NOname
| NOname a întrebat:

Afaceri şi binefaceri: BOR vs ONG.
http://morometia.ro/ofcr/investigatii/afaceri-si-binefac eri-bor-vs-ong/
Păreri?

92 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......219747329/

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......515421124/

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......742660110/

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......847793966/

| alessia5158 a răspuns:

Oare sa fii devenit adepta acelui celebru dicton "crede si nu cerceta "?!

Cum se face ca dai credibilitate link-ului postat fara sa cauti informatii din surse demne de incredere ( ca de ex Ministerul de Finante -legea bugetului de stat pe anul 2011) sau cum de n-ai facut un calcul simplu tranformand in lei cei aprox. 475 MILIOANE de euro? ( 475.000.000 x 4, 2=1.995.000.000 lei, adica aproximativ 2 MILIARDE de lei!)

Pentru 2014, Secretariatul de stat pentru culte anunta :
*finantari lacase de cult( pentru 18 culte in 2014, fata de cele 14 culte din 2011)->30.000.000lei(http://www.culte.gov.ro/detaliu-noutati/vrs/IDnews/14)
*salarizare personal clerical->270.016.000lei(http://www.culte.gov.ro/detaliu-noutati/vrs/IDnews/15)
Deci, un total de 300.016.000 lei sau 69, 7 milioane de euro pentru TOATE cele 18 culte recunoscute.

Si acum, hai sa facem un calcul simplu : impartim cele 300 milioane la 7, 80 milioane( populatia ocupata+someri). rezultatul este 38, 4 lei/ persoana. Numai ca, noi populatia ocupata, nu platim nici macat atat!--- pentru ca, o mare parte, din "finantarea" bisericilor provine si din alte surse de venit la buget.

Si daca tot nu te-am convins ca nu este bine sa fii adepta dictonului mai sus mentionat, gasesti, in articol, scuza coordonatorului de proiect "Active Watch"( unul din ONG-urile seculariste care semneaza protestul) respectiv:
"„Calculul a fost făcut greşit, ca procent din PIB, şi de aici suma iniţială de 540 de milioane de euro. Este de fapt vorba de 69 de milioane de euro pentru culte, pentru că trebuia să calculăm din buget. Noi am preluat iniţial informaţia chiar din comunicatul Patriarhiei, care vorbea despre PIB, de aici greşeala. Chiar şi aşa, deşi e vorba de o alocare mult mai mică, noi ne păstrăm poziţia pentru că e vorba de finanţare de la bugetul de stat, care ar trebui să meargă spre domenii precum educaţie şi sănătate", a explicat pentru „România liberă" coordonatorul de proiect Active Watch Irina Zamfirescu."--- vezi articolul :http://www.romanialibera.ro/......tul-292531

p.s. Dezinformand sau atacand pe cei care nu sunt de acord cu convingerile/ideile/afirmatiile tale(vezi replicile date userului angeofyouheart!) sunt DERAPAJE de la nobila idee umanista de promovare a tolerantei si dialogului intre persoane cu idei/viziuni/convingeri diferite. Cum ramane cu dreptul persoanei privitor la libertatatea de gandire, constiinta si religie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru alessia5158):

Daca arunci o privire mai atenta asupra intrebarilor ei vei constata acelasi lucru. Furia pe biserica/Bor si ii invenineaza pe altii lejer. Eu stiu un lucru: ai o "problema" cu BOR du-te si protesteaza. Din exprimarile eu reies furii nemanifestate la adresa statutului social ai constat ca aici e singurul loc unde refuleaza. Din pacate nu constata ca acest su iect repetat o. And on nu o va ajuta sa isi achimbe viata in bine, nu o va ajuta sa curete"padurea de uscaturi", oameni care vor lua banii altor oameni(ca de aici pleaca totul) au existat si vor continua sa existe. E asa de frustrata ca tor ce vede :toti ma jignesc, au ceva cu mine; si incepe cu teoria dex-ul. Trist.

| milan9 a răspuns:

În eparhiile Patriarhiei Române se derulau acum doi ani 767 de proiecte şi programe sociale, din care 561 finanţate din fonduri proprii, 22 cu finanţare externă, 24 cu finanţare publică şi 160 cu finanţare mixtă.
Astazi aceste cifre cu siguranta s-au
"imbunatatit" si mai mult...

