| Vladi4ok a întrebat:

Am 13 ani,si merg mereu la biserica,ma rog,mi-am facut un coltisor cu iconite,imi dedic viata lui Dumnezeu,dar nu pot intelege,de ce visez prostii noaptea? Cred ca va da-ti seama.M-am saturat de aceste vise,am citit rugaciuni de izbavire a viselor rele,si oricum visez.
Cind eram mic visam biserici,manastiri, iar acum visez erotica.De ce?

48 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Pentru că poezioarele acelea numite rugaciuni şi colţişorul acela idolatru, nu te ajută cu absolut nimic!
Ba, mai mult îL îndepărtezi pe Dumnezeu de la tine!
Dumnezeu acceptă doar închinarea venită din inimă şi făcută în Duh şi ADEVĂR, restul sunt poveşti!
Dar să încetezi să te mai uiţi la pornografii (filme, imagini etc.)
Că nu cred că toată ziua te rogi şi seara visezi prostii!

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Esperança):

Idolatra este secta voastra si toate sectele infintate de toti fanaticii carora li s-a urcat mandria la cap si si-au faurit un Iisus al lor si cred cum vor ei in el.Voi il indepartati pe Dumnezeu cu hulele voastre ca icoanele sunt idoli. happy N'aveti pic de minte!

| Esperança a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Varsă-ţi frustrările în altă parte şi scuteşte-mă de părerile tale personale!

| OOOLEOOO a răspuns:

Mama natura isi face treaba.
Pe ea o intereseaza perpetuarea speciei nu credintele religioase happy

| JeSa a răspuns:

Ai imaginatie bogata! rolling on the floor laughing

| Elvina a răspuns:

Mai bine ai citi Biblia, și ai vedea că lucrurile nu stau chiar așa cum le propagă biserica. În Biblie zice clar de chipurile cioplite, adică de icoane și mai ales de închinarea la sfinți. Citește și convinge-te!

| danay72 a răspuns:

Poate in subconstient te gandesti la asa ceva, dar cum sa invingi acest obicei, poti gasi pe situl jw.org sectiunea adolescenti.

| Duucu a răspuns:

Fiindcă e ceva normal, iar Dumnezeu nu are nimic împotrivă.

| mODIN a răspuns:

Nu e absolut nimic rau in asta.

| milan9 a răspuns:

Modul tău de viaţă creştină autentică pe care poate îl ai te apropie de Dumnezeu, rugăciunea te ajuta şi ea foarte mult dar lupta cu patima aceasta mai ţine şi de altceva: de acceptarea unui interes nostru din starea de veghe faţă de acele "realităţi", de imaginile care odată viualizate rămân "înregistrate" în subconştint, iar subconştientul lucrează automat inclusive prin vise…

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru milan9):

Ispite? Cum sa fie dorinta sexuala o ispita? Lasa vrajelile.

| milan9 a răspuns:

Evită imaginile ce conţin erotism şi vei evita astfel presiunea din partea subconştientului şi a insistenţei gândurilor ce trimit la acea realitate. E simplu. happy

| milan9 a răspuns:

Intreaga noastră viaţă este o confruntare cu păcatul...

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru milan9):

De unde ai mai scos-o si pe asta? De ce ar fi decis Dumnezeu asta?

| milan9 a răspuns:

Expresii precum "cunostere despre Dumnezeu", "scopul Său", "inchinarea adevarata", "modul de viata aprobat de Dumnezeu" nu se pot referi decât la ceea ce Fiul lui Dumnezeu a întemeiat în Noul Testament: Biserica Sa.

