| epicquestion a întrebat:

Adam si Eva au facut copii nu? si dupa cum s-au inmultit?
adica nu ar fi incest?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma mir ca pui problema incestului
d-abia de la copiii protoparintilor.
Pai Eva era ruda cu Adam, fiindca era creata din coasta lui. Deci, ei erau consangeni.
Pe vremea lor, incestul, asa cum il privim noi azi, nu era o problema fiindca firea umana s-a degradat treptat din pricina pacatelor.
D-abia in legea Leviticului, incestul este interzis, pentru ca sa fie viabil produsul de conceptie.

19 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Martziane, casatoria dintre Tamar si fratele ei Amnon ar fi fost posibila, conform Bibliei. Ce mai zici?

| Daavidd a răspuns:

Buna intrebare. Sa nu uitam ca biblia precizeaza ca oamenii traiau in perioada aceea cate aprox 1000 de anii. Cred ca se puteau lua impreuna dupa cateva generatii. Daca o luam logic cu totii suntem o singura familie... De exemplu sunt doi frati o sora si un baiat. Sora se casatoreste face un copil (fata) fata aceea face un baiat care v.a avea o fata, iar fata aceasta se poate lua fara sa stie cu un baiat din neamul ei, daca si fratele principal (mentionat prima data) ar avea cateva generatii...

| danay72 a răspuns:

Aceasta era metoda de a se inmulti.Profesorul LaGard Smith afirmă într-o lucrare a sa: „Este foarte probabil ca la început să fi avut loc căsătorii între fraţi şi surori, oricât de nepotrivit ar fi părut acest lucru dacă ar fi avut loc în generaţiile de mai târziu" (The Narrated Bible in Chronological Order). De asemenea, este demn de remarcat că relaţiile intime între rude apropiate au fost interzise explicit abia în anul 1513 î.e.n., când Dumnezeu i-a dat lui Moise legile pentru naţiunea Israel (Leviticul 18:9, 17,  24).

| RAY a răspuns:

Pai cum sa inceapa un mit daca nu prin ilogica

| oprescudorin11 a răspuns:

Tocmai acestea sunt o parte din consecintele Pacatului Originar. Odata cu Fecioara Maria s-a absolvit acest pacat, pecum si consecintele, celor cu Credinta, asa spune exegeza cresina.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Oamenii existau cu mult timp inainte de Adam si Eva.

| Dorugar a răspuns:

Sigur ca au facut incest, dar incestul este permis de Dumnezeu, spre deosebire de homosexualitate.
Si cand zic asta ma bazez strict pe Biblie la scena cu Lot si cu ingerii, cand ingerii lui Dumnezeu au distrus Sodoma si Gomora pentru ca erau majoritari homosexuali, dar NU l-a pedepsit si pe Lot care si-a calarit propriile sale fete pina le-a lasat gravide pe amandoua!
Asa ca nu e cazul sa te orientezi dupa Biblie ci dupa Legile oamenilor din vremea noastra

| AliGab a răspuns:

Intr-adevar, pana la aparitia legii lui Moise (cele 10 porunci si toate celelalte aditionale), lumea 1 luat amploare si prin incest. Chiar Avraam si Sara, sotia sa principala, erau frati dupa tata (Geneza 20, 12)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cineva sa ii spui lui Entheos ca e retard rau. i-as spune personal dar ma are la ignore laughing

| BogdantheDreamer a răspuns:

Ba da a fost incest. Acest incest a dus la aparitia omenirii.

Alte intrebari?

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Au avut doi frati. singura femeie de pe lume era mama lor. incest 100%

| AliGab a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Doar faptele celor 2 au fost detaliate in biblie, dar nu inseamna ca Adam si Eva au avut doar 2 fii, ci au avut mai multi copii: Geneza 4, 25

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Cei doi frati facuti de Adam si Eva se numeau: Cain si Abel.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Gresit!

Capitolul 5, Randul 4 :

"Zilele pe care le-a trăit Adam după naşterea lui Set au fost şapte sute de ani şi i s-au născut fii şi fiice."

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Pe bune? nu stii cine erau fii?
au trait 700 de ani? siguuuurrrr ca da... big grin
e plina biblia aia de inventii si prostii... ca si oamenii primitivi ce au scris-o.

| AliGab a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Corect happy

| malvinacroft a răspuns:

De ce intrebi asta - tu crezi ca Fat Frumos a dat calului sa manance jar, la propriu, si calul a inceput sa zboare, la propriu? Fiind o invatatura spirituala, nu e relativ logic ca tot ceea ce se gaseste in Biblie si Evanghelii sa fie referitor la spirit si nu la trup? Dupa ce discutii se gasesc la aceasta categorie, ma gandesc ca nu, e o idee cu totul noua, ca Evangheliile s-ar putea referi exclusiv la suflet, si nu la corp...In cazul asta, cam ce ar putea insemna Geneza conform Sf Apostol Ioan: " La inceput era Cuvantul si Cuvantul era la Dumnezeu..." Iar ortodocsii merg dupa Evanghelia Sf Ioan (spre deosebire de catolici care merg dupa alta Evanghelie).

| HellishObscene a răspuns:

Ba da a fost incest, desi parca incestul era pacat.