Sunt initiative binevenite, iar eu unul astept chiar si mai mult pe viitor...

| milan9 a răspuns:

În cadrul aşezămintelor social-filantropice şi prin intermediul programelor şi proiectelor sociale, au fost acordate 895.350 de servicii sociale unui număr de 211.495 de beneficiari unici.
Dintre acestea, 166.397 au fost servicii sociale pentru 105.717 copii din aşezămintele sociale ale Bisericii şi Statului, dar mai ales din familii sărace şi fără posibilităţi de întreţinere sau cu părinţii aflaţi la muncă în alte ţări,

40.987 - servicii sociale pentru 19.143 persoane cu dizabilităţi (deficienţe de vorbire, vedere şi auz, consumatori de droguri sau alte tipuri de dependenţe, persoane infectate cu HIV/SIDA),

640.694 - servicii sociale pentru 74.752 persoane vârstnice din aşezămintele de protecţie socială bisericeşti, din centrele sociale de tranzit şi adăposturi de noapte, bătrâni singuri, nedeplasabili, abandonaţi de familie şi cu grave probleme de sănătate,
47.272 - servicii sociale pentru 11.883 victime ale traficului de persoane, victime ale violenţei familiale, deţinuţi eliberaţi, victime ale calamităţilor naturale, şomeri.

| NOname explică (pentru milan9):

Iar faci pe "avocatul diavolului", milan9?

Oricât ai despica firul în patru, oricâte liste mi-ai înşira, să simulezi productivitate şi cantitate, schimbă asta cu ceva faptul că "operele de caritate" ale Bisericii Ortodoxe Române reprezintă sub 5% din banii încasaţi de la bugetul de stat?

De ce să sponsorizăm Biserica Ortodoxă Română şi nu Organizaţiile NON-Profit, care chiar fac ceea ce spun?

De ce am prefera Filantropia BOR făcută parcă după modelul Filantropica?
http://youtu.be/0vVpsJnbq3A

O părere obiectivă şi sinceră despre articol se poate, milan9 (că spam-ul acesta l-am văzut deja de sute de ori şi nu m-a impresionat)? Mulţumesc.

| milan9 a răspuns (pentru NOname):

Suma primită de la stat NICI PE DEPARTE nu acoperă costul celor 40 % din salarii (cât oferă de fapt statul), costurile de renovare, restaurare monumente, construcţii de Biserici, etc...
Banii primiti de la stat sunt prea putini pentru ca dupa cheltuielile enumerate mai sus sa ajunga si pentru instituţiile sociale. In consecinta, instituţiile sociale patronate de Biserica sunt SUSTINUTE DIN FONDURI PROPRII.

Mai exact, în eparhiile Patriarhiei Române se derulau in 2012 (acum acestea sunt bineinteles mai multe) un numar de 767 de proiecte şi programe sociale, din care 561 finanţate din fonduri proprii, 22 cu finanţare externă, 24 cu finanţare publică şi 160 cu finanţare mixtă.

| NOname explică (pentru milan9):

Ce tupeu poţi avea... împreună cu nesimţiţii pe care-i aperi!
Nu văd de ce statul ar trebui să acopere vreun cost în ceea ce priveşte cultele religioase şi să plătească facturile vânzătorilor de iluzii. Iar tu te plângi că e prea puţin?!
Îmi provoci greaţă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Oamenii ca ea merg la spovedanie si impartasanie se gudura frumos pe langa preoti dar e clar ca in minte acestor omaeni nu e altceva decat ura ai lipsa informatiei. Citesc biblia ca pe un roman de prost gust, blameaza totul si reneaga apoi dzeu e de vina pentru problemele/stilul lor de viata. Dar uita esentialul: mergi la sfintele moaste te rogi sa fii vindecat si ajutat in conditiile in care acel sfant a fost ortodox, a predicat din biblie, a primit bani pentru ridicarea de manastiri si biserici si rezultatul este acesta.
Intr-adever preoti cu har sunt peste tot ochii sa ai sa-i vezi, si sa nu uitam ca:"orice padure are uscaturile ei!"
Asta asa... Ca tot blameaza ceva ce nu cunosc, nu vad, nu inteleg desi totul le sta la discretie.
Ce are de-a face credinta ta cu greselile altora? Ce treaba are drumul tau in dzeu cu pacatele altora? Cine suntem noi sa judecam? Nici o grija! Are cine!