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea:
"să păstraţi Biserica (sg.) lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca ai devenit adolescent. Asta e normal. Oricum, te-ai putea intreba de ce nu functioneaza rugaciunile.

| Felys a răspuns:

Pentru ca ai crescut si in corpul tau au loc trasformari normale, lasa bisericile si traieste-ti viata normal, doar nu vrei sa devii calugar

| PedoBarbie a răspuns:

Toată noaptea te gândeşti la prostii.

| suffarstar a răspuns:

Pentru ca ai crescut si organele genitale incep sa functioneze mai intens. Stai linistit,nu e nicio problema ca ai vise erotice, am facut despre asa si la psihologie, orice om normal viseaza asa ceva. Nu te mai stresa, citeste ceva literatura universala, viata nu e numai biserici si manastiri. Ai 13 ani, mai ai putin si devi adolescent, preocuparea ta ar trebui sa fie sa inveti la scoala, apoi viata devine mai complicata, te vei intalni cu fete, nu uita insa povestea asta :
http://blogevent.ro/2012/08/31/povestea-fericirii/

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Pentru că te dezvolţi sexual. E o periadă când aceste dorinţe sunt foarte intense, dar asta nu înseamnă că e ceva în neregulă. Această perioadă însă, îţi oferă posibilitatea de a cultiva stăpânirea de sine, calitate extrem de importantă în viaţă.

O seară bună!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da, inseamna ca, coltisorul tau, nu este bun! Dar NU STII, ce inseamna sa-ti dedici viata lui Dumnezeu. MAI INTAI trebuie sa studiezi BIBLIA ca sa asimilezi cunostinta despre Dumnezeu si scopul sau, despre inchinarea adevarata, si modul de viata aprobat de Dumnezeu, si doar apoi ve-i putea hotara, daca vrei sa-ti dedici viata lui Dumnezeu. Daca vrei mai vorbim.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Ce cunostinte despre Dumnezeu? Astea?

https://cristytepes.wordpress.com/......re-oameni/

Dupa cum spuneam, asta trebuie sa asimileze? Sa invete toate ca.caturile nu?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Cati ani ai spus ca ai/? Cat te-au invatat parintii care este adevarul despre Dumnezeu? Ce educatie primesti acasa si la scoala? Asta e? Slab. Eu nu ti-am spus asa ceva, de unde le-ai copiat, rau ai facut. Nu ai nevoie de Dumnezeu, poate intr-o zi ve-i avea, dar va fi prea tarziu.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

La asta vor cei care au inventat religia sa ajunga omul:Sa depinda de o inexistenta.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Scumpete, nu prea esti prezenta la realitate, nu stiu ce vrei, doar, ca sa comunici, trebuie sa mergi cu ceva si+n paralel, nu de+a curmezisul.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Pe Dumnezeu nu il vezi, nu il auzi, nu il simti, n-au loc niciodata minuni in vietile noastre, pe cine crezi ca pacalesti?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

De ce nu vrei tu sa fii pasnic? Pai nu-l vedem pe Dumnezeu, dar vedem lucrarile lui, draga, ia priveste cerul instelat, cine l-a creat? Cine crezi ca a stabilit norii sus? Cine a hotarat ca tu sa te nasti intr-un mod minunat? Cine ti-a creat un A>D>N>? Cine ne intretine respiratia, dar circulatia sangelui? Cine a hotarat ca sarcina unui copil in burtica mamei sa fie purtata 9 luni? Cine face culoare ierbii, florilor, gandacilor, cine a creat minunatiile de pasarii si animale? Cine a stabilit circuitul apei in natura, cine a stabilit hotarele marii, dar inaltimea muntilor? Cine ti-a dat tie o voce placuta? De ce crezi ca Dumnezeu ar vrea ca oamenii de orce fel sa-l cunoasca si sa se apropie de El?

