| anonim_4396 a întrebat:

Absolut oricine oricat de mult rau ar face, are sanse sa ajunga in Rai?

29 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Absolut oricine oricat de mult rau ar face, ajunge la 2 metri sub pamant.

| LePotato a răspuns (pentru 愛日本):

Stiam asta, intrebarea era adresata credinciosilor(asta in caz ca nu ti-ai dat seama)

| 愛日本 a răspuns (pentru LePotato):

Mi-am dat, si raspunsul tot lor este adresat big grin

| LePotato a răspuns (pentru 愛日本):

Sunt sigur, dar as prefera sa mi se raspunda la intrebare laughing

| Holiday a răspuns:

Conform povestii crestine, da, oricine poate capata ce promite spiridusul, indiferent ce a facut.
De ce? E simplu.In primul rand ar trebui sa identifice clar care sunt "pacatele", circumstantele, etc care nu iti mai permit sa capeti ceva-ul ala falfait de ei, lucru pe care nu si-l pot asuma, pentru ca de fapt habar n-au. In al doilea rand, mult mai important pentru gruparile religioase, ar insemna sa inchida usa in nas unor potentiali membri cotizanti. Si de ce ar face asta, pana la urma, ce conteaza ce a facut unu sau altu, daca a ajuns sa ne ingroase randurile, sa cotizeze la noi, fie primit!

| sublime89 a răspuns:

Stii cum se raspunde crestinineste atunci cand nu stii ce sa spui? "Asta numai d-zeu stie". Asa ca sa nu mai treci prin chinul de a-ti folosi mintea.

| MskDesign a răspuns:

Raiul nu exista, cum nu exista nici iadul sau orice alt astfel de loc din cartile religioase.

| NGheorghe a răspuns:

Omul a fost creat sa stapaneasca peste plante, animale si peste tot pamantul... si cu acestea poate face tot ce vrea. Gen 1:28. In schimb. nu are voie sa abuzeze de semenul sau, cu toate astea "a abuza de semeni cat si a face caca pe capul lor" este visul tuturor oamenilor. Odata ce vom renunta la acest vis si evolutia speciei noastre se va incheia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Informatiile exista, trebuie doar sa le cauti si sa fii in masura sa le intelegi.

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu inca nu mi-ai raspuns la o intrebare, care-s religiile pentru incepatori si care-s cele pentru avansati?

| anonim_4396 explică (pentru LePotato):

O sa incerc sa-ti desenez.

| Xpressurself a răspuns:

Tu esti un credincios fricos care face pe necredinciosul ca sa arate cool. in realitate nu faci decat sa porti masti. joci un rol duplicitar in care vrei sa pari destept si peste medie. daca raiul este fericire atunci intrebarea ta este daca ma simt vinovat pentru ca am gresit cuiva mai am vreo sansa sa fiu fericit? daca iti repari greseala si te simti impacat cu tine poti sa fii fericit. daca insa porti masti vei ajunge sa te crezi la un moment dat acele masti care incetul cu incetul devin parti din tine.
sfatul meu este sa nu te mai crezi superior credinciosilor pentru ca in realitate esti mai rau decat ei. ca sa ma intelegi mai bine esti genul care face pact si cu dracu si cu Dumnezeu ca sa ma exprim in aceti termeni. astfel toti vor stii cine esti si vor avea grija sa scape de tine la momentul potrivit.

| LePotato a răspuns (pentru Xpressurself):

"Tu esti un credincios fricos care face pe necredinciosul ca sa arate cool. in realitate nu faci decat sa porti masti. joci un rol duplicitar in care vrei sa pari destept si peste medie. daca raiul este fericire atunci intrebarea ta este daca ma simt vinovat pentru ca am gresit cuiva mai am vreo sansa sa fiu fericit?" - Raspunsul tau m-a distrat foarte tarelaughing. Dragul/Draga mea, nu-s credincios si nici nu vreau sa fiu cool sau sa ma dau mai inteligent ca altii si ghici ce, nici nu am gresit cuiva deci nu ma simt vinovat(chiar sunt curios cum ai ajuns tu la concluzia asta?, te-ai bazat pe niste presupuneri oarbe sau ma cunosti? ori tu esti cumva cel care vrea sa para inteligent?)

"sfatul meu este sa nu te mai crezi superior credinciosilor pentru ca in realitate esti mai rau decat ei. ca sa ma intelegi mai bine esti genul care face pact si cu dracu si cu Dumnezeu ca sa ma exprim in aceti termeni. astfel toti vor stii cine esti si vor avea grija sa scape de tine la momentul potrivit." - Ghici ce? nu ma cred superior niciunui credincios, de ce m-as crede? fiecare are dreptul sa creada(sau nu) orice. Si sa zicem ca intr-adevar fac pact si cu Satana si cu Dumnezeu, care-i problema? cel mai probabil sunt niste personaje inventate de oameni.

