| Inferno a întrebat:

Acum ceva timp se credea ca fenomenul OZN nu este nimic mai mult decat niste demoni, dupa ani de cercetari se evolutie tehnologica a fost inlaturata acea ipoteza primitiva ce afirma ca OZN-urile sunt demoni si au aparut altele mult mai corecte, dar ce este interesant este faptul ca dupa atatia ani anumiti indivizi s-au trezit sa afirme aceeasi ipoteza,ca OZN-urile sunt demoni si unul din acei indivizi este un CRESTIN si anume Jasser.
Acum si mai mult timp se credea ca bolile psihice sunt cauzate de demoni fiind doar rezultatul posedarii oamenilor de acestia. Dupa sute de ani de cercetare si evolutie in domeniul miedicinei a fost inlaturata acea ipoteza absurda si s-a ajuns la concluzia ca nebunia nu este nimic mai mult decat o dereglare a creierului, dar uimitor, dupa atatia ani exista oameni care se trezesc si sustin vechea ipoteza cum ca bolile psihice sunt cauzate de demoni si unul din acei oameni este un CRESTIN si anume quickhelpf.
Acum si mai mult timp,in anticihitate, se credea ca SOarele se invarte in jurul Pamantului, dar dupa sute de ani de cercetare si sacrificii adevarul nu a mai putut fi tagaduit si s-a ajuns la concluzia ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui,dar incredibil, dupa sute de ani de sacrificii apar anumiti oameni care sustin acea veche pacatoasa ipoteza, cum ca Soarele se invarte in jurul Terrei si unul din acesti oameni este un CRESTIN si anume Allrc24Orthodox.
Cum este posibil ca vechile idei sa fie iar considerate adevarate, in ciuda realitatii, care acum este mai mult decat evidenta,? Cum se face ca majoritatea oamenilor care recurg la gandirea din Evul Mediu sunt crestini?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate mai inferne.astia au ramas in evul mediu.si eu sant crestin, da sincer mie infiderent cine si in jurul cui se invarte, cata vreme toate sant la locul lor.e pur si move.cat despre cei doi, sant prosti tare.e atat de evident ca tu esti mult mai destept decat ei incat chiar iesi in evidentie. dragi crestini, imi pare cu regret da inferno e mult mai destept decat insusi el.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Vezi? A fost chiar asa greu sa recunosti?

Răspuns utilizator avertizat
55 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Biblia este de o multilateralitate remarcabila. Ea este in acelasi timp carte de credinta, de legi si de istorie. Ea furnizeaza fundamentele pentru numeroase domenii ale stiintei si contine mii de reguli de viata pentru diferite situatii. Ea este cel mai bun sfatuitor in privinta casniciei si descrie cum trebuie sa ne comportam fata de parinti si copii, fata de prieteni. Nici o afirmatie din Biblie nu s-a dovedit a fi falsa.Niciodata referirile stiintifice din Biblie nu au trebuit sa fie revizuite pe bazele rezultatelor cercetarilor. Dimpotriva, exista numeroase exemple pentru faptul ca amanuntele stiintifice din Biblie au fost confirmate stiintific de abia la sute de ani dupa scrierea lor (Numarul stelelor, forma pamantului).

| AnonymousFreedom a răspuns (pentru EmaS):

Raspunsul asta il repetii non-stop.Esti cumva pusa pe functia de robotel cu aceleasi idei fixe?''Fratilor,, ati innebunit cu aceasta carte plagiata in totalitate.Stiu cel putin 50 de mituri din aceasta carte numita ''Biblia,, care au fost copiate din alte religii aparute inaintea ''Crestinismului,, cu numele personajelor schimbate, nimic mai mult.Care istorie?laughing.Aia distrusa si rescrisa de catre ''Evreii,, si ''Crestinii,, creand o ''Istorie Falsa,,. Tine minte ca noi doi jucam la categorii diferite.Care legi, numai vorbii in necunostinta de cauza.''Crestinismul,, a fost adus cu forta in Europa prin intermediul ''Inchizitiei,,. Numai incerca acest stil de conversatie, in care vrei sa induci omului ca tu detii adevarul.''Cuvantul lui Dumnezeu,, era cumva cuvantul altor miturii.Un ''creator suprem,, trebuia sa aiba un cuvant diferit si autentic.Iti dovedesc eu ca 99% din afirmatiile ''Biblice,, is false si plagiate, sa numai vorbesti prostii pe viitor.Toata Geneza ii copiata ca sa intelegi. expresia "Să fie lumină" a fost furată de la creaţia Thebei;
separarea apelor a fost furată din mitul creaţiei care aparţinea egiptenilor;
Adam şi Eva sunt de fapt Geb şi Nut din mitul egiptean;
crearea Evei din coasta lui Adam a fost furată din mitul lui Enki şi Ninhursag; Numa personajele difera si sunt schimbate insa mitul este acelasi identic.Intreaga viata a lui Moise a fost furata din alte mituri.

| EmaS a răspuns (pentru AnonymousFreedom):

Mai stiu si alte poezii dar nu cred ca esti dispusa sa le citesti.happy

| Zenicide a răspuns (pentru EmaS):

(Numarul stelelor, forma pamantului)
Ma faci sa rad. Stie biblia numarul stelelor din galaxia noastra?:)) Pamantul biblic e plat, nu ai cum sa negi asta. Poftim si ilustratie cu un indivif care isi baga capul in "firnament" sunt sigur ca cunosti expresia (pwn intended)
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Flammarion.jpg

| AnonymousFreedom a răspuns (pentru EmaS):

Nu dispun de timpul necesar, pentru a asculta persoane cu functia de xerox.Tu esti dispusa sa mi le spui desigur, insa ai intuit foarte bine faptul ca nu sunt dispus sa le citesc.

| EmaS a răspuns (pentru AnonymousFreedom):

Si nici nu ma oboseam.laughing

| AnonymousFreedom a răspuns (pentru EmaS):

Striga la ''cer,, ca lupul. Pupa doua, trei icoane.Ar merge si un jogging spre cea mai aproapiata ''Biserica,,.Eu nu am calitatea ta, de semi-zeu la intamplare.Numai te forta sa-mi raspunzi, iti irosesti timpul, crede-ma.

| EmaS a răspuns (pentru AnonymousFreedom):

Eu nu pup icoane, ma rog in Duh si Adevar. Da, sunt fiica de Imparat!

| Inferno explică:

Sucuzati dezacordul de la prima fraza.

| Inferno explică:

Dar toate sunt interpretable. Nu ai sa gasesti un citat din Biblie in care sa spuna : "PAmantul e rotund" Nu ai sa gasesti, ai sa gasesti un citat ce poate fi interpretat de asa natura incat sa spui ca sugereaza acest lucru.

| Inferno explică:

Pai sunt, asta e ideea, sunt interpretabile. Un satanist de exemplu interpreteaza Biblia intr-un mod total diferit de un crestin.
Doar am rasfoit putin Biblia, geneza si altele si am observat ca toate frazele pe care le citesc sunt asemeni "previziunilor" facute de Michel de Nostredame, vagi si interpretabile.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Inferno):

"Things are not necessary what do you see. This way you look at it, the way you describe it, so the way of describing, always, that is according to the use you want to make it."

| Inferno explică:

Si profetiile lui Nostradamus sunt vazuate diferit. Pentru un om este absolut clar ca reprezinta previziuni ale viitorului in timp ce pentru altul sunt doar niste cuvinte fara sens.
Tu nu crezi in autenticitatea profetiilor lui Nostradamus, iar eu pot sa-ti dua replica pe care si tu mi-ai dat-o si anume: "Poate ca asa le vezi tu! "
Tot asa si fiecare adept al unei religii vede religia sa total diferit de un adept al unei alte religii. Cand o sa intelegi ca totul tine de perceptie si nimic nu este sigur? Simturile sunt cele mai inselatoare lucruri, poti sa simti ca ai gasit adevarul absolut in crestinism asa cum un budist poate sa simta cu aceiasi intensitate ca a gasit adevarul in budism.
Poti sa simti ca exista Dumnezeu asa cum poti sa simti ca nu exista Dumnezeu.
Poti sa simti ca a manca gandaci sau chiar a recurge la canibalism este un lucru scarbos sau poti sa simti ca este un lucru foarte normal (asa cum simt anumiti afircani din triburi).
Un african care se roaga la conserve ce cad din cer (nu este o gluma, chiar exista acest cult intr-o anumita regiune din africa) are impresia ca aceasta credinta este 100% justificata asa cum si tu ai impresia ca (,)credinta ta este 100% justificata.
Toti sunt convinsi ca au dreptate.

| Dandanache a răspuns:

"uscatul reprezinta 1/3 din suprafata pamantului"

Imi amintesc ca e de fapt o greseala de traducere in biblia Cornilescu, care a permis (de fapt, a dus voit la) interpretarea ca uscatul are 1\3 din suprafata Pamantului. Biblia Ortodoxa stiu ca nu pomeneste nimic despre asa ceva.

| sabin89 a răspuns:

"Vrei sa fii prietenul meu? Iti urmaresc intrebarile...". Ei, vezi? Nu a fost zadarnic efortul asiduu pe care l-ai depus pe site pana acum. Ai facut deja un adept. Mai continua. Incet-incet poate infiintezi o noua secta.

| Inferno explică (pentru sabin89):

Daca realitatea poate fi inclusa intr-o secta, atunci o secta voi face.

| EmaS a răspuns (pentru Inferno):

Si daca aceasta secta exista, ce faci?

| Mădă0611 a răspuns:

Tot ce scrie in biblie e corect. Daca scrie ca stelele o sa cada pe Pamant ca smochinele, asa e: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cc/Star-sizes.jpg
Au dreptate crestinii, doar dumnezeu ne scoate la vedere dovezi false ca sa ne incerce credinta, noi am picat testul :(

| Zenicide a răspuns (pentru Mădă0611):

Misto poza star sizes :) Uite un clip care contine acelasi lucru plus da multe alte palme peste bot crestinilor, intr-un singur video! :))
http://www.youtube.com/watch?v=uephBmkupvQ

| Mădă0611 a răspuns (pentru Zenicide):

Dap. Ma uitam intr-o noapte pe Stellarium sa vad ce nu vad, ca era innorat, si o stea mi-a atras atentia, Betelgeuse, aflata la 427, 47 ani lumina, se vedea foarte mare.
Da, fara stiinta traiam inca in pestera oh go on
(pentru cine nu stie: 1 an lumina = 9.46 de trilioane de kilometri (9460000000000000 km).)

| Mădă0611 a răspuns:

Cine se revolta? Pai ce meteoriti, ca si in 2013 (maine poimaine) lumea crede ca ploaia de stele chiar inseamna ploaie de stele, adica pica stele pe Pamant, acum vreo 2000 de ani sigur credeau la fel. Ideea era ca biblia e scris de oameni, fara vreo insuflare divina, deci au scris ce credeau/stiau. happy
Care sunt acele informatii stiintifice de mare precizie?

| Mădă0611 a răspuns:

Nu, ca am gasit link-ul :P
http://www.theophilos.3x.ro/......nezeu.html
S-o luam altfel: de ce nu s-au zis aceste lucruri in Geneza, in primele versete? Pentru ca oamenii le-au descoperit mai tarziu, asa cum oamenii de azi inca descopera lucruri noi.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

Mi-am amintit cum poti afla ca aerul are greutate. Intr-o incapere unde e aer cald, daca deschizi usa, sa zicem, si intra aer rece, cel rece o sa vina pe jos in timp ce aerul cald o sa iasa pe sus. Asta se observa cu ochiul liber si te pune pe ganduri, daca n-ai ce face. De ce n-a zis si ce greutate? laughing) Tot aici se observa ca aerul se misca.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

"Cum este posibil ca vechile idei sa fie iar considerate adevarate, in ciuda realitatii''
La fel cum vechea biblie este luata in calcul si in ziua de azi, unde tehnologia si stiinta se desfasuara intr-o armonie neincetata, astfel, cretinismul debiteaza concentrare maxima asupra inconstientei evolutive.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Fiind prea explicit si plin de adevar, supui creierul mediocru unor experiente halucinante, crezand de fapt ca spune adevarul dar de fapt, greseste.
Oricum, ma pufneste rasul cand vad raspunsurile religioase...ar fi cazul sa nu mai punem inrebari in aria ''parcului de joaca'' numit religie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Soarele sa invarte in jurul pamantului sa te arda pe tine la poponeata sa-ti faca fund de maimuta. Ia du-te vezi! happy

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Nici amuzant, nici jignitor, doar o aberatie fara sens, felicitari.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Vrei sa fii prietenul meu? Iti urmaresc intrebarile cu sufletul la gura happy. Plizz! happy

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce faci draguto, ai devenit atee?

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Ce naiba vrei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Mi s-au eliberat niste substante-n cap.
Tulai, ca greu te lasi! Ne luptam cu lasere ca-n razboiul stelelor sau aruncam armele si ne batem corp la corp ca barbatiii? Ce culoare preferi la matase: rosu, roz sau negru ca asta-I uniforma mea de corp la corp?!
Binie bai, hai ca te las in pace sa te lupti cu credinciosii laughing))

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

"Mi s-au eliberat niste substante-n cap" E bine de stiut ca ai unul, dar oricum nu cred ca are vreo intrebuintare, cu exceptia faptului ca poti sa bati cuie in perete cu el.
Intrebarea e: AI si creier? Sau la dumneata 90% din capacitatea de a gandi este data de maduva spinarii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Hahaha!
Ooo, ce citat frumos! Mai ales din gura ta. Asa DA! laughing

Răspuns utilizator avertizat
| LoveToHate a răspuns (pentru anonim_4396):

Plizz? Serios?

| justitiarul a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu pot sa cred! Te-ai intors! Cand credeam ca te-am pierdut! straight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru justitiarul):

Hai mai justi, doar nu vorbesti serios. Tu esti preferatul preferatilor. Mai am putin si te propuun la Iepurica pe bancmota de 1 leu. Voi strange un milion de bancnote happy.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveToHate):

Pe mine m-a invatat mama sa vorbesc frumos cand cer prietenia la baieti happy. Si mi-a zis sa dau si ciucalata daca trebuie, da' n-a trebuit happy.

| LoveToHate a răspuns (pentru anonim_4396):

Lol,nu ma intereseaza unde, cand si cum ceri tu prietenia baietilor, oricum ca fata nici n-ar trebui sa faci acest lucru.
Nici macar nu exista cuvantul "plizz", e o prostie, cum indraznesti sa jignesti prin prostia ta o limba asa minunata ca limba engleza? Daca nu ai habar macar abtine-te!

| justitiarul a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu esti preferata mea dar te propun pentru moneda de 5 bani.Ce vrei sa fii? Cap sau pajura?

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveToHate):

Ai dreptate, itz biutiful happy

| LoveToHate a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti penibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da de unde? nevoie sa-ti spun ce-ti place si hopa fundita.eram la vanatoare de fundite.multam si n-am cuvinte

| Gamerita a răspuns:

Da sa stii..si niste demoni au inventat nave spatiale dotate cu tehnologii..gandeste.te si tu logic..de unde dracu sa faca aia rost de tehnologiile alea laughing. citeste si u in Biblie

| WhiteMoth a răspuns:

Too dumb to understand science? Try religion!

| Ad1tza a răspuns:

Unele biserici nu stiu din ce cauza afirma ca soarele se invarte in jurul pamantului, in biblie nu scrie asa ceva.
In biblie nu scrie de posedari...
Si nici macar de demoni, doar de ispita placeri adica Diavolul.
Crestinii sunt fortati de popi sa creada in duhuri deoarece ca sa scapi de ele trebuie sa pupi moaste, sa iti sfinteasca unu casa, ciudatenii de astea.
Totu se leaga, crezand in existenta in ce ai anuntat tu acolo. iese banuhappy

Răspuns utilizator avertizat
| Ad1tza a răspuns:

Imi amintesc parca de o exorcizare pe care o facut-o Isus... si de demoni nu stiu nu-mi amintesc

| 2k a răspuns:

"Crede si nu cerceta"... Te asteptai cumva la niste idei mai relevante din partea lor?

| AnonymousFreedom a răspuns:

Si vor fi considerate ''adevarate,, aceste idei fixe.''Crestinismul,, este cea mai distructiva inventie a omului din istoria umanitatii. Evreii şi creştinii au distrus istoria şi au rescris-o, creând o poveste. Creştinismul nu are nimic original, totul a fost împrumutat şi prelucrat de la religiile care au apărut înaintea creştinismului cu sute, eventual mii de ani.Creştinismul nu are absolut nimic de a face cu obeliscul, din moment ce acesta aparţine culturii egiptului antic. Creştinismul de fapt a fost adus în Europa prin intermediul Inchiziţiei. Nimic, dar absolut nimic nu aparţine creştinismului, totul a fost furat şi mutilat. De asemenea, capii creştinismul au folosit un regim de teroare similar cu cel al comunismului pentru a asigura spălarea creierelor şi a fi siguri că nimeni, dar absolut nimeni nu se va putea documenta şi deconspira.Creştinismul a fost de fapt inventat de catre om cu scopul de a manipula oamenii din cele mai vechi timpuri si pana in ziua de azi. De la inchizitie, pana la "rezervarea" unui loc in rai sau "daruirea" corpului catre preoti. Oricum, asta nu ii tot.Am o teorie foarte lunga, care o pot dovedii si pot prezenta ca ''Crestinismul,, si ''Biblia,, este doar o conspiratie Evreiasca, si sa prezint lumii adevarul mascat care se ascunde de mii de ani in spatele ''Bibliei,, si ''Crestinismului,,.Si pot proba absolut fiecare cuvant scris prin dovezii, eu nu ma arunc in afirmatii nefondate.Ce cauta simboluri ale religiei Egiptului in incinta Vaticanului? Chiar în biblie scrie că egiptenii erau duşmani înrăiţi ai creştinilor.Cum a fost si ''Holocaustul,, impotriva ''Evreilor,,.Tot o conspiratie.Hitler era sponzorizat si finantat chiar de o familie de ''Evreii,, pe nume ei Rothschild pentru a justifica aparitie statului Israel si a castiga anumite beneficii.Scopul crearii ''Bibliei,, de catre ''Evreii,, este un scop foarte bine definit si il pot proba.De ce in anumite ''Bisericii Crestine,, din Europa se afla statuii de piatra ''Garguii,, care sunt sculptatii.Crestinismul a imprumutat lucruri chiar si din ''Satanism,,.Sa facem un exercitiu de imaginatie si sa presupunem, ca va veni cineva cu o proba indiscutabila ca ''Dumnezeu,, nu exista, si atunci ''Crestinii,, o sa zica ca exista si ''Biblia este cuvantul lui Dumnezeu,,.Nu ai cum sa schimbi aceste idei implementate cu forta.

| BlueElf a răspuns:

Fiecare om are dreptul sa creada in ce vrea!

| Dumitrache_Dragos_1993 a răspuns:

Cum ai spus si tu, biblia nu e o carte preistorica. Inseamna ca "descoperisera" si ei vantul, sau observasera si ei ca prin scurgerea sangelui din corp rezulta moartea, Lucruri care se pot afla, fara sa ai mari cunostinte. Si in plus se poate crede orice dar e posibil ca ceea ce a fost numit divin, ar poate fi pur si simplu mult prea dezvoltat pentru a fi inteles de oameni din vremea respectiva, cel mai simplu ex e ploaia care se credea o binecuvantare, un fenomen divin.