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Toate aceste lucruri au o componenta logica ce a dus la formarea lor.Despre aceste lucruri se invata la geografie.N-au nimic divin.Dar, Dumnezeu este logic.Asadar si antura este la fel.Lucru ce nu poate fi negat.Insa in atatea trilioane de ani s-a intamplat sa castigam loteria cosmica. Poate la 10000 de ani lumina mai este o civilizatie exact ca a noastra.Si la ei probabil nu s-au inventat aburelile astea cu religia.Despre ce Dumnezeu mai era vorba atunci?happyAr fi toti atei. Uita-te la toate zeitatile din trecut, toate stupide care au la baza lucruri efemere. Oamenii isi dadeau toate bunurile ca sa fie "salvati", in timp ce mascaricii care au fondat religia traiau bine pe spatele lor.Si ai sa imi spui ca Dumnezeu nu cere astfel de lucruri.Nu,nu cere.Insa conform Bibliei cere sa ii fii sclav, daca nu arzi in gheena cu foc.Insusi Iisus a spus ceva de genulbig grinaca sunt bolnav de pacat, iar acesta a inceput de la ochi, sa il scot repede ca sa nu ajunga in tot corpullaughing si sa nu fiu prins in ghena de foc. Oricum, Biblia e plina de minciuni, nu dupa ea consider ca fiind invalida existenta lui Dumnezeu.Insa,dupa cum ai spune tu,Dumnezeu cere doar iubirea aproapelui.Cei care au inventat aceasta religie nu sunt mascarici, si-au dat seama ca iubirea este singura cale catre civilizare, prin urmare, au folosit minciuna numita religie, ca sa sperie oamenii sa nu mai faca lucruri imorale.Motivul in sine nu este un lucru de condamnat, dar aceasta dorinta spre bine a luat nastere din minciuna.La Vatican sunt o multime de secrete despre Hristos, de ce nu sunt scoase la lumina? Un om de cuvant al Papei, Benedict al XVI-lea parca, a declarat ca daca biserica dezvaluie adevarul despre Hristos, toti vor inceta sa lucreze.Ca va fi un haos la nivel mondial.Ce inseamna asta? Ca exista?laughingE destul de clar. Daca marele secret este ca Dumnezeu exista, atunci n-ar fi haos.Decat pentru mafiile societatii.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Daca bisericile ar accepta Biblia. popii nu ar mai avea enoriasi, sau enoriasi, popi. Dar pentru cine vrea sa+si plece inima si mintea si sa vada existenta lui Dumneyeu si sa+l accepte este bine pentru el. Dar tu spui ca, ceea ce ti+am scris eu se invata la geografie. LA CARE? Voi o seama orce credeti ce tine de fals numai adevar nu va trebuie. PREFERATI sa stati in mocirla minciunilor lui Satan. Nici macar sa va identificati nu puteti fara minciuna, preferati sa il imitati pe Satan care se ascunde tot timpul. Tu nici nu inteleg de ce ai intrat pe acest site, daca nu crezi, si-ti doresti sa fii independent fata de cel ce te-a creat. Aceasta este vrerea lui Satan, ca nici un om sa nu fie de partea adevarului, si tocmai de aceea acum, este ca UN LEU IN TURBARE - cauta sa-i devoreze pe cat mai multi. INCA putin timp mai ai ca sa alegi. Scopul lui Dumnezeu merge inaint, nu se intreaba de voi, daca ii dati voie sau nu, ve-i vedea unde o sa ajungi cu gandirea ta, daca de Dumnezeu nu ai nevoie, te coordoneaza Satan.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nu-i adevarat. Daca nu credem ca am fost facuti din nimic de catre o entitate care stie absolut totul si care este paralela cu structura lumii in care traim,care iubeste foarte tare,lucru pentru care a pregatit Paradisul,care este o lume unde nu exista durere, boli, ispite, si tristete, nu inseamna ca suntem coordonati de Satan.Nu sunt argumente logice cu privire la faptul ca Dumnezeu a creat toate astea.Nu ma ascund dupa minciuni, pur si simplu asta e realitatea.Nu exista nici diavolul, unii oameni erau atat de prosti incat isi faceau rau singur, asa ca prostia lor se pare ca este un inger stralucit ce a fost aruncat din Gradina Eden de catre Dumnezeu ca acesta L-a jignit extrem de tare.big grin