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Ai venit şi aici cu bârfa ta de prost gust?

Nu ai habar ce fel de om sunt şi ce fac sau nu fac (îţi aduc la cunoştinţă că nu am călcat în biserică de ani de zile şi nu intenţionez), aşa că nu arunca cu afirmaţii idioate bazate exclusiv pe imaginaţia ta bolnavă!

Când îţi ignor tâmpeniile şi toate atacurile, toate băgările în seama stupide şi gratuite, nu ţi-e clar că nu mă interesezi, că nu-ţi înghit prostia şi nu o să stau să explic evidentul unui obtuz cu mintea spălată şi cu aere de mare moralist şi înţelept?

"Cine suntem noi sa judecam?"...şi faci pe judecătorul cu mine. Tare ipocrit mai eşti!

În loc să te porţi ca babele bârfitoare de la biserică, mai bine ai încerca să fii util şi la obiect. Până acum ai fost irelevant, stupid şi degeaba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Ar trebui sa mergi pe burta... In loc sa vii cu gura mare.Gratuit! Stii tu de ce! Sau sa zic: stim noi de ce? Relax nici nu m-am obisit sa iti citesc pomelnicul jalnic si lipsit de esenta. Lasa dex-ul! Succes!

| NOname explică (pentru anonim_4396):

"Cu gura mare, gratuit, jalnic si lipsit de esenta"...te-ai caracterizat perfect.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

De ce te simti NONAME jignita in prorpiul amor? Nu faci cata realitatii tale? Trist. Stii si in cazul mirenilor se spune la fel:"e plina padurea de uscaturi!" E asa o placere sa discut cu tine gratuit chiar!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Am un asa chef de"barfa" si o pofta de o cafea numai buna la ora asta asa calduroasa.
Poate o "punem" de-o cafea! Ce zici? Gratuit chiar!

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Pentru mine e o plăcere să discut cu oamenii inteligenţi, neipocriţi şi interesanţi. Tu nu faci parte din această categorie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Cine se aseamna se aduna. laughing ce ai tu nu se poate numi inteligenta. Mai degraba frustrare aruncata la voia intamplarii pe acest site! Dupa cum spuneam gratuit chiar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Gata ai trecut la categoria "inteligentilor" sau "non existentilor"? Gratuit chiar laughing

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Tu te aduni cu fanaticii şi ipocriţii ca tine prin biserici. Aici te-ai băgat neinvitat (şi din 6 postări în niciuna nu mi-ai răspuns la întrebare).
Aprecierea din partea unui specimen ca tine ar fi o insultă, aşa că mulţumesc.

M-ai plictisit destul. Treci la o bârfă în altă parte!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Asta e tot ce poti? De obicei citai din dex. Incerci sa fii romanticoasa? laughing nu fi gratuita chiar!
De la adevar la fanatism intr-adevar m-as trezi in aceeasi oala cu tine gratuit chiar!
Cand zici ca o "punem" de o cafea ca tot e "belea" situatia asta gratuita chiar happy; P

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

La afirmatia asta te-ai cam ars. Poti pretinde pana in panzele albe dar amandoi stim cine esti. Nu-i asa? Pe facebook se luptau tigancile la gura ta, ai umplut frigidere cat pentru ani intregi. Aici esti o "doamna". Un statut imaginar gratuit chiar. Daca tu ai uitat ce ai facut vara trecuta Eu Nu. Acum Te mai plictisesti?

