| AvalohAlyn a întrebat:

Ai vorbit vreodata cu DUMNEZEU?( printr-un mod anume)Ce ti-a transmis?
De exemplu cititi povestea lui Neale Donald Walsch
La experiente de genul ma refer, ati avut?

Răspuns Câştigător
| GolopențaAdrian a răspuns:

Citeste din biblie fa ce scrie acolo si se poate intampla ca Dumnezeu sa vorbeasca cu tine si sa iti zica ce sa faci ca sa ai fericire

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Singura modalitate prin care transmitem un mesaj lui Dumnezeu este rugaciunea dar aceasta poate lua diverse forme, nu cea bolborosita dupa cartuli vandute la coltul strazi, SIGUR, Dumnezeu nu asculta acele asa crezute rugaciuni. De altfel acelea nu sunt rugaciuni ci sunt matanii bolborosite fara sens. Rugaciunea este o conversatie intre tine si Creator purtata asa cum spune chiar El, intra in camaruta ta, in ascuns, nu bolborosind tot felul de inventii popesti. Camaruta ascunsa poate fi chiar creierul tau, fara a junge la difuzor (gura).

| danay72 a răspuns:

Doar prin intermediul Bibliei ne vorbește azi.

| Kaℓi a răspuns:

Becali spune ca a facut asta.

Am citit "Conversatii cu Dumnezeu" si nu mi-a placut. In primul rand, mi se pare o aroganta tot demersul lui. E pe undeva pe langa Becali, nu pe langa Moise, parerea mea...
Si in al doilea rand, presupunand ca e adevarat ce scrie el acolo, el nu are niciun merit. Spune ca tot ce a scris i-a fost revelat, atunci de unde cultul personalitatii pe care si l-a creat, de ce se crede un nou guru, al unei noi teologii, de ce "aduna averi" intr-un mod atat de necrestinesc prin publicarea atator carti cu aceleasi lucruri repetate in alte forme, prin conferintele pe care le tine etc?
Nu-mi place personajul Walsch, nu-mi plac cartile lui.

| VelaJohnny a răspuns:

Rugaciune. Ar trebui sa fie un mesaj catre Creator, nu o poezie. Asta e modalitatea prin care ii poti comunica ceva direct lui Dumnezeu.

| GolopențaAdrian a răspuns:

Nu am vorbit cu Dumnezeu dar unii oamenii vorbesc cu el bineinteles si prin vis se poate vorbi

| doctorandus a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

„Dacă vorbești cu Dumnezeu înseamnă că te rogi; dacă Dumnezeu îți vorbește, suferi de schizofrenie. Dacă îți vorbesc morții înseamnă ca ești spiritist; dacă tu le vorbești morților, atunci ești schizofrenic."
—Thomas Szasz, The Second Sin

| GolopențaAdrian a răspuns (pentru doctorandus):

Da prin rugaciune vorbesti cu Dumnezeu dar si Dumnezeu poate vorbi cu tine prin multe feluri

| AvalohAlyn explică (pentru GolopențaAdrian):

As vrea sa am un vis cu Creatorul Universului.Sa fie chiar El adevarat si sa imi transmita un mesaj, adica ce sa fac in viata asta sa nu mai sufar si sa nu mai am dezamagiri si regrete.Sa imi arate El calea spre fericire.E ciudat ce spun dar mi-as dori enorm in clipa asta un vis cu Dumnezeu, cu Creatorul in care sa imi transmita un mesaj pozitiv despre viata mea si cum sa infrang starile mele negative.

| GolopențaAdrian a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Citeste din biblie fa ce scrie acolo si se poate intampla ca Dumnezeu sa vorbeasca cu tine si sa iti zica ce sa faci ca sa ai fericire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I-am trimis doua sms-uri, dar nu mi-a raspuns la niciunul.Si-o fi schimbat numarul?

| Daniel2836 a răspuns:

Nu o sa Il provoc. De ce as face asta. Eu stiu ca El este acolo, si nu trebuie dovedit nimic.

| Savu_Marina_2000 a răspuns:

Am citit primele doua volume din "Conversatii cu Dumnezeu" scrisa de Neale Walsch. El spune ca este "inspirat de Dumnezeu". Am crezut candva in cartile lui si in tot ce spunea el. El vorbeste despre niste lucrui "imbracate" in stiinta, dar de fapt, in spatele lor se ascunde hinduismul. Consider ca noi putem comunica cu el prin rugaciune, nu prin altele moduri.