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Ca sa stii. Iubesc foarte tare tot ce ne iconjoara.Tot ce ne inconjoara este de o inteligenta magnifica si sublima.Totul este facut superb,totul este fericire,si echilibrat,totul este in armonie si iubire.Dar se cam deregleaza aceasta armonie din cauza oamenilor prosti -.-Creierul uman, fercventele pe care le detine, poti ajunge cu gandul in alte lumi la propriu, stari inexplicabile, mai sunt si toate ecosistemele astea care se completeaza una pe cealalta...si pe de-asupra, am primit si rationament...lucrul care ma determina sa spun ca avem deja totul. Daca cineva chiar a creat toate astea special pentru noi, nici nu stiu cum sa-i multumesc.Pur si simplu sunt lasat fara cuvinte.Sunt depasit de situatie.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Ma uit la un videoblog foarte interesant. Tipul care il face nu crede in Dumnezeu, stie ca exista...cica...spune el.Dezbate subiecte foarte interesante, recomand fiecare videoclip facut de el.

http://www.youtube.com/user/StudioB2kBS

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Ai vrea sa aflam cateva lucruri impreuna din paginile Bibliei /?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Da tu ai spicuit de toate din toate partile, tot ce ai spus si presupus altii, ai copiat, si se vede ca nu este punctul tau de vedere, sau mai inainte spune-ai ca apreciezi creatia, aici, ca Biblia este plina de minciuni, stii ce vrei cumva? Cand alergi dupa doi iepuri ii pierzi pe amandoi. Trebuie sa-ti faci ordine in gandire, si sa scoti ideea ta nu a altora ingramaditi. Dumnezeu care exista te-a facut intr-un mod minunat, nu ai putut aparea din nimic, adn-ul tau este scris undeva, acolo ai mostenirea de gene. Nu suntem creati la voia intamplarii, ci cu un scop.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Mentionez ca mi-am impus punctul de vedere, dar am scos in evidenta si credinta altuia, apreciind ca stie sa isi apere principiile si modul in care priveste viata.Si daca am alergat dupa 2 iepuri, i-am prins pe amandoi.Pentru ca 90% dintre credinciosi sunt vazuti ca niste povestitori de basme.Iar tipul ala este cu totul mai special. Legat de Biblie, da.De unde incepem?

http://www.fara-secrete.ro/......re-oameni/

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Da, bine, apreciez. Iti scriu cateva subiecte, si incepem cu unul, si sa vedem cum merge de-ti vor fi pe plac. De ex: -1) Biblia - este cuvantul lui Dumnezeu, sau al oamenilor. Ce stim despre ea (cu argumente ). 2) Care este,, Adevarul "despre Dumnezeu? 3) Care este scopul lui Dumnezeu cu privire la pamant? 4) Cine este Isus Cristos? (La fiecare subiect aducem argumente ) Alege -ti.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