Imi place ca-mi spui sa nu ma cred superior cuiva, insa tu te crezi superior mie si ma intreb de cethinking

| Drolja a răspuns:

Ba chiar i se taie viţelul cel gras şi i se aduce un inel de aur de către slugile care au ascultat de Dumnezeu toată viaţa lor, care, acum, ghici ce, devin şi slugile lui.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Depinde de treptele pacatelor daca pot fi iertate. Sunt pacatele strigatoare la cer, pacatele impotriva duhului sfant sunt grele, dar pacatul capital nu se iarta.

| LePotato a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Deci un criminal n-are sanse la Mantuire?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru LePotato):

"Ucigaşii sunt excluşi de la moştenirea vieţii veşnice[48] dacă nu s-au pocăit de păcatul lor, aşa cum au făcut David ori Manase. David s-a căit pentru păcatul său Manase, împărat idolatru, vrăjitor şi criminal, fiind la strâmtoare, în mâna asirienilor, s- a smerit adânc pentru păcatele sale şi Domnul, lăsându-Se înduplecat, i-a ascultat cererile, şi l-a adus înapoi la Ierusalim în împărăţia lui. Şi Manase a cunoscut că Domnul este Dumnezeu. Apoi Manase a distrus idolii, a aşezat din nou altarul Domnului, a adus pe el jertfe de mulţămire şi de laudă, şi a poruncit lui Iuda să slujească Domnului, Dumnezeului lui Israel. Poporul jertfea tot pe înălţimi, dar numai Domnului Dumnezeului său."

| LePotato a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Este crima un pacat capital?

| anonim_4396 explică (pentru LePotato):

Orice pacat e capital, e capital in primul rand pentru ca te indeparteaza de Dumnezeu. Iti anumite stari, dependente (ai vazut Dexter nu, era dependent de-a ucide). Legat de faza cu nedreptatea in Biblie exista o mica parabola spune ca un om si-a chemat oamenii la lucru si uni au venit la inceputul zile iar ultimul a venit si-a mai lucrat doar o singura ora, si ultimul a fost platit la fel ca primul. Cam asa e si cu Raiul cei din intai vor fi ce de pe urma si cei de pe urma vor fi cei dintai caci cui i-se iarta mult iubeste mult.

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti se pare normal ca un om care a fost credincios toata viata sa ajunga in acelasi loc cu un criminal in serie(ca to ai dat exemplu "Dexter") care a savarsit numeroase atrocitati? nu ar trebui sa existe niste diferente totusi? zic si eu.

| LePotato a răspuns (pentru LePotato):

"tot"

| anonim_4396 explică (pentru LePotato):

Si care ar fi, gandeste-te ca acea persoana care a ucis, deja e in iad, prin faptul ca nu va uita toata viata ceia ce-a facut.Iti recomand un film pe acesta tema un criminal care se caieste. Se cheama Insula (in rusa Ostrov):www.youtube.com/watch?v=6H_QjcZwbhA

| amina a răspuns:

Nu,in paradisul pamantesc vor fi doar oameni drepti.Proverbe2:21,22

| Elenakatalina a răspuns:

Sigur ca da, aceasta este o intrebare predefinita.
Hmmm m-ai inspirat, voi scrie pe blogul meu dere acest subiect.
http://book.eublog.ro/index.htm

| LePotato a răspuns (pentru Elenakatalina):

Nu mi se pare ok lucrul asta, de ce? pai sa presupunem ca un individ isi dedica intru cu totul viata lui Dumnezeu si astfel ajunge in Rai, pe de alta parte un ateu aproape toata viata neaga existenta lui Dumnezeu, insa in ultimele clipe din viata, il accepta pe Dumnezeu si prin urmare ajunge si acesta in Rai; cam nedrept pentru individul care si-a dedicat intreaga viata lui Dumnezeu nu crezi?

| Xpressurself a răspuns (pentru LePotato):

Daca la firma mea il pun director pe cel care mi-a fost intotdeauna loial nu inseamna ca nu il pot lasa sa stea de portar pe cel care pe ultima suta de metri s-a dovedit a fi un om de incredere. nu-i asa?

| Alex5620 a răspuns (pentru LePotato):

Sa crezi in Dumnezeu e ceva rau? Nu e greu sa fii o persoana normala si sa crezi in Dumnezeu... Pierzi o perioada foarte mare din viata daca crezi in Dumnezeu? Nu cred! Cam asta spui tu, ca acea persoana si-a pierdut timpul crezand.Cat despre ateu, posibil sa fi negat tot timpul, dar in interiorul lui se ducea o lupta intre bine si rau.

| Margelatul a răspuns:

Baiete, nu exista iad, iar persoanele care se roaga o fac din frica.