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Nu ştiu despre ce vorbeşti. Mă confinzi cu cineva, haluzinezi sau fabulezi.
La ce comportament psihotic, mitoman şi paranoid ai, ţi-aş recomanda un consult psihiatric. Sănătate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Ce ziceai de uitatul in oglinda? La ce film te-ai uitat? Macar ai idee ce repezinta acei termeni? Esti constienta ca: daca ti se ia la "puricat" modalitatea ta verbal-agresiva reda aceeias termeni pe pariu. Ce ma duce cu gandul decat la un lucru simplu. Subconstientul tau reda cu disperare tipatul de ajutor. Iar in ce priveste confuzia: serveste cui vrei "gogoasa" gratuit de plictisitor chiar. Stii tu la ce ma refer.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Omule bolnav ce eşti şi lipsit de bun simţ, dispari, nu mă obliga să dau primul în viaţă ignor!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

De pe contul acesta sau de pe alte conturi? Daca asta e primul tau ignor atunci eu sunt miliardar in euro. laughing

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Omule, dacă ai dovezi pentru afirmaţiile tale, prezintă-le, dacă nu, du-te şi cântă la altă masă!
M-am plictisit de aberaţiile tale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

De obicei esti mai sloboda la gura. Ce te retine? A...da! Imaginea laughing hai sa facem un joculet.
Noname a fost primul cuvant care ti-a venit in minte sau a trebuit sa alegi din mai multe nick name-uri?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu imi vine sa cred ca exista oameni care gandesc atat de bolnav de parca prostia ataca si ultimele urme ale civilizatiei si vine un cacatel in palton teologic crezandu-se cine stie ce cruciat al miso miso miso ceva gen ''uite cat de sadic pot sa fiu'' intr-o nebunie pe care nimeni! nu o vrea! de ce?!? de ce ai fi asa un...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce te frustreaza sufletel?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti sa gandesti putin inainte sa raspunzi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci asta e frustrarea ta? Spune tot ca o sa ge simti mai bine dupa. Hai ca esti intre prieteni/e. Succes.

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

"costul celor 40 % din salarii" laughing ai auzit ceva de 40%, salariu, stat si popi, dar nu ai inteles tot si dai peste tot cu asta ca deh, daca tu n-ai inteles, ateii, care sunt prosti, n-au cum sa inteleaga. Popii primesc de la stat 60% din salariul brut castigat de un popa, care e cel putin 1100 lei, unii avand salarii ridicol de mari, cheltuielile sunt suportate de catre stat, adica cetateni, chiar si cheltuielile caselor parohiale, sau cum se numesc, cutia mile si donatiile raman ale popiilor, care cer bani pentru a-si face datoria, pentru care sunt deja platiti. Nu stiu cine ti-a spalat mintea chiar in halul asta, dar e grav.

| NOname explică (pentru Mădă0611):

Chiar foarte.hee hee

| milan9 a răspuns (pentru Mădă0611):

Chiar daca suma primita de la stat e de 60% din salariul brut (după ultimele mele informatii era de 40%) trebuie să ţinem cont că ei îşi plătesc toate taxele și impozitele salariale, care inseamna aproape 40% din salariu.

Deci din banii primiti de la stat cu ce vor ramane ei? Din 60% din salariul BRUT elimini 40% si ramâi cu un 20% oferiti de stat. Ei bine, nu stiu daca esti esti familista, dar cum crezi ca poti duce o familie doar cu 20% din salariu?

Dacă ai fi preoteasă să vezi tu atunci cum vei trage de preot, cum vei pune presiune pe el...
In câte oare din cazurile în care preotii au ajuns sa greseasca în privinţa unor taxe nu s-a întîmplat ca asta să vină şi din cauza unei presiuni puse de familie, şi în special de preoteasa. (Să nu se înţeleagă greşit, n-am nimic cu cucoana preoteasă... happy )

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

Dar salariul lor nu e de 800, cat e salariul minim, 1100 e salariul minim al unui popa incepator, altii castiga si 5000 sau 10000, sau chiar mai mult, cu cat au mai multe bling-bling-uri, cu atat primesc mai mult de la stat, iar acel 40% pe care statul il retine e pentru ca li se permite sa isi opreasca toti banii pe care ii primesc de la creduli, aaaa credinciosi, cum ziceam, cutia milei, donatii, probabil scutirile de impozite si taxe.
Stai linistit ca oamenii dau bine cu banul, ca doar sunt pacatosi, iar pacatele se iarta in functie de cat de darnic esti cu popa. Tu esti preot sau viitor preot? Ca prea ii aperi. Au venit niste tanti sa donam bani pentru bisericile sarace, oky, exista astfel de biserici, exista popi nehoti, cat de cat crestini, care merita tot respectul, dar de ce nu ii ajuta prefericitul "dorel"? laughing Are numai masini de lux, aur peste tot, vrea si o casa de 400. 000 de milioane de euro. Un milion de euro e 44 de miliarde lei vechi. smug

| milan9 a răspuns (pentru Mădă0611):