1.10 % al lui Dumnezeu.Ti-am trimis link mai sus.Asa-i aproape toata Biblia. 1000 de pagini pline de minciuni.Si culmea, chiar nu e o metafora rolling on the floor.A fost facuta pentru a face oamenii civilizati, dar cum a fost tradusa prost cu intentie, acum este o unealta a manipularii.Adevarata Biblie este a lui Dumnezeu, dar cu siguranta este arsa.
2."Adevaratul Dumnezeu", este un exemplu pe care trebuie sa il urmam.Asta este morala crestinismului.Sa incerci sa fii perfectiunea.
3.Cum am mai spus, nu exista, prin urmare nu este un scop.Dar daca as privi dintr-un alt unghi, pur si simplu sa ne distram -.-.
4.Cel care a fondat crestinismul.Este modelul.Nu sunt sigur daca exista sau nu,dar daca da, el a practicat crestinismul autentic, le-a aratat tuturor ca suntem egali, lucru ce nu le-a convenit conducatorilor prosti si insipizi, prin urmare a fost rastignit.Initial ma gandeam ca doar suntem facuti sa credem ca e bun, dar daca a existat sigur a fost bun, pentru ca satanistii astia care ne conduc il prezinta pe Iisus ca pe ce?"Un mantuitor".Vrajeli.In toate bisericile il vedem atarnat de jegul ala de cruce.Ni se creeaza falsa impresie ca a acceptat sa fie scuipat intre ochi si sa fie chinuit in toate felurile, cand de fapt a fost barbat in adevaratul sens al cuvantului si asta i-a calcat pe nervi pe imparati si pagani.O stai. Avea si persoane alaturi de el.Sclavi si 11 ucenici -.-.Ca unul din ei a acceptat banuti.De asta, cine este bun, este luat de prost. Minim 70% dintre persoane considera ca a fi cu adevarat bun inseamna sa suporti ifosele tembelilor din jur.Biserica ne-a bagat acest concept fals despre bunatate.Si cei mai multi musca momeala.De asta se crede ca e atat de greu sa faci ce trebuie in ***

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"Ce educatie primesti acasa si la scoala? Asta e?(nu,nu asta, as fi vrut eu)Slab."Ai dreptate.Dar nu in totalitate.Slab este un compliment. -.-

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Dar, nu ai facut cum am propus, ai dat cu bata-n balta. De fapt ce vrei sa exprimi, credinta, necredinta, interes pentru adevar, sau iti pierzi timpul?

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Se intelge destul de clar ce am spus.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Ai dreptate.De fapt am fost la mijloc intotdeauna, doar ca nu mi-am dat seama.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Halooo, dar unde ai fost pana acu` din,, faurar " nu te-am mai vazut? Cum ai reusit sa-ti dai seama? Oricum ma bucur de constatarea ta. Daca este asa. Ce faci?

| andrei1237 a răspuns:

Este foarte bine ca te ocupi cu asa ceva putini copii mai fac asa ceva.Cat despre vise stai fara griji iti vor trece la un moment dat.

| BlackSulphur a răspuns:

In primul rand, degeaba ai o suta de iconite in casa, nu o sa te ajute. Singurele "iconite" care chiar fac ceva sunt acelea de pe desktop.
In al doilea rand, aceste vise pe care le ai sunt ceva absolut normal, deoarece ai intrat in pubertate, iar hormonii isi spun cuvantul.
A, si inca ceva... Invata cand se scrie "da-ti", si cand se scrie "dati". Poftin, linkul asta o sa te ajute.
https://diacritica.wordpress.com/2009/11/01/da-ti-dati/

