| Kramerwalt a întrebat:

Ai certitudinea mantuirii tale? Crezi tu ca de vei muri Domnul te va astepta langa El? Crezi tu ca atunci cand va secera vei fi un spic de grau sau neghina ce va fi aruncata in ghearele focului?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Din momentul in care L-am primit pe Domnul Isus in inima mea, am siguranta mantuirii. El este Domnul Vietii care mi-a dat viata din belsug!

10 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"Stii cand ma simt cel mai aproape de Creator?
Cand vad durere, chin si suferinta. Atunci se dezvaluie adevarata Lui creatie." Barba-Neagra din filmul "Pirates Of The Caribbean On Stranger"
Ce vrei mai mult?

| Kramerwalt explică (pentru Inferno):

Frumos si adevarat spus prietene, Imparatia Lui se vede cel mai bine de pe patul de suferinta, atunci ai nevoie cel mai mult de El.Dar oamenii nu inteleg ca pentru al avea in acele momente trebuie sa iI slijesti in restul.

| Kramerwalt explică (pentru Inferno):

Poate nu m-am exprimat atat de bine dar sper ca ai inteles ce am vrut sa spun.Sa ai o seara buna!

| milan9 a răspuns (pentru Inferno):

Mai bine zis atunci constată omul, ce înseamnă lipsa lui Dumnezeu şi cât de mare nevoie este de permanenta lui intervenţia Lui! Orice necaz se asociază cu "lipsa" Lui. Un necaz nu este un "experiment" al lui Dumnezeu ci reprezintă doar o "lipsă" momentană a Lui!

| RAY a răspuns:

Raspunsul e nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu exista viata de dupa moarte, dumnezeu si alte basme inventate de om

| AliGab a răspuns (pentru RAY):

De la origini omul are o parte de suflet care crede... ca sunt unii care incearca sa ascunda bine acea parte este altceva. Te asigur ca unul care crede are mai mult de castigat decat unul care nu crede.

| RAY a răspuns (pentru AliGab):

De ce trebuie sa creada in religia ta

| AliGab a răspuns (pentru RAY):

Nu am spus ca trebuie sa creada. Fiecare face ce voieste, de asta este omul liber.

| AliGab a răspuns:

Off Doamne... pentru mantuire se lupta toata viata, pana in ultima clipa de suflare pe acest pamant. Iar mantuirea o nadajduiesti, nu poti avea certitudinea ei cat timp traiesti ci doar atunci cand treci la cele vesnice, altfel poti pica in mandrie

| Darkmagic a răspuns:

Am sa-ti raspund eu, in absenta lui Martzian ce ar face-o cu mult mai bine, si am sa incerc sa explic scolareste, astfel incat sa inteleaga si ateii, si bigotii, si pustii de 14 ani traitori pe TPU cum e cu Raiul...

Nimeni nu are certitudinea mantuirii, iar in Rai nu intra oricine.
De ce spun asta? Pentru ca Mantuirea inseamna suferinta, Isus nu ne-a mantuit pe noi printr-un...banchet, si
in mod evident, unii ajung mai repede in Rai, altii...ard pana la Judecata.
Ca sa intelegi, dupa rastignire, Isus s-a pogorat in iad, si i-a luat pe cei aflati acolo, de la Adam si pana la cei ce au sfarsit in vremea Sa.
Raiul nu e chiar cum cred bigotii, mai exact, nu e suficient sa scrii cu majuscule numele Mantuitorului, sa ajuti 5 saraci pe saptamana si sa-ti spui in minte: "Ce mult cred eu in Domnul". Pentru ca...tot in iad vei sta, destul de inconfortabil pana la a doua venire a lui Isus si Judecata zisa si "de apoi", cand acesta va judeca "vii si mortii".
E drept, cei ce sufera intru Hristos, crestinii care au ars prin arenele Romei, martirii ce s-au jertfit pentru credinta lor au urcat in Rai ca fulgerul, dar nu exista nicio garantie ca oamenii obisnuiti vor merge direct in Rai, ci mai degraba vor astepta Judecata in iad. Catolicii, mai precauti, au imaginat in aceasta situatie inconfortabila locul numit Purgatoriu, dar, din nou, nu are nimeni nicio garantie ca acest loc de asteptare/purificare ar exista.