fi, nu s-ar povesti... Ardeti tot ce inseamna carte de religie si o sa dispara toate povestile astea de copii.

| Lizzu explică (pentru suffarstar):

Te contrazici un pic.
Pentru ca: prima data afirmi ca oamenii aceia nu puteau intelege sistemul solar din pricina lipsei lor de informatii cu privire la lume, da?
--De aici, reiese ca biblia a fost scrisa de oameni normali si atat. Nu e vorba de nici o influenta divina. De ce? Daca ar fi fost vreo influenta, atunci cand a dictat pasajele, dzeu ar fi aranjat totul in asa fel incat sa fie logic si sa descrie treaba asa cum sta ea in univers, nu?

| Lizzu explică (pentru contαbαndonαt):

Adevarat...
Dar se pare ca omul a fost creat cu un defect imens sau uitat poate de dzeu in interiorul lui : grandoarea, mania grandorii.

| Lizzu explică (pentru 220V):

Sa fie revolutie!batting eyelashes

| 220V a răspuns (pentru Lizzu):

Nu cred ca am putea porni o revolutie. Pentru o revolutie, trebuie sa se trezeasca multi, de unde asta in RoMania?

| Lizzu explică (pentru 220V):

E in curs... happy trezirea asta, crede-ma.
O vad la cat mai multi.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru suffarstar):

Te corectez, nu D-zeu a facut biblia ci aceasta l-a facut pe el caci a fost scrisa de oameni care se spune ca au fost trimisii lui D-zeu dar probabilitatea este de 0.5.

"Dumnezeu a facut biblia sa fie inteleasa de orisicine." - Dar D-zeu este omnipotent nu? Inseamna ca el cunoaste si stie totul nu? Atunci cum de a putut oferi o explicatie atat de irationala in ceea ce priveste Facerea? N-are nici un sens.Inteleasa de oricine? Ori te apuci sa oferi o informative corecta ori nu mai spui nimic, decat sa aberezi...mai bine taci.Asa si cu D-zeu, nu mai bine tacea? decat sa ne prosteasca si mai mult? Auzi si tu, cica "sa fie inteleasa de orisicine"! de catre cine? de catre primitivii mizerabile de la acea vreme?

| 220V a răspuns (pentru Lizzu):

E o trezire pe o pagina de internet, nu sa iasa in strada sa-si ceara drepturile reale. tongue

| Lizzu explică (pentru 220V):

Totusi e un pas... incet si sigur.
Poate viitorul va fi mai bun.Si generatiile de dupa noi vor fi mai tupeiste si mai stapane pe ele, mai eliberate de sclavia mintii.
Pacat ca nu vom mai fi sa admiram privelistea.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Lizzu):

"Trezirea" asta, asa cum o numesti tu, e doar o `moda` stupida, nimic mai mult. Oamenii au inceput sa se sature sa stea tot timpul cu frica de Zei (Zeu), sa le fie frica sa-ti traiasca viata (sa pacatuiasca) din cauza ca dupa vor ajunge-n iad.Multora nu le mai pasa.Am mai spus-o si-o mai spun inca odata: NU TEISMUL, NU ATEISMUL CI AGNOSTICISMUL ESTE LA PUTERE IN TOATA LUMEA, si asta nu de putin timp.Multi nu stiu acest lucru deoarece in general oamenii au tendinta sa minta, din cauza nesigurantei pe sine si a spiritului de turma, in ceea ce le priveste propria lor conceptie despre existent (inainte, acum, dupa) si viata in general.

| 220V a răspuns (pentru Lizzu):

Doar nu ai 80 de ani sa nu ai timp s-o admiri. Peste 20 de ani sigur o sa se schimbe drastic, tot ce e in Romania. Trebuie sa plece de la noi totul, noi sa dam tonul revolutiei.

| Hombre a răspuns:

Nu-i nicio problema pentru religiosi e perfect, chiar daca nu are nicio noima, forţa de autoprosteala e mai puternica decat nevoia de logica.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Hombre):

Nu mai vinzi caprethinking

| Lizzu explică (pentru contαbαndonαt):

Da, te aprob.
Agnosticismul cred ca face parte din fiecare fiinta umana indiferent cat de credincioasa e.
Am intrebat o persoana apropiata odata: "tu chiar crezi ca exista dzeu si ca a facut el lumea? chiar crezi ca exista ceva invizibil deasupra tuturor?" - si mi-a raspuns : " Nu stiu,o fi."

Deci. nimeni nu crede cu adevarat.
Nu stiu daca e o "moda" trezirea asta, dar cred ca, asa cum ai spus si tu, oamenii s-au cam saturat de pedepse imaginare si tiranie invizibila. Vor o viata libera.

Dar pana la urma, fiecare alege pentru el.
Pana la urma nu stiu cu ce poate schimba existenta simpla a unor oameni normali, gandurile astea despre religie si dzeu...viata continua cu sau fara dzeu.

| Lizzu explică (pentru 220V):

As vrea sa se intample curand, dar din pacate o vad mai indepartata, razvratirea asta.
Cum am mai zis : viata continua cu sau fara dzeu.

| Lizzu explică (pentru Hombre):

Uimirea mea e totala cu privire la aceasta "prosteala".
Oricum,cei mai multi sunt credinciosi pentru ca asa a fost toata lumea.
Cei mai multi nu se apuca sa dezgroape biblia si intelesul ei, cuvintele, logica, cursul evenimentelor de acolo.
Multi nu vad, orbiti de credinta.
E strigator la cer.

Si este numita "cuvantul lui dzeu" ..mhhm.

| 220V a răspuns (pentru Lizzu):

Liz, vrei sa vezi asta cu ochii tai?

| Lizzu explică (pentru 220V):

Ar fi ceva, da.
Dar cativa oameni risipiti printre mii de alti oameni care se complac in asta, e aproape egal cu zero.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce a spus Iisus Hristos? EU SANT LUMINA LUMII.si tot el cuvantul prin care toate s-au facut.primul nascut,lumina din lumina, Dumnezeu adevarat, din Dum, nezeu adevarat, nascut nu facut.e greu de cupris cu mintea asa e liz? e o incalceala incat nici nu stii cum sa intalegi.nu ma mira.mai studiaza.vei pricepe si fericita vei fi.

| 220V a răspuns (pentru Lizzu):

Uite cum putem face, tinem legatura si adunam din ce in ce mai multi oameni ca noi, e simplu, dar nu stiu cat o sa dureze. Asta ar functiona, in caz de ceva, ne-am strange toti si am fi mai multi.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Lizzu):

Nu-l asculta pe 220V, vrea doar sa-si gaseasca sotielaughing

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Nu ma mira ca insinuezi cum ca as fi ignoranta si proasta, am observat ca e la ordinea zilei pentru tine asa ceva.
-Am studiat si studiul meu nu se sprijina pe alte "studii" din carti religioase care afirma aceleasi fapte science fiction ..ala nu e studiu.

Eu iti dau un sfat: revizuieste-ti atitudinea si cuvintele fata de membri de pe site si ei si-o vor revizui fata de tine.
E simplu.

--Daca tu poti cuprinde cu mintea ta fabuloasa faptul cum ca cineva care nu ti se arata in nici un chip iti impune sa crezi ca a creat toate obiectele si lumea fizica din cuvinte, atunci ma inchin in fata ta!

De ce nu vreti niciunul sa dati argumente concrete si sa raspundeti? sa ganditi si sa va dati si voi cu parerea cu privire la ilogica acestor evenimente din biblie?
Nici un credincios nu vine sa-si sustina cu tarie convingerile la intrebarile de acest gen.De ce?

Credeti in continuare ..va place sa fiti orbiti si inselati.

NOname
| NOname a răspuns:

De la o carte scrisă de nişte primitivi nu prea poţi să ai pretenţii să aibă şi logica.

| Lizzu explică (pentru 220V):

E aproape imposibil happy ramane la stadiul de proiect, deocamdata.
Cui ii pasa de existenta si investigarea lui dzeu? Oamenii isi traiesc viata si atat.
Poate ar trebui sa facem si noi la fel, poate am scapa de gandurile astea care ne bantuie.