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

NU ESTE PACAT! ESTE O FUNCTIE NORMALA A ORGANISMULUI! BISERICA MANANCA C.ACAT!
Am sa dau copy-paste, ca sa nu mai scriu aceleasi idei.Am scris nu numai despre "mizerie".
"Nu exista preacurvie.
Hai sa spunem ca eu sunt Dumnezeu.Am creat lumea din nimic, inclusiv pe om, l-am facut dependent de sex, masturbare, dar ii spun:"Daca faci sex sau te masturbezi, arzi in gheena de foc..." big grin Si spun asta tinand cont de faptul cam am lasat omul o fiinta COLECTIVA.Omul face aproape orice in grup, tu ce crezi? Sexul il lasa de o parte? Sau cand n-are ce sa f sta si spune rugaciuni? Orice fiinta are in ADN nevoia de a face SEX.Si se manifesta mai devreme sau mai tarziu. ABSOLUTI TOTI ar trebui sa ardem in iad! La oameni si delfini ma refer.Adica,el ne face dependenti de sex, si tot el ne pedepseste pentru ca ne-a facut asa? Nu are sens! Nu cred in Dumnezeu, nu-s sigur ca NU exista, dar am invatat ca daca exista, chiar este perfect.Nu este stupid si infect! El cere exact ce trebuie sa faci! Si sa preacurvesti, cum ii spui tu, e lucrul pe care Dumnezeu te indeamna sa il faci.E foarte inteleapta aceasta entitate si nu glumesc deloc.Doar ca preotii si papa vor sa prosteasca oamenii tot mai tare.Biblia a fost falsificata, si acum nu mai este aproape deloc religia lui Dumnezeu.De aceea Dumnezeu nu se afla in religii.Se afla in tine.Esti cu 2 fete la tine acasa.Si toti vreti f. utaiul de seara. Dumnezeu crezi ca ar spune nu? Categoric nu! Si nici nu pedepseste pe nimeni.Cam asa gandeste Dumnezeu intr-o situatie din asta.
El:"Vreti sa va f. uteti in grup cu intentia de a face rau?"
Voi:Nu.
El:"Bine! Distractie placuta!"
Nu sunt sigur ca exista Dumnezeu, dar daca as sti sigur ca exista as canta de fericire pe strazi(si sunt un afon care uraste sa cante, ii este rusine de cantat si nu se pricepe big grin )
Dumnezeu cere sa NU faci RAU.ASTA E TOT! Daca ajuti oamenii din solidaritate, inseamna ca i-ai inteles mesajul.Un intelept spunea:"Totul e pentru tine, dar ai putin respect."Inteligent, nu? N-ai idee cata dreptate are.Si religia si biblia asta imputita nu il reprezinta pe Dumnezeu.Religia e plina de contradictii si reguli imputite, Dumnezeu e plin de viata, si cand iti spune nu, mereu o face cu un motiv indispensabil mantuirii tale. Dumnezeu nu iti da foc daca nu porti batic in biserica, nu iti da foc ca nu dai bani pe lumanari, ca nu mergi la biserica, nu te spovedesti, impartasesti, eventual ca nu iti duci copilul la botez.Nu.Lucrurile astea sunt inventate pentru bani.Lui Dumnezeu nu-i plac astfel de lucruri.Mai fericit il faci daca nu te duci.Ca au fost inventate pentru oamenii insetati de avere.
1.E pacat daca:
NU mergi la biserica.Este o cladire oarecare, un loc oarecare, destinat rugaciunii, dar mai nou credinciosii vin acolo cu bani, asadar e clar. Poti sa mergi in toate bisericile din lume, daca nu te rogi cu sinceritate degeaba.Pe cand daca te rogi in baie, si o faci cu sinceritate, atunci conteaza foarte mult. Dumnezeu ti-a lasat planeta asta, si poti sa vorbesti cu el de unde vrei tu.Nu doar din biserica.Astea-s tampenii.Si daca nu te duci la biserica nu esti apcatos.Nu iti place atmosfera de acolo.Care e de:plictiseala, n-ao voie sa vorbesti tare, sa stai in genunchi mereu.Asta-i moarte si sclavie si Dumnezeu nu iubeste asta. Dumnezeu vrea sa zburzi, sa vorbesti sa socializezi, sa stai cu fruntea sus mereu catre el care e in ceruri, nu a lasat omul ca sa fie ingenunchiat.
