| mentholinks a întrebat:

A existat Isus si a trait cu adevarat dupa cum scrie in Evanghelii? Acestea mi se par cam trase de par si se aseamana viata lui cu multe mituri pagane. De ce ar copia Dumnezeu de la pagani?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Acum 4 ore | Nilsson a răspuns:
Pana si istoricii sunt majoritatea de acord cu existenta si rastignirea lui Isus.

atentie natura lui divina nu este dovedita, ca a existat un iisus nu vad de ce sa nu fi trait cineva cu acest nume

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ce-i asa de greu de crezut ca ar fi putut exista? El, spre deosebire de Iahve, nu incalca vreun principiu al fizicii cu existenta Lui.

| Steregoi a răspuns:

Satan a creat precedente deformate.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Cum sa fi creat asa ceva daca duhul sfant a scris prin oameni biblia, scrii aiureli

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Un precedent deformat n-are de fapt nici o legatura cu lucrul precedat. Ce legatura este intre Dumnezeu si Satan in ceea ce priveste vointa? Dumnezeu are o vointa diferita de cea a lui Satan. Ca sa induca in eroare Satan a creat precedente deformate precum Mithra.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Nu scrie aiureli man, satana nu face nimic fara voia lui iahve

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Satan nu face nimic fara permisiunea lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Corect

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu ii permite lui Satan pentru a se vedea odată pentru totdeauna rezultatele rebeliunii. Satan nu face voia lui Dumnezeu chiar daca Dumnezeu ii permite sa facă rău.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Este o implinire a profetiei lui Hristos care a spus ca in zilele din urma vor apare multi Hristosi falsi.

| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Multi nebuni pe lumea asta man

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns:

Pana si istoricii sunt majoritatea de acord cu existenta si rastignirea lui Isus.
Nu stiu exact la ce mituri te referi dar daca imi dai un exemplu te rog sa imi dai un link catre un site credibil de stiinta, nu bloguri ateiste aparute ca ciupercile dupa ploaie.