Salariul minim nu e mai mare decat in invatamant. Ei primesc astfel la inceput acel 20% care ramane dupa scaderea impozitelor dar din 800 si nu din 1100 sau mai mult...
Nu-i confunda pe preoti cu mitriopolitii, care sunt 4 -5 in toata tara. Sunt diferente foarte mari.

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

Tot popi sunt, tot despre smerenie vorbesc. Totusi, profesorii nu isi fac scoli la fiecare colt de strada ca le asigura statul afacerea, au de trecut niste examene in fiecare an, sau cel putin 3-4 ani, muncesc cel putin 8 ore pe zi, nu sunt scutiti de taxe si impozite, primirea anumitor bunuri se considera infractiune si se pedepseste conform legii; nu cer bani pentru a veni la ore si a-si face treaba, cum cer popii pentru o inmormantare, un botez, o nunta, o slujba pentru nu stiu ce, ai zice ca se deplaseaza si bla bla, dar el primeste salariu pe 4 ore pe saptamana, in timp ce un profesor face de 10 ori mai mult, iar munca lui e mult mai grea, de fapt popa nu face nimic, ai putea pune orice batranel cu 5 clase sa vorbeasca in locul lui, si n-ai vedea vreo diferenta. Imi preai marisor, dar daca ai vreo legatura cu teologia, esti abia la seminar thinking clasa a 12-a nu.

| sublime89 a răspuns:

BOR = mafie sustinuta de stat. Iar un stat care sustine mafia nu poate fi numit decat stat mafiot. Romania a ales singura sa ramana o tara plina de indoctrinati. Nu ne-a impus nimeni asta, deci nu putem da vina pe altcineva. Poporul face o tara, iar poporul roman asa tara a stiut sa faca.

| KhludCiprian a răspuns:

Concluzia ce pare din comparatia acestor grafice e ca BOR nu e ONG. Adica nu exista o corelatie intre bani si beneficiu.

Mai mult, cu siguranta cand cineva (precum Remus Cernea) critica BOR, se pare ca statul chiar se simte ofensat:
http://www.hotnews.ro/......-lucru.htm

Rusine, oameni ca astia fac de rusine pe crestinii ce chiar fac o fapta buna din umanitate (sau ateii ce o fac, sau oricine altcineva) si chiar lucreaza in ONG-uri (sau nu numai)!

Pacat ca traim intr-o tara atat de anapoda!

| NOname explică (pentru KhludCiprian):

Absurdul mi-a ajuns până-n gât...
În loc să înceteze cu finanţarea cultelor sau măcar să reducă din ea, idioţii din parlament aprobă alte cretinităţi în defavoarea oamenilor. Parcă s-au tâmpit toţi în disperarea sa de a-şi păstra funcţiile.

Ruşine! Ruşine lor, ruşine "preafericilor" şi ruşine nouă, că încă-i mai suportăm!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

laughing acum vad ca intrebare era pusa de tine laughing laughing laughing. De asta esti asa stropsita laughing Du-te femeie si fa protest in fata sediului. Nebuni ca tine destui laughing gratuit chiar laughing dar asta nu inseamna ca unii nu fac bani pe spatele altora, gratuit chiar. Ceea ce omiti tu gratuit chiar este ca generalizezi gratuit chiar. Intr-adevar iti trebui multa inteligenta sa dai copy paste de pe un site pe altul. Gratuit chiar laughing hai la o cafea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In pofida flame-ului, a atacurilor personale si a parerilor impartite totul se reduce la o logica simpla. TOTI cetatenii cu venituri in Romania platesc taxe. Guvernul sponsorizeaza biserica ortodoxa din taxele tuturor fie ca sunt romani sau straini, fie ca sunt crestini ortodocsi sau iluminatti reptilieni. Eu, de exemplu, nu ma duc la biserica, nu cred in dumnezeul crestinilor ortodocsi sau in obiceiurile acestora. Asta nu inseamna ca nu le respect alegerea dar inseamna ca nu vreau sa-i sponsorizez. As vrea ca banii mei sa ajunga la camine de copii, in spitale, in scoli, in azile de batrani. Nu vreau ca statul sa cumpere icoane din banii mei, la asta se rezuma totul. Ok, vreti biserici si popi, vreti sa aveti unde sa va rugati, perfect de acord. Dar o faceti din banii vostrii, nu din ai mei. Daca maine statul ar sponsoriza religia musulmana si ar incepe sa construiasca moschei oare cum are reactiona crestinii nostri ortodocsi? In aceeasi situatie ne aflam noi, cei care nu avem nici o treaba cu crestinismul. La asta ar trebui sa se rezume totul.

La ce se rezuma in realitate este potentialul imens de manipulare pe care il prezinta bisericile. Statul nu doreste sa inceteze a finanta bisericile pentru ca poate influenta masele cu ajutorul acestora. In al doilea rand, trebuie tinut cont ca biserica va rascula crestinii impotriva statului in momentul in care acesta ar opri finantarea ortodoxismului. Crestinii nu sunt recunoscuti pentru capacitatea de a realiza ca sunt manipulati, daca ar fi fost, nu ar mai fi existat crestini... Asa ca o mini revolutie, intr-o astfel de situatie, e o alternativa cat se poate de reala. Statul si daca ar vrea sa schimbe ceva are mainile legate.

Parerea mea e ca dormim cu ne asternem si ca lucrurile sunt infint mai complicate decat le percepem la prima vedere.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Excelent raspuns! Vezi adânc şi departe.
Multumesc, Krakilla.

| DarkAndDreary a răspuns:

Nu se mai fac bani din biserici?

| NOname explică (pentru DarkAndDreary):

Adică?

| DarkAndDreary a răspuns (pentru NOname):

Nu inteleg ce pot face cu atatia bani.

| HowdidIgethere a răspuns:

Daca legea proprietatii ar fi fost respectata de Cuza si de comunisti, Biserica nu ar avea nevoie de finantare de la stat.

| Holiday a răspuns (pentru HowdidIgethere):

Daca legile ar fi respectate, atunci BOR-ul ar fi acuzata de inselaciune, printre altele, mai exact au vandut ceva ce nu pot oferi, si anume viata vesnica. Toate acele bunuri pe care le-au avut si le au sunt rodul acestei inselatorii. Asa ca nu doar trebuiau confiscate, dar, conform legii ar trebui sa raspunda si penal. Pe langa obligarea oameilor de a munci fara plata pe pamanturile bisericii si altele.

| HowdidIgethere a răspuns (pentru Holiday):

Eu de buna voia mea merg si cotizez la biserica, fara sa fiu inselat de nimeni. Nu m-a convins nimeni, m-am convins singur si am dreptul sa cred in ce vreau.
Nu este un argument pentru incalcarea legii proprietatii LEGAL obtinute.
Mai degraba poti spune ca o afacere este inselare, pentru ca platesti in pret un profit, fiindca nu ai incotro.

| Holiday a răspuns (pentru HowdidIgethere):

Si la Caritas oamenii depuneau bani de buna voie, nu-i obliga nimeni, dar si aia au promis ceea ce nu puteau da, cine a zis ca esti obligat? Eu am spus ca nu ofera serviciul pentru care platesti.
Despre afaceri, preturi, profit, etc si cum functioneaza ele nu cred ca are rost sa vorbim, din cate vad nu ai nici minime cunostinte, dar ce trebuie sa retii e ca daca platesti cuiva ceva (si asta nu se reduce la bani), iar acel cineva nu iti da produsul sau serviciul promis la standardele promise se cheama inselaciune(cu exceptia cazurilor de forta majora, dar aici nu e nici pe departe vorba de asa ceva).

| ElenaRomann a răspuns:

Sunt peste 570 de programe sociale initiate de Biserica. Din acestea doar vreo 20 sunt cu finantare mixta (si stat si Biserica), restul fiind cu finantare 100% oferita de Biserica.