2.SA nu te rogi.Rugaciunea,reprezinta o serie de versuri inventate de oameni care asa il preacinstesc pe Dumnezeu.N-are nimic sfant in ea.Pur si simplu un text, si atentie daca nu il spui llitera cu litera se inrerupe conectiunea rolling on the floor. Adica e sfant ce a scris cocalarul de pe strada alaturata intelegi? Dumnezeu daca ti-a dat creativitate, exprima-te in felul tau catre el, nu in felul altora, ca astfel refuzi sa folosesti ce ti-a oferit Dumnezeu:rationament.Si stai sa te rogi lui Dumnezeu, in timp ce altul vorbeste sincer cu el.Pe cine crezi ca apreciaza mai tare? Pe tine care reciti texte, sau pe cel pe care Il trateaza ca pe un prieten? Daca as fi Dumnezeu as spune:"Vorbeste ma in pl.m ti-e greu?"Dumnezeu rvea prietenie nu sclavie, dar evident, biserica vrea sa faca lumea sa uite asta.
3. Daca nu te spovedesti, impartasesti, miruiesti, casatoresti... pici in pacat...iar.Si ele sunt indispensabile mantuirii si raiului tau.Insa pacat ca mai si costa bani nu? happy Din nou, Dumnezeu n-are nevoie sa te spovedesti, sa te impartasesti, miruiesti s.a.Astea sunt ca sa fii supt de bani.Un intelept spunea:"Dumnezeu se afla in tine! Nu ai nevoie de mesageri!"Atunci de ce mai mergi la biserica.Pentru ce e spovedirea asta? N-ai observat ca e construita impotriva populatiei biserica si ca n-are legatura cu Dumnezeu? De exemplu spovedania. Daca Dumnezeu stie oricum ce amf acut si imi pare rau de ce trebuie sa ma duc sa ii spun unui preot barbos? De ce trebuie sa stau sub haina unui preot, in conditiile in care Dumnezeu spune sa nu i te inchini nimanui decat lui si Fiului? Nu pute ceva aici? De ce trebuie sa-i spun toate secretele mele unui om care probabil e mai pacatos ca mine? Daca te duci la un preot imputit care nu isi face meseria si nu e dat afara de conducere ca sta pe pile, atunci care e diferenta daca mi te spovedesti mie sau lui? Facultatea? Scriptura? Care a fost modificata de oameni ca el? Ca el "comunica cu Dumnezeu"? Hai ma lasi? Vrajeala mai mare ca asta n-am auzit.Un muncitor de pe santier care are inima curata iti garantez ca vorbeste mult mai mult cu Dumnezeu decat un preot.Astea sunt minciuni.Preotii n-au nimic special, si majoritatea fura.Asa ca _)_ in bisericile lor.Ca nu-i Dumnezeu in ea.Sunt foarte multe de spus.Si sunt multe lucruri organizate de societatile din umbra, puse la cale foarte inteligent sa te faca sa te indepartezi de adevar.
4NU porti batic in biserica, si, atentie, esti femeie.Pe langa faptul ca Dumnezeu face DISCRIMINARE, mai si cere un lucru complet inutil.Ai un prosop pe cap.Si? Ce-ai rezolvat?
Din cauza sistemului lor de ****, am dat si in depresie.Cu scoala, facultatile si serviciile lor, organizate prost toate cu intentie.Sunt multe si aici de discutat.Cat despre religie, aceasta este doar o mica introducere."
Frate.Religia este un mare jeg.De ce i-ai face pe oameni dependenti de sex si apoi sa-i condamni pentru asta? Da-le drk de icoane, coltisor... poti sa te rogi si in beci e acelasi lucru.Sunt o gramada de discutat.Probabil nu te conving.Dar e un mare c.acat biserica.Tot ce crezi despre Dumnezeu e fals.Si,lasand de-o parte ca nici nu cred, luand-o logic, nu ar trebui sa fie ca in raspunsurile date de mine? E pro.st rau Dumnezeu daca e cum il descrie biserica.Pana si un copil de 5 ani e mai destept ca dumnezeul bisericesc. Dumnezeu e cum l-am descris eu in raspunsurile dintre ghilimele fii sigur de asta.Ca.cate in biserica, icoane, IN ELE NU EXISTA DUMNEZEU e asa greu?

| Ben00 a răspuns:

Visul nu este un pacat, si nici gandul fulgerator care iti vine in minte.
Important este sa te opui pacatului.
La 13 ani eu zic ca, inca, cel mai important lucru este ascultarea de parinti.

| RexCuParuCret a răspuns:

Dracu te ispiteste

| sorinel4 a răspuns:

Visezi erotica poate pentru ca asta se da la televizor du-te si schimba contractul si n-o sa mai visezi funda?