| xBlackUndergroundx a întrebat:

Ce ziceti de preotul asta? Mai exista oameni care cred ca soarele se invarte in jurul Pamantului? https://www.youtube.com/watch?v=ZLdcVG9aUYQ

17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Toţi cei cu "se înşeală" se înşală (scuze, îmi zgâria retina).

| milan9 a răspuns (pentru NOname):

Tu ia şi pronunţă cum te simţi mai bine, că cei de la Gramatica Academiei au ei grijă să facă modificări după cum li se "înşală"... happy

| Dandanache a răspuns:

Interesant. Toti crestinii de pe TPU, de la martorii lui Iehova pana la ortodocsi, au descoperit adevaruri stiintifice fara tagada in Biblie. Totusi, parintele din imagine plus antemergatorii lui canonizati, de el mentionati, cred altceva, neobservand, desi sunt exegeti ai Bibliei, adevarurile alea devenite atat de evidente astazi in epoca moderna chiar si pentru un mirean. Ceea ce ma face sa ma intreb, cine se insala (din punct de vedere religios, nu stiintific): Sfintii Parinti sau credinciosii de astazi?

| milan9 a răspuns:

Parintele acesta face greseala de a prelua in mod literal niste exprimari metaforice. In functie de punctele de reper alese, lucrurile pot fi enuntate diferit, astfel ca in raport cu un punct fix soarele descrie un arc de cerc pe bolta cereasca.
In descrierea proceselor mecanice, la fizica, punctele de reper sunt foarte importante.

Nu se poate spune ca cineva acum 2000 s-a inselat din moment ce respectivele exprimari au putut fi raportate la un sistem strict de puncte de reper, fie acele exprimari au putut veni ca simple exprimari metaforice nevinovate...

| milan9 a răspuns:

E prima persoana (si evident, singurul preot) pe care il aud sustinand acest lucru.

Daca am fi trait acum 2000 toti de aici am fi sustinut geocentrismul, si asta din lipsa de cunostinte stiintifice, dar asa, el nu are circustante atenuante. Interpreteaza gresit afirmatii metaforice care in fond se refereau la realitati spirituale, morale.
Si in Sfanta Scriptura spre exemplu revelatia divina a vizat aspecte ale spiritualului si nu satisfacerea nevoii de cunoastere stiintifica.

| milan9 a răspuns:

La urma urmei conteaza foarte mult SISTEMUL DE REFERINTA si punctele de reper.
In raport cu alt punct din galaxie sau din afara ei, chiar si Soarele executa o miscare, o deplasare curbilinie, automat si in raport cu Pamantul. happy

| zurick a răspuns:

Nu cred ca pentru el e asa clar ca soarele se invarte in jurul pamantului(evident fals)pentru el e clar ca sfintii nu pot fi corectati de stiinta.Conceptie idioata care o imprastie peste toti oamenii care vor sa-l asculte...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E veche, a mai fost postata aceeasi intrebare, si se mai inseala unii voit

| sublime89 a răspuns:

E un crestin adevarat acest preot. Chiar nu inteleg de ce se mira crestinii. Acesta este un crestin autentic, nepatat de toate descoperirile stiintifice facute in ultimele secole. De ce sa ne miram? De cand e normal ca o religie sa renunte treptat la teoriile ei, care ar trebui sa fie fixe, si sa accepte noi idei venite din partea celor care se bazeaza pe observarea si interogarea naturii?

| M25M a răspuns:

Nu asta e partea deranjanta, ci faptul ca acolo sunt oameni care il asculta si poate chiar il cred.

| CinevaNou a răspuns:

Eu sunt de acord cu el, oamenii se inseala iar biblia are dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alta facatura.aia nu sat copii. asta e una.iar mixajele sant la ordinea zilei le poate fae oricine.problema e motivul, pentru care sant facute toate acestea.nu cum sant facute.

| αndï a răspuns:

Stii, daca ai presupune ca universul e ca o bila care se invarte pe un ax, si ai muta axul sa treaca prin pamant, atunci tot universul s-ar roti in jurul pamantului, dar, nu e cazul big grin

| puscahoreangaion a răspuns:

Galileo galilei a demonstrat ca pamantul se invartesete in jurul soarelui si nu invers! de aceea exista ziua si noaptea!

| sublime89 a răspuns (pentru puscahoreangaion):

Zilele si noptile exista pentru ca Pamantul se roteste in jurul propriei sale axe.

| Darius_Ionescu_1993 a răspuns:

De ce crezi ca noua noastra generatie este asa de mult interesata de religie, atata timp cat in tara noastra popa se joaca pacanele si iti umbla pe scara blocului sa iti ceara bani de mai stiu eu ce, soarele poate sa se invarta de 10 ori in jurul pamantului, daca intelegi ce vreau sa zic.
asta este deja subiect Tabuu, dar un tabu de prost gust!

| Vladutz1986 a răspuns:

Intotdeauna or sa existe oameni care vor inventa povesti care sa ii scoate in evidenta.Si reclamea proasta este tot reclama.Adica vor doar sa fie